Jak rozwijać Chia: Przewodnik po uprawie tokenów XCH


Chia Network niedawno wkroczyła na pole kryptowalut i szybko przyciągnęła zainteresowanie wielu górników i inwestorów. Istnieje kilka powodów takiego stanu rzeczy.

Po pierwsze, łańcuch bloków Chia wykorzystuje do działania nowatorski protokół Proof of Space and Time (PoST), co oznacza, że ​​wykorzystywana przestrzeń i czas spędzony na zadaniach muszą zostać udowodnione, aby zdobyć kryptowaluty.

Po drugie, według twórcy waluty, Chia (XCH) to moneta przyjazna środowisku, która nie jest wydobywana, ale hodowana.Porozumienie wymaga niskiego zużycia energii do generowania nowych monet.

Prezes i dyrektor operacyjny Chia Network Gene Hoffman powiedział Cointelegraph, że Bram Cohen, twórca projektu, ma nadzieję wnieść ochronę środowiska do świata kryptowalut.

W przypadku Chia niewykorzystane miejsce na dysku twardym (HDD) lub dysku półprzewodnikowym (SSD) można zastąpić funkcjami hashowania. Krzysztof Pietrzak uczestniczył również w badaniach protokołu PoST i powiedział, że oryginalny model stojący za Chia ma wady. Hoffman dodał: „Zaczęło się od tego, że Bram wielokrotnie proponował potencjalne rozwiązania, a potem Krzysztof udowodnił, że się mylili, aż Bram zaproponował jedno – dokładnie tak, jak Krzysztof próbował to udowodnić matematycznie – które okazało się poprawne”.

Reklamy

Co to jest sieć Chia?

Główną zaletą Chia jest to, że uczestnicy nie muszą używać potężnych procesorów graficznych i procesorów, które są niezbędne do wydobywania bitcoinów (BTC). Chia może być wyposażona w HDD lub SSD, co jest atrakcyjną propozycją dla tych, których nie stać na najnowsze i najlepsze karty graficzne. Hoffman wyjaśnił:

„Jest całkowicie zaprojektowany od podstaw. Jest bezpieczniejszy i bardziej rozproszony niż dowód pracy, a jednocześnie zużywa od 1000 do 10 000 razy mniej energii na jednostkę bezpieczeństwa”.

Aby rozwijać Chia, możesz zacząć od dowolnego komputera osobistego lub laptopa. Wystarczy procesor o taktowaniu 1,5 GHz, 2 GB pamięci i 1 TB dysku SSD lub HDD.

Następnie użytkownicy muszą pobrać klienta „Chia Blockchain” z oficjalnej strony projektu lub bezpośrednio z GitHub. Następnie tworzysz portfel i zapisujesz klucz prywatny, a następnie możesz rozpocząć proces farmy, klikając przycisk „Utwórz rysunek”. Z hodowanie bloku, możesz otrzymać w nagrodę.

Warto zauważyć, że obecnie tylko indywidualni użytkownicy mogą sadzić chia. Każdy farmer tworzy blok – czyli nie trzeba dołączać do puli, aby otrzymać monety. Według twórców zapewnia to zdecentralizowanie Chia Network. Jednak zespół projektowy ciężko pracuje obecnie nad stworzeniem oficjalnej umowy dotyczącej puli wydobywczej, która zostanie wkrótce opublikowana. Jeśli chodzi o nadchodzącą wersję, Hoffman powiedział:

„Farmerzy nie mogą oszukiwać. Baseny mogą oszukiwać tylko nie płacąc uzgodnionej kwoty. Jeśli rolnicy uważają, że zostali oszukani, mogą opuścić basen w ciągu 30 minut. Ponadto, w przeciwieństwie do prawie wszystkich innych kryptowalut z funkcjami poolingu, Pula nie tworzy bloków – każdy rolnik tworzy bloki. Oznacza to, że jest jeszcze bardziej zdecentralizowany, a blockchain Chia to największa liczba publicznych węzłów w historii”.

