Chia dołącza do projektu Open Compute


Chia z radością ogłasza, że ​​dołącza do Open Compute Project, aby przyczynić się do zrównoważonego rozwoju pamięci masowej.

OCP słynie głównie z otwartego, modułowego i wolnego od próżności sprzętu, który obsługuje hiperskalowe centra danych, takie jak Facebook i Microsoft, ale OCP 2.0 opracowuje nową strategię, aby osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego, jednocześnie zapewniając przyszłe innowacyjne technologie, takie jak otwarty krzem i Sztuczna inteligencja na dużą skalę.

Dlaczego chia to obchodzi?

Chia Netspace podczas startu mainnetu w marcu miała nieco ponad 100 petabajtów (PB) i dziś urosła do ponad 40 eksabajtów (EB). Spodziewamy się, że duży procent przyszłego wzrostu będzie pochodził z niewykorzystanej pamięci masowej – IDC uważa, że ​​tylko komputery stacjonarne i zewnętrzne pamięci masowe dla konsumentów mają szacunkowo 505 EB. Kolejnym obszarem, którym chcemy się zająć, jest stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym dla dysków twardych. Farming Chia to idealne obciążenie dla używanych dysków, ponieważ sieć Chia nie przechowuje żadnych danych użytkownika. Powszechną praktyką wśród hiperskalowych centrów danych i dostawców usług w chmurze, którzy są największymi konsumentami dysków twardych na świecie, jest fizyczne niszczenie dysków twardych (określane w branży jako niszczenie lub kruszenie) przed opuszczeniem centrum danych. Te same hiperskalowe centra danych wykorzystują zaawansowane kodowanie i szyfrowanie wymazywania przed umieszczeniem danych klientów na dysku, a następnie przestrzegają rygorystycznych standardów, aby bezpiecznie usunąć dane z dysku przed uzyskaniem certyfikatu sanityzacji.

„Zazwyczaj, gdy operator centrum danych wymienia stare dyski na nowe — jak to się dzieje co trzy do pięciu lat — wyrzucone dyski są bezceremonialnie niszczone”.

Reklamy

Po tym wszystkim dysk jest niszczony, a nie poddawany recyklingowi, ponownej certyfikacji i odsprzedaży. Uważamy, że to zły pomysł i większość ludzi, z którymi rozmawialiśmy, zgadza się, ale nie ma środków, aby poradzić sobie z wieloma przeszkodami i powstrzymać praktykę. Wolelibyśmy, aby te dyski twarde były ponownie wykorzystywane do uprawy Chia, niż wyrzucane na wysypisko śmieci.

Wykorzystanie w pełni ponownie certyfikowanych szaf serwerowych w centrach danych dla rolnictwa Chia

Niektóre firmy już teraz odgrywają znaczącą rolę w przekształcaniu świata sprzętu IT w gospodarkę o obiegu zamkniętym, z których kilka spotkałem się w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Odnowienie IT

IT Renew jest jednym z liderów zrównoważonego rozwoju centrów danych i już współpracuje z głównymi hiperskalowymi centrami danych w zakresie odnawianego i ponownie certyfikowanego sprzętu IT. Mają elastyczne stojaki oparte na otwartym sprzęcie OCP, które są dokładnie tymi komponentami, których wielcy dostawcy, tacy jak Facebook, używają w produkcji. To jest dla mnie zabawne, ponieważ pracowałem nad wieloma z tych projektów w przeszłości. Byłem przedstawicielem firmy Intel w grupie roboczej OCP Storage Workgroup i kierownikiem produktu ds. dysków SSD do centrów danych — te szafy są aż za bardzo znajome.

IT Renew jest pierwszą firmą, która zaoferowała w pełni ponownie certyfikowane rozwiązanie dla hodowli Chia przy użyciu otwartego sprzętu (ponad 99% komponentów pochodzi z ponownie certyfikowanych materiałów). Przychodzą na poziomie regału z pełną 3-letnią gwarancją. Chia polega na przechowywaniu jak największej ilości danych w możliwie najmniejszej przestrzeni, przy najniższym zużyciu energii. OCP JBOD, kryptonim Knox, był dosłownie jednym z pierwszych projektów OCP, który mieścił wiele eksabajtów pamięci masowej, aby napędzać rozwój Facebooka i był zaprojektowany tak, aby był gęsty, łatwy w obsłudze i łatwy do skalowania. IT Renew oferuje je teraz w gęstej szafie wypełnionej ponownie certyfikowanymi dyskami twardymi, wraz z serwerami obliczeniowymi do kreślenia, w pełnym rozwiązaniu, które nazywają „ Sesame ”.

