Zużycie energii – problemem w wydobywaniu kryptowalut, ale pojawiają się bardziej zrównoważone praktyki


W ciągu ostatnich kilku lat popularność tokenów niezmiennych (NFT) i kryptowalut eksplodowała. Podczas gdy wydobycie walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, rozpoczęło się w 2009 roku, aktywność handlowa na platformach takich jak Coinbase i główna sprzedaż NFT znacznie wzrosła podczas pandemii. Jednak w miarę jak NFT i kryptowaluty rosną w codziennym użytkowaniu, handlu i adopcji, rośnie też ich znaczne zużycie energii, wpływ na środowisko i ogólny zrównoważony rozwój. 

W grę wchodzi dużo pieniędzy

W szczytowym momencie w tym roku wartość Bitcoina wzrosła o 640% w porównaniu do marca ubiegłego roku. W domu aukcyjnym Christie’s sprzedano również cyfrowy kolaż artysty Beeple „Everydays: The First 5000 Days” za rekordową kwotę 69 milionów dolarów . 

Zarówno Bitcoin, jak i NFT opierają się na technologii blockchain — zdecentralizowanych publicznych rejestrach cyfrowych — która jest stale rejestrowana i aktualizowana na milionach specjalnie zbudowanych komputerów, które utrzymują sieć. Nowe Bitcoiny i inne kryptowaluty są również wybijane po tym, jak specjalnie skonstruowane komputery rozwiązują coraz bardziej złożone zagadki matematyczne znane jako „algorytmy haszujące”. 

Reklamy

Zużycie energii jest stałym problemem

Oprócz wahań cen bitcoina, eteru i innych walut cyfrowych, górnicy kryptowalut nieustannie monitorują, ile energii jest potrzebne do ciągłego zasilania, chłodzenia i przechowywania całego tego specjalistycznego sprzętu komputerowego. Większość tej energii pochodzi ze źródeł paliw kopalnych w miejscach oferujących niskie ceny. I chociaż waluty cyfrowe stanowią tylko ułamek globalnych transakcji, ich zużycie energii już stało się poważnym problemem regulatorów finansowych, dostawców energii i agencji rządowych . 

Nowy raport Bloomberga szacuje, że maszyny, które wydobywają bitcoiny zlokalizowane na całym świecie, zużywają mniej więcej tyle samo energii, co cały Bangladesz, kraj zamieszkiwany przez ponad 160 milionów ludzi. Zużycie energii elektrycznej Cambridge Bitcoin Index szacuje wykorzystuje kryptowaluta więcej energii niż całych narodów, jak Szwecja i Malezji. 

Dominacja Chin w wydobywaniu kryptowalut

Nie bez znaczenia jest również lokalizacja obiektów górniczych. Szacuje się, że większość tej działalności wydobywczej kryptowalut (od 65 do 75% ) ma miejsce w Chinach, głównie w prowincjach Xinjiang, Mongolia Wewnętrzna, Syczuan i Yunnan. Xinjiang i Mongolia Wewnętrzna są domem dla wielu krajowych elektrowni węglowych, które są źródłem 57% zużycia energii. W odpowiedzi na obietnicę Chin, że do 2060r. będą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, wiele z tych elektrowni węglowych zostało niedawno zamkniętych, a przedsiębiorstwom o wysokiej energii – takim jak górnicy bitcoinów – w prowincjach nakazano zaprzestać działalności. 

W rezultacie Komitet Stabilności Finansowej i Rozwoju Chińskiej Rady Państwa oficjalnie wezwał do wyeliminowania kopania kryptowalut i handlu nimi 21 maja.

Obawy o zużycie energii i zapotrzebowanie na energię elektryczną zatrzymały również pod koniec maja wydobycie kryptowaluty w Iranie. Przez lata kraj oferował tanią energię i wymagał od górników sprzedaży bitcoinów bankowi centralnemu. Ale rząd ustanowił czteromiesięczny zakaz po tym, jak urzędnicy oskarżyli wydobycie kryptowalut o przerwy w dostawie prądu.

Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w branży

Istnieją zastosowania blockchain ukierunkowane na zrównoważony rozwój. Organizacja non-profit Blockchain for Climate opowiada się za technologią, która pomoże połączyć światowe krajowe rachunki węgla z handlem redukcją emisji dwutlenku węgla.

źródło: https://www.businessinsider.com/energy-consumption-of-nft-cryptocurrency-mining-and-sustainable-alternatives-2021-7?IR=T


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.