Górnicy bitcoinów poruszają się po ekstremalnym świecie Crypto Power-Hunting


autorzy: Will Mathis, Josh Saul, Alfred Cang, Zheping Huang

Kryptowaluta skłoniła ich do poszukiwania tańszych, bardziej ekologicznych źródeł zasilania.

W jeden weekend pod koniec czerwca setki ponurych górników bitcoinów stłoczyły się w luksusowym hotelu w zachodnich Chinach. Mieli duży problem: zaledwie kilka tygodni wcześniej rząd chiński zakazał wydobywania kryptowalut z powodu obaw o  nielegalne wydobycie węgla i związane z nim ryzyko finansowe. Teraz musieli wymyślić, jak wywieźć z kraju miliony komputerów.

Górnicy siedzieli w rzędach białych krzeseł w holu hotelu Gran Melia Chengdu i uważnie słuchali dyrektorów firmy Bitmain Technologies Ltd., największego na świecie producenta sprzętu górniczego. W przerwach między prezentacjami na temat podstaw energetyki Teksasu i wydobywania kryptowalut w Kazachstanie uczestnicy podjadali babeczki, pili koktajle i dyskutowali o ponurych perspektywach dla ich lokalnego przemysłu.

Pracownicy Bitmain oferowali, że będą swatać, łącząc górników z centrami danych w USA, Azji Środkowej i Europie. Ostrzegali również, że niekontrolowany skok na nowe rynki spowoduje wzrost kosztów dla nich wszystkich. Jeden slajd prezentowany na tym wydarzeniu brzmiał: „Trzymaj się razem dla ciepła, powiedz nie, zaciekłej konkurencji”.

Wewnątrz kopalni kryptowalut w Korei Południowej
Maszyny Bitmain w zakładzie górniczym w Korei Południowej. Fotograf: SeongJoon Cho/Bloomberg

Zaledwie kilka godzin po konferencji, pilna sytuacja wyszła na jaw. Alex, chiński górnik, który nie chciał opublikować swojego nazwiska z obawy przed represjami rządu, śpiewał karaoke z kilkoma innymi górnikami, kiedy zadzwonił, by sprawdzić swoje maszyny w górach poza Chengdu. Jego kolega powiedział mu, że lokalne władze właśnie odcięły zasilanie jego zakładu, pozostawiając kopalnię cichą i potencjalnie bezwartościową.

– Wszystkie moje pieniądze zniknęły – powiedział, przeklinając, popijając piwo. „Każdego dnia tracę pieniądze, nie uruchamiając tych maszyn”. 

Chińscy górnicy zmuszeni do porzucenia taniej energii elektrycznej z obfitujących w węgiel i ryczących rzek, znaleźli się w dzikim i ekstremalnym świecie polowania na kryptowaluty. Tak jak ponad sto lat temu górnicy biegli w kierunku pól złota w Kalifornii i na Alasce, tak teraz górnicy Bitcoina pędzą w kierunku każdego źródła niedrogiej, niezawodnej energii, jaką mogą znaleźć. Ich kolejne miejsca docelowe mają ogromne znaczenie dla przemysłu kładącego nacisk na decentralizację i niezależność oraz dla innych energochłonnych sektorów, z którymi konkurują o dostęp do bardziej ekologicznej energii.

Reklamy

Tańsza moc

Oczywiście, platforma wydobywcza Bitcoin nie wyciąga niczego z ziemi. Zamiast tego zwykle składa się z tysięcy komputerów, specjalnie zbudowanych do przeprowadzania złożonych obliczeń, które utrzymują sieć kryptowaluty. Te komputery są ułożone na półkach w magazynach, często z ogromnymi wentylatorami chłodzącymi wodą.
W Chinach magazyny znajdują się zwykle w pobliżu źródeł zasilania, takich jak samodzielne elektrownie wodne i ciepłownie powiązane z kopalniami węgla. Według Tylera Page’a, dyrektora naczelnego Cipher Mining Technologies Inc., energia elektryczna stanowi około 80% kosztów operacyjnych górnika.