JBOD

Sanityzacja danych i zarządzanie ryzykiem

Próbowałem dotrzeć do głównej przyczyny, dlaczego urządzenia są niepotrzebnie wyrzucane, zamiast bezpiecznie ponownie używać. Wszystko sprowadza się do bezpieczeństwa danych i zarządzania ryzykiem. Urządzenia pamięci masowej mają tę niesamowitą funkcję, która może natychmiast wymazać wszystkie dane na dysku, czasami nazywaną bezpiecznym wymazywaniem, dezynfekcją lub wymazywaniem kryptograficznym. Istnieje wiele terminologii, takiej jak „SED” lub dysk samoszyfrujący, które są rzucane i oznaczają nieco inne rzeczy dla różnych dostawców, ale istnieje formalny dokument z NIST, z którym większość firm się zgadza. NIST 800-88standardem Media Sanitization jest to, do którego stosuje się branża mając do czynienia z danymi na dyskach. Przeczytałem to ponownie po tym, jak nie musiałem tego robić przez wiele lat (hej… daj mi spokój, byłem otoczony utalentowanymi ekspertami ds. Bezpieczeństwa w Intelu). Znalazłem pewne niuanse, które moim zdaniem nie są dobrze zrozumiane. To, co w tym dokumencie nazywa się „wymazywaniem kryptograficznym” (CE), jest najlepszą praktyką na dyskach SSD od ponad dekady. Natychmiast bezpiecznie usuwa wszystkie dane użytkownika, zmieniając klucz szyfrowania nośnika i uniemożliwiając odczyt danych. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ zużywanie dni na zapisywanie losowych danych na urządzeniu jest całkiem bezużyteczne, jeśli to wymazywanie kryptograficzne zostanie wykonane poprawnie. Skąd wiemy, że sprzedawca robi to właściwie?

Oto, co NIST ma do powiedzenia:

„Agencje federalne muszą używać modułów szyfrujących zatwierdzonych przez FIPS 140, aby mieć pewność, że warunki określone powyżej zostały zweryfikowane dla SED”

Ok… więc jeśli urządzenie ma certyfikat FIPS 140-2 lub 140-3, możemy użyć CE do natychmiastowego oczyszczenia dysku? FIPS to zbiór standardów prawidłowego wdrażania modułów kryptograficznych (takich jak dyski SSD i HDD). A co z opuszczeniem organizacji? Myślę, że jedynek i zer nie obchodzi, czy są w organizacji, czy nie, albo dane są czyszczone, albo nie.


2.6.1 Kiedy nie używać CE do czyszczenia mediów – NIST SP 800-88 Rev. 1

  • Nie używaj CE do czyszczenia nośników, jeśli szyfrowanie zostało włączone po przechowywaniu poufnych danych na urządzeniu bez uprzedniego oczyszczenia.
  • Nie używaj CE, jeśli nie wiadomo, czy poufne dane były przechowywane na urządzeniu bez oczyszczenia przed szyfrowaniem.
NIST 800-88

Rysunek 4-1: Przepływ decyzji o odkażaniu i dyspozycji


Wiele osób przyjmuje powyższe zalecenia, ponieważ każde urządzenie opuszczające kontrolę organizacji musi zostać zniszczone. Jest to wręcz niebezpieczne i niezamierzenie powoduje ogromną ilość e-odpadów.

Nie wierzę, że pełna certyfikacja FIPS 140-2/3 jest wymagana, o ile pracujesz z zaufanym dostawcą, który zaprojektował go z myślą o specyfikacjach. Certyfikacja to długi i kosztowny proces, ale w przyszłości te specyfikacje będą stawką dla większości producentów OEM i hiperskalerów. Ci sami klienci urządzeń już w pełni ufają CE na urządzeniu, w przeciwnym razie nie zostaliby zakwalifikowani. Wierzę, że możemy dojść do punktu, w którym większość dysków będzie można natychmiast bezpiecznie usunąć, a następnie odsprzedać, ponownie wykorzystać i poddać recyklingowi w celu zmniejszenia znacznej ilości e-odpadów.

Więcej informacji o SED można znaleźć u dostawców dysków SSD i HDD:

Co jeszcze może zrobić Chia?

Zbudowaliśmy już rewolucyjny protokół konsensusu o nazwie Dowód przestrzeni i czasu, który jest znacznie bardziej energooszczędny i zdecentralizowany niż dzisiejsze kryptowaluty. Chia nie sprzedaje żadnego sprzętu, więc dlaczego zależy nam na wspieraniu OCP? Częścią naszej misji jest nie tylko bycie teraz zrównoważonym, ale także możliwość zrównoważonego rozwoju i skalowania. Myślę, że branża zmierza we właściwym kierunku, ale Chia ma ochotę spojrzeć z zewnątrz na kryptowaluty i globalne rynki finansowe, które mogą pomóc przyspieszyć te pozytywne trendy. Używamy również dużo miejsca do przechowywania i mamy wewnętrznych ekspertów ds. Przechowywania (ahem…). Pracujemy nad większą inicjatywą na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym dla urządzeń pamięci masowej, aby promować ponowne wykorzystanie sprzętu i znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla i e-odpadów z niektórymi z największych nazwisk w tej dziedzinie.

źródło: https://www.chia.net/2021/08/30/chia-joins-the-open-compute-project.html


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.