Seagate wprowadzi na rynek masowy dyski twarde o pojemności 20 TB


Seagate pracuje nad wieloma konsumenckimi dyskami twardymi o pojemności 20TB, które będą wykorzystywać technologie prostopadłego zapisu magnetycznego (PMR) i gontowego zapisu magnetycznego (SMR), które są bardziej opłacalne niż obecna, ukierunkowana na biznes technologia HAMR firmy Seagate. Dyski twarde SMR 20TB firmy będą dostępne w drugiej połowie tego roku kalendarzowego, więc nie są zbyt daleko.

„Spodziewamy się, że rozpoczniemy dostarczanie dysków PMR o pojemności 20 TB w drugiej połowie bieżącego roku kalendarzowego” — powiedział Dave Mosley, dyrektor generalny Seagate, podczas rozmowy o wynikach firmy z analitykami i inwestorami.

Reklamy

Firma Seagate obecnie dostarcza dyski twarde o pojemności 20TB, które wykorzystują technologię zapisu magnetycznego wspomaganego ciepłem (HAMR) do wybranych partnerów i wewnątrz swoich systemów pamięci masowej Lyve. Dyski te nie są jednak przeznaczone do produktów przeznaczonych na rynek masowy. Zamiast tego firma przygotowuje się do wydania dysków twardych 20 TB opartych na PMR (z ulepszeniem dwuwymiarowego zapisu magnetycznego [TDMR]) dla typowych klientów wymagających dużej pojemności, a także pracuje nad dyskami 20 TB opartymi na SMR dla hiperskalerów z oprogramowaniem, które może uwzględnić technologia zapisu magnetycznego z gontem.

Seagate najwyraźniej już kwalifikuje swoje dyski 20TB u różnych klientów, więc można oczekiwać, że firma wprowadzi gamę dysków twardych 20TB przeznaczonych do różnych zastosowań. 

„Mamy do dyspozycji wiele różnych platform o pojemności 20 TB: PMR, SMR, HAMR” — powiedział Mosley. „Istnieje wiele różnych ich odmian i są skierowane do różnych klientów, więc dla każdego z nich są różne harmonogramy kwalifikacji. Jesteśmy bardzo agresywni w kwalifikacjach 20 TB” 

Napędy HAMR wymagają nowych nośników i nowych głowic zapisujących. Te głowice mediów są masowo produkowane od około roku, więc ich jakość i koszty są przewidywalne. Tymczasem nośniki i głowice odczytu TDMR, których Seagate używa do swoich dysków twardych o pojemności 14TB, 16TB i 18TB, są produkowane masowo od lat, więc nadal są tańsze niż komponenty używane w dyskach HAMR. W tym celu bardziej sensowne jest, aby firma Seagate oferowała tradycyjne dyski PMR (z TDMR) i SMR o pojemności 20TB.

Na początku tego roku Seagate powiedział, że jego technologia HAMR umożliwiłaby szybkie wprowadzenie dysków twardych o pojemności 22TB lub 24TB, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale firma nie określiła żadnych dokładnych ram czasowych, kiedy takie dyski mają być dostępne. Jak się okazuje, nie brakuje klientów, którzy woleliby korzystać z dysków twardych 20TB z technologią PMR+TDMR lub SMR.

Chia napędza popyt na dyski twarde, ale nie na nowe dyski twarde

Szef Seagate potwierdził, że  farma kryptowalut Chia  rzeczywiście zwiększyła popyt na dyski twarde w II kwartale 2021r., ale zasugerował, że większość dysków używanych przez sieć Chia (w momencie publikacji 31,8 PB) została kupiona na rynku wtórnym. Mosley powiedział, że Chia wygenerowała około 4% ~ 7% eksabajtów popytu w czwartym kwartale roku obrotowego 2021, więc nie ma większego sensu zwiększanie produkcji dysków twardych, inwestowanie w dodatkowe możliwości produkcyjne lub przyspieszanie dysków twardych o dużej pojemności (np. modele 20TB) na rynek, aby sprostać temu zapotrzebowaniu. 

„W kwartale czerwcowym zaobserwowaliśmy znaczny wzrost popytu na dyski twarde, częściowo ze względu na początkową rozbudowę sieci Chia, która składa się zarówno z nowych, jak i ponownie wykorzystanych dysków twardych”, powiedział Mosley. „Według naszych szacunków, nowy popyt w Chia stanowił co najwyżej średnio jednocyfrowy procent całkowitej liczby przesyłek w branży w ciągu kwartału, głównie w kanale dystrybucji”. 

Chociaż firma Seagate pozostaje optymistycznie nastawiona do Chia i możliwości, jakie ta kryptowaluta oferuje dla dysków twardych, warto zauważyć, że przestrzeń przydzielona do sieci Chia była w tym miesiącu w stagnacji. Dzieje się tak po części dlatego, że ludzie przesadzają swoje istniejące działki, aby uczestniczyć w rolnictwie zbiorczym, a wynik netto to tylko wzrost powierzchni netto z 29,2PB na początku lipca do 31,8PB w dniu 22 lipca. Brak wzrostu prawdopodobnie wynika również z faktu, że rolnictwo w Chia rentowność znacznie spadła od pierwszych dni. Obecnie dysk twardy o pojemności 20TB wypełniony działkami Chia zarobiłby tylko około 25 USD miesięcznie.


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.