Górnicy, którzy dokończą obliczenia, są nagradzani nowym bitcoinem, którego wartość wahała się od szczytu prawie 65 000 USD, zanim Chiny zabroniły wydobycia, do około 33 500 USD dzisiaj. Według najnowszych danych Uniwersytetu Cambridge około 65 procent światowego wydobycia bitcoinów miało miejsce w Chinach w kwietniu ubiegłego roku. 

Tańsza energia jest powodem, dla którego sąsiad Chin, Kazachstan, stał się głównym celem ucieczki przed górnikami. Były kraj sowiecki dysponuje ponad 22 gigawatami mocy elektrycznej, pochodzącej głównie ze stacji opalanych węglem i gazem. Graniczy również z regionem Xinjiang, w którym niegdyś znajdowało się prawie 36% światowego wydobycia bitcoinów. Według Dmitriya Ivanova, dyrektora sprzedaży w firmie Enegix LLC z siedzibą w Ałmacie, górnicy mogą uzyskać energię elektryczną już za około 3 centy za kilowatogodzinę. Kraj jest również na tyle chłodny, że centra danych nie wymagają żadnej klimatyzacji, która chroniłaby je przed przegrzaniem, co może zwiększyć zużycie energii nawet o 30%.

wiąże się z Górnicy Bitcoin nawigują po ekstremalnym świecie Crypto Power-Hunting
Kopalnia Enegix Bitcoin niedaleko Ekibastuz w Kazachstanie. Źródło: Enegix LLC

Enegix prowadzi działalność w zakresie hostingu serwerów w Kazachstanie, gdzie buduje centra danych, w których górnicy mogą uiścić opłatę za podłączenie swoich maszyn. Pod koniec zeszłego roku firma zbudowała swoją największą dotychczas placówkę, 180-megawatowe centrum danych na 37 akrach ziemi w pobliżu północno-wschodniego miasta Ekibastuz. Region jest ośrodkiem przemysłowym zasilanym przez jedną z największych elektrowni węglowych na świecie poza Chinami.

W czerwcu Iwanow zaczął codziennie otrzymywać wiadomości od górników z Syczuanu i Mongolii Wewnętrznej, którzy musieli się przenieść po represjach Pekinu.

„Możemy z tego skorzystać, ale ci ludzie ponoszą katastrofalne straty w zakresie całej infrastruktury, która musi być rozmieszczona gdzie indziej” – powiedział.

wiąże się z Górnicy Bitcoin nawigują po ekstremalnym świecie Crypto Power-Hunting
Ochroniarze na zewnątrz obiektu Enegix.Źródło: Enegix LLC

Klienci Enegix wkrótce wyślą samolotem do Kazachstanu około 10 000 maszyn górniczych, mieszankę modeli Bitmain S19Pro i Whatsminer M21S chińskiego producenta MicroBT. Transport lądowy z Chin byłby tańszy, ale ciężarówki mogą zatrzymywać się na granicy tygodniami. Poświęcenie tego czasu na wydobywanie bitcoinów może zrekompensować dodatkowy koszt przelotu.

Didar Bekbauov prowadzi inną firmę hostingową z siedzibą w Ałmacie, która jest mniejszym konkurentem Enegix. Podobnie był zasypywany wiadomościami.

„Tak wielu Chińczyków zwraca się do nas i prosi o pomoc w przeniesieniu sprzętu” – powiedział Bekbauov przez telefon. „Proszą każdego Kazacha, którego znają, aby pomógł im z elektrycznością”.

Potencjał Kazachstanu jest jednak ograniczony: według danych BloombergNEF w ciągu ostatnich 20 lat jego sieć elektryczna dodała tylko nieco ponad 3 gigawaty mocy. To pozostawia niewiele miejsca na wzrost liczby maszyn górniczych, aby się połączyć. Bekbauov musi teraz odpychać klientów.

„Każdy zapasowy kilowat jest już zarezerwowany” – powiedział.

Reklamy

Źródła odnawialne

Dla niektórych górników decyzja o wyprowadzce z Chin jest również okazją do uporządkowania dostaw energii. 

