Sprzedaż dysków twardych rośnie do rekordowych poziomów, gdy najnowsze szaleństwo na rynku kryptowalut ogarnia Europę


Szał na kryptowaluty Chia napędza rekordowy wzrost sprzedaży w Europie wśród dystrybutorów dysków twardych (HDD).

Statystyki za trzy miesiące pokazują, że sprzedaż do użytkowników końcowych za pośrednictwem dystrybutorów i resellerów wzrosła o 141% rok do roku do 454 512 – największego kwartału w historii kanału regionalnego. Dyski Nearline HDD – dyski o największej pojemności – prowadziły na czele. Sprzedaż modelu 18 TB wzrosła do 84 726, o 125% więcej niż w poprzednim kwartale. Dyski 16 TB, druga najbardziej ulubiona specyfikacja, wzrosły do ​​51 515 jednostek. Inne kategorie dysków twardych również są wysoko cenione dzięki Chia.

„Ogromny, napędzany Chia popyt na pamięć masową postawił rynek europejski na głowie, a nabywcy pospiesznie kupowali dyski twarde” – powiedział Gurvan Meyer, analityk biznesowy w firmie Context.

Reklamy

„Chociaż ma to efekt domina w przypadku segmentów dysków SSD i NAS, to główne dyski twarde naprawdę napędzają ten wzrost. Dopóki można zarobić na wydobywaniu monet Chia, nie widzimy, aby te trendy zbytnio się zmieniły”.

Autor protokołu BitTorrent, Bram Cohen, założył sieć Chia w 2017r., a waluta została uruchomiona w maju 2021r. Jest uważana za bardziej ekologiczną niż Bitcoin , ponieważ zużywa stosunkowo mniej energii. Chia różni się od tradycyjnych kryptowalut tym, że opiera się na dowodzie miejsca, a nie na dowodzie pracy.

„Tak więc zamiast wykorzystywać moc obliczeniową w wyścigu, korzysta z systemu loterii. Jest to nie tylko bardziej ekologiczne (pod względem zużycia energii biernej) niż dowód pracy, ale także bardziej dostępne. Bariera wejścia jest niższa, jak prawie każdy w świat może mieć niewykorzystaną przestrzeń dyskową na ich komputerze – być może nawet w telefonie – której można by użyć” – powiedział Meyer z Context.

W czerwcowym zestawieniu wyników za IV kwartał dyrektor generalny Seagate Dave Mosley powiedział, że rynek blockchain zorientowany na pamięć masową, w tym te używane do zdecentralizowanych aplikacji pamięci masowej z kryptowalutą Chia, „zdobył znaczne zainteresowanie”.

„Zauważyliśmy znaczący wzrost popytu na dyski twarde, częściowo ze względu na wstępną rozbudowę przestrzeni sieciowej Chia, na którą składają się zarówno nowe, jak i przerobione dyski twarde. Ten wzrost popytu przyczynił się do zaostrzenia dynamiki dostaw dysków twardych i [zapewnienia] wzrostu solidności środowisko popytu."

Otwierające się gospodarki i utrzymujący się popyt ze strony dostawców chmury, którzy rozbudowują swoją infrastrukturę, również odegrały rolę w popycie na dyski twarde.

„Chociaż przyszłe perspektywy wzrostu w tej przestrzeni pozostają niejasne, jesteśmy podekscytowani potencjalnymi zastosowaniami związanymi z innowacjami i zdecentralizowanym przechowywaniem plików” – powiedział Mosley.

Sprzedaż stacjonarnych urządzeń pamięci masowej (NAS) w Europie wzrosła o 73,5% w drugim kwartale do 642 267. Sprzedaż dysków SSD również wzrosła, szczególnie w segmencie NVMe Gen 4, przy czym kategoria 1 TB wzrosła ponad 11 razy w porównaniu z rokiem poprzednim do 74 771, a kategoria 2 TB wyniosła 27 066.

źródło: https://www.theregister.com/2021/08/05/chia_hdd_sales_context/


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.