Czy naprawdę potrzebujesz Bitcoina w swoim portfolio?


Równie dobrze moglibyśmy siedzieć tutaj w 2050 roku z Bitcoinem jako dominującą walutą świata, wszyscy pesymiści zostali uciszeni dekady wcześniej ale… nie słyszymy wystarczająco dużo o innej przyszłości Bitcoina, która obejmuje mroczną, zimną i niekończącą się kryptozimę. 

Potencjał Bitcoina został dobrze udokumentowany. Ale czy naprawdę potrzebujesz go w swoim portfolio? 

Bitcoin to waluta?

Delikatną kwestią dla niektórych (i być może słusznie) jest to, że Bitcoin jest uważany za inwestycję. Nie ma wielu cech charakterystycznych, których oczekuje się od inwestycji: nie odzwierciedla podstawowej działalności, nie płaci dywidendy i nie ma zbyt dużej wartości fundamentalnej. 

W tym samym duchu ekstremalna zmienność Bitcoina nie wróży mu dobrze jako magazynu wartości. Wydaje się trochę dziwne nazywanie Bitcoina magazynem wartości, gdy jego wartość rośnie i spada prawie każdego dnia. 

Nie popełnij błędu: Bitcoin to waluta, wolna i droga w przekazywaniu ale jakaś waluta. 

Bitcoin szkodzi środowisku

W środku globalnego kryzysu klimatycznego dodanie Bitcoina do światowego portfela jest w najlepszym razie wątpliwą decyzją. Zarówno wydobycie, jak i transakcje pochłaniają ogromne ilości energii. W rzeczywistości mówi się, że pojedyncza transakcja Bitcoin pochłania tyle energii, ile przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe zużywa w ciągu całego miesiąca.

Jest to prawdopodobnie bardziej argumentacja filozoficzna niż cokolwiek innego, ale nawet jeśli wartość Bitcoina eksploduje, dlaczego tak ważne jest, abyśmy byli częścią czegoś, co promuje ryzyko egzystencjalne na tej planecie? Może to sprawić, że niektórzy ludzie będą bardzo bogaci, ale należy się obawiać, że mamy niewielką liczbę bogatych ludzi na planecie, która coraz bardziej nie nadaje się do zamieszkania dla znacznej większości. 

W świecie, w którym naprawdę musimy robić wszystko, co w naszej mocy, aby zminimalizować nasz wpływ na planetę, dalsze korzystanie z Bitcoin na wiele sposobów wydaje się tracić wątek. Nasze nieustanne pragnienie bardziej dynamicznej i solidnej gospodarki może nie być warte niszczenia środowiska naturalnego.

Reklamy

Ryzyko związane z bitcoinem i portfelem

Jeśli od początku pandemii nauczyliśmy się jednej rzeczy, to tego, że życie jest szalenie kruche i można je zmienić w dowolnym momencie z dowolnego powodu – lub bez powodu. Jednocześnie bardzo ciężko pracujemy na nasze pieniądze. Mając to na uwadze, jeszcze ważniejsze jest upewnienie się, że Twój portfel nie zawiera żadnego nadmiernego ryzyka. 

To prawda, że ​​Bitcoin może pewnego dnia wzrosnąć do 1 miliona dolarów za token, zmienić świat na zawsze i codziennie wybijać nowych milionerów. Ale bardzo ważne jest również, aby pomyśleć o odwrotnym scenariuszu: nadal traci na wartości (spadek o około 50% od poprzednich szczytów) i po prostu nigdy się nie odbudowuje. Będziesz także płacić opłaty za posiadanie go, w zależności od tego, jak to zrobisz. 

Nawet jeśli zainwestujesz 1% swojego portfela w Bitcoin (co prawdopodobnie nie wystarczy, aby w dłuższej perspektywie zrobić znaczącą różnicę), musisz czuć się komfortowo, wiedząc, że część Twojego portfela jest poświęcona spekulacji. Masz nadzieję, że w przyszłości ktoś zapłaci więcej za aktywa, które teraz posiadasz. Ale po drodze nie ma żadnej dywidendy do zebrania i żadnej obietnicy przyszłego zwrotu. 

Przypomnij sobie, że ludzie mają awersję do strat: utrata pieniędzy będzie gorsza niż zysk w takiej samej kwocie będzie przyjemny. Z tego powodu nawet strata dolara w przypadku aktywów spekulacyjnych będzie dość nieprzyjemna, podczas gdy nawet duże zyski mogą wydawać się wątłe. Zwłaszcza w przypadku Bitcoina – gdzie ryzyko ruiny jest namacalne – będziesz chciał być bardzo ostrożny, zanim przydzielisz kwotę dowolnej wielkości. 

Czy naprawdę tego potrzebujesz?

Chociaż Bitcoin ma potencjał, aby osiągnąć skandaliczne wyżyny (wliczając działania YT krzykaczy i spekulantów), wiąże się z nim ogromne ryzyko. 

Pozostaje więc pytanie: czy naprawdę potrzebujesz go w swoim portfolio?

źródło: https://www.fool.com/investing/2021/07/28/butdo-you-really-need-bitcoin-in-your-portfolio/


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.