Trudno powiedzieć, jak brudne jest kopanie bitcoinów, ale jest to odzwierciedlenie dostaw energii do lokalizacji kopalni. Na początku tego roku dziesiątki tysięcy maszyn górniczych zużywały około 45 milionów kilowatogodzin energii miesięcznie na obszarze zachodnich Chin, który jest uzależniony od elektrowni węglowych, podała oficjalna agencja informacyjna Xinhua. To około 15 000 ton standardowego węgla. Ogólnie rzecz biorąc, maszyny górnicze na całym świecie zużywają mniej więcej tyle samo energii, co cały Bangladesz, kraj zamieszkiwany przez ponad 160 milionów ludzi.

Chociaż część tej energii jest zielona, ​​większość energii elektrycznej na świecie nadal pochodzi ze spalania paliw kopalnych. Na początku tego roku Elon Musk powiedział, że Tesla Inc. nie będzie już akceptować zakupów w Bitcoin ze względu na jego ślad węglowy. Sojusz firm zainicjował porozumienie Crypto Climate Accord na początku tego roku, aby odpowiedzieć na krytykę i obiecał pomóc branży w przejściu na 100% odnawialne zużycie energii.

Wydobywanie bitcoinów za pomocą energii osieroconej

Górnicy kryptowalut stają w obliczu znacznie większego dążenia do dekarbonizacji energii w celu zwalczania zmian klimatycznych. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej odsetek energii ze źródeł odnawialnych musiałby wzrosnąć do około dwóch trzecich dostaw do 2050r., w porównaniu z około 12% w 2020 r., aby temperatura nie wzrosła o więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej. Kraje na całym świecie, w tym Chiny, USA i UE, będą musiały przyspieszyć budowę farm wiatrowych i parków słonecznych, aby zbliżyć się do osiągnięcia swoich celów.

Odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce, mogą czasami być obfite, ale popyt na nie wzrośnie, ponieważ samochody, ogrzewanie domów i przemysł ciężki coraz częściej przechodzą na energię elektryczną. Region skandynawski, który od dawna jest popularnym miejscem wydobywania bitcoinów ze względu na dużą energię wodną, ​​zaczął na początku tego roku wyczerpywać się nadwyżki energii elektrycznej, ponieważ użytkownicy przemysłowi zwiększyli produkcję.

„Istnieje bardziej szlachetne wykorzystanie energii odnawialnej niż wydobycie bitcoinów” – powiedział Peter Wall, dyrektor generalny londyńskiej firmy wydobywczej Argo Blockchain Plc. „Ale faktem jest, że ludzie zamierzają kopać Bitcoina z pełną prędkością. To nie zniknie”.

Reklamy

Obawy regulacyjne

Górnicy chcą również mieć pewność, że pewnego ranka nie obudzą się z wiadomością, że ich działalność została ponownie zabroniona. Bit Digital Inc., notowana na Nasdaq firma wydobywcza, w październiku rozpoczęła przenoszenie do Ameryki Północnej niektórych z 30 000 maszyn, które obsługiwała w Chinach. Zanim Pekin upadł, Bit Digital był w stanie kontynuować wydobycie przy jak najmniejszych zakłóceniach.

Nawet w USA istnieją różnice regulacyjne między stanami. Cipher Mining Technologies Inc., amerykański oddział Bitfury Holding BV z siedzibą w Holandii, pracuje nad zwiększeniem mocy wydobywczych w Teksasie, jedynym stanie ze zderegulowaną siecią energetyczną, oraz w Ohio ze względu na niskie ceny energii w tym stanie i energię niskoemisyjną źródła. Stan taki jak Nowy Jork, gdzie prawodawcy wcześniej zaproponowali projekt ustawy, która ograniczyłby wydobycie kryptowalut w stanie, nie jest tak atrakcyjny.

Fizyczne atrybuty miejsca również mają znaczenie: ekstremalne temperatury w obu kierunkach są negatywne, podobnie jak zbyt suche i zapiaszczone środowisko. „Dosłownie kurz wdziera się do komputerów i masz problemy fizyczne” — powiedział Cipher’s Page.

Niektóre z platform wydobywczych Bit Digital zostały wysłane do centrum danych w Kearney w stanie Nebraska, gdzie firma ma już około 5000 maszyn hałaśliwie wydobywających bitcoiny. „Nic tu nie słychać!” Dyrektor generalny Bryan Bullett krzyczał podczas niedawnej wycieczki po zakładzie, gdy fani maszyn kręcili mu włosy.

wiąże się z Górnicy Bitcoin nawigują po ekstremalnym świecie Crypto Power-Hunting
Placówka w Kearney w stanie Nebraska, w której Bit Digital posiada już około 5000 maszyn.Źródło: Oblicz północ

W magazynie oddalonym o milę od centrum danych znajdują się wysiedlone chińskie platformy Bit Digital. Maszyny były ułożone do sufitu na drewnianych paletach, czekając na otwór, aby można je było uruchomić. „Nie jest wspaniale widzieć, jak siedzą tutaj w pudełkach, ponieważ można je podłączyć i zarabiać pieniądze” – powiedział Bullett. Oszacował, że w wyniku represji z Chin wywieziono 500 000 maszyn górniczych.

Bit Digital rozważa rozpoczęcie działalności poza Ameryką Północną, ale lokalne przepisy i stabilność są problemem. Prezydent Salwadoru ogłosił w zeszłym miesiącu, że jego kraj jako pierwszy przyjmie Bitcoin jako prawny środek płatniczy i polecił państwowej firmie zajmującej się energią geotermalną opracowanie planu wydobycia bitcoinów z użyciem wulkanu. Bullett i inni menedżerowie Bit Digital polecieli do Ameryki Środkowej pod koniec ubiegłego miesiąca na dwudniowe spotkania z gabinetem prezydenta.

Salwador akceptuje Bitcoin jako prawny środek płatniczy
Salwador stał się pierwszym krajem, który formalnie przyjął Bitcoin jako prawny środek płatniczy.Fotograf: Cristina Baussan / Bloomberg

Górnicy bitcoinów z innych krajów chcą wiedzieć, że entuzjazm Salwadoru dla cyfrowej waluty przetrwa zmianę przywództwa.

„Oczywiście pojawi się pytanie o stabilność” – powiedział Bullett, zwłaszcza w przypadku tak kapitałochłonnego przemysłu, jak górnictwo. Zapytany, czy wysłałby maszyny Bit Digital do witryny, którą rozwija Salwador, dyrektor naczelny przerwał. „To zależy od szczegółów” – powiedział. „Na pewno warto to monitorować”.

Brokerzy mocy

Poza dużymi firmami wydobywczymi z siedzibą w Stanach Zjednoczonych istnieją również mniejsi pośrednicy, którzy robią interesy z wielkiego posunięcia.

Odkąd pod koniec maja pojawiły się informacje o rozpoczęciu represji w Chinach, Tim Kelly, dyrektor generalny BitOoda, prawie nie spał. Kelly założył BitOoda w 2017 roku, aby świadczyć usługi badawcze, bankowość inwestycyjną i inne usługi klientom wydobywającym bitcoiny. W swoim domu przy plaży na wyspie Nantucket u wybrzeży Massachusetts Kelly spędzał tego lata większość nocy telefonicznie z chińskimi górnikami. Kiedy wzeszło słońce, zaczął dzwonić do ludzi w USA, którzy mogliby zapewnić zakładom wystarczającą ilość energii elektrycznej do prowadzenia operacji wydobywczych.

„Jest tyle absolutnej desperacji, aby jak najszybciej zabezpieczyć witryny”, powiedział Kelly. 

Podczas gdy chińskie ograniczenia na razie zdusiły przemysł wydobywczy bitcoinów, ból będzie tylko tymczasowy. Wraz ze wzrostem pojemności w miejscach takich jak Stany Zjednoczone, BitOoda szacuje, że ilość mocy obliczeniowej wykorzystywanej do wydobycia powróci do poziomu sprzed awarii na początku 2023 r. i będzie nadal rosła przez resztę dekady.


źródło: https://www.bloomberg.com/news/features/2021-07-13/bitcoin-miners-building-rigs-must-navigate-world-of-crypto-power-hunting


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.