Jeśli nie masz sprzętu, a po prostu chcesz kupić Chia, możesz to zrobić za pośrednictwem wielu giełd kryptowalut. Należy pamiętać, że aby kupić Chia, należy najpierw kupić stabilną walutę, taką jak Tether (USDT) lub Bitcoin, a następnie wymienić ją na Chia.

Jak zbudować farmę Chia

Teraz głównym pytaniem jest, jak stworzyć farmę Chia i jak wybrać najlepsze komponenty do platformy, aby zmaksymalizować rentowność. Na szczęście proces ten jest dość prosty, podobny do budowania dedykowanego komputera domowego.

Każdy czterordzeniowy procesor – taki jak Intel Core i3, Core i5 lub Core i7 lub ich odpowiedniki AMD – nadaje się do wydobycia Chia. Dobrym wyborem jest Intel Core i5-11400 lub Core i5-10400, które kosztują od 150 do 170 USD. Aby uzyskać wyższą wydajność, zaleca się wybór procesora ze zintegrowaną grafiką, ponieważ gniazdo można wykorzystać do podłączenia dodatkowej pamięci masowej.

Przechowywanie

Głównym sprzętem wymaganym do wzrostu tokenów Chia jest dysk pamięci masowej, który może być dyskiem SSD lub HDD obsługującym interfejs SATA III. Aby użyć XCH, akceptowalny jest tylko dysk SSD, jednak najlepiej jest używać łącznie dysku SSD i dysku twardego, ponieważ dysk SSD może przyspieszyć przetwarzanie działki, a dysk twardy lepiej przechowuje działkę.

Ogólnie potrzebujesz co najmniej 300 GB pojemności, ale większa pojemność jest korzystna. Przykładowo 2 TB wystarcza do wygenerowania 6 grafik jednocześnie, podczas gdy 10 grafik wymaga zakupu pojemniejszego dysku SSD lub nawet kilku takich urządzeń. Najlepiej używać szybkiego dysku SSD, który działa przez gniazdo M.2. Rolnicy będą musieli znaleźć modele o dużej pojemności TBW i lepiej jest mieć kilka zewnętrznych dysków twardych, ponieważ łatwiej je wymieniać.

Jeśli chodzi o cenę, na rynku jest wiele dysków HDD i SDD, które nie są drogie. Na przykład fioletowy dysk twardy Western Digital o pojemności 1 TB zwykle kosztuje około 50 USD. Wybierając dysk SSD warto pamiętać, że przynajmniej 15% miejsca na dysku powinno być zarezerwowane, aby zwiększyć jego trwałość i zapewnić prawidłowe działanie dysku. Wyeliminuje to większość spadków prędkości podczas pracy.

Reklamy

Hoffman zwrócił również uwagę na fakt, że ci, którzy kupują sprzęt specjalnie do uprawy Chia często polegają na sprzęcie używanym:

"Dla tych, którzy kupują specjalny sprzęt do sadzenia Chia, pierwszym wyborem jest recykling płyt CD lub zużytych urządzeń pamięci masowej, ponieważ są one tańsze i nadają się do sadzenia Chia bez przechowywania danych użytkownika. Gdy ludzie są chętni do zakupu specjalnego sprzętu, wybierają dużą pojemność twardą dysków, ponieważ zużywają mniej energii i gęstości pamięci masowej na terabajt. Niektórzy rolnicy używają dysków SATA, SAS i USB i widzimy dobrą kombinację ich wszystkich”.

Płyta główna

Płyta główna najlepiej obsługuje porty SATA III i USB 3.0. To samo dotyczy portu PCI-e, który powinien mieć wersję 3.0 i wyższą. Posiadanie większej liczby portów oznacza, że ​​więcej dysków może być używanych jako część systemu. Płyta musi mieć kontroler sieciowy zdolny do osiągnięcia 1000 Mb/s, dwa porty sieciowe byłyby zaletą. Oczywiście im szybsze połączenie internetowe, tym lepiej. Nieograniczone przewodowe połączenie internetowe o przepustowości 100 Mb/s i wyższej to najlepszy wybór. Tutaj jest wiele opcji w różnych cenach. Na przykład cena SuperMicro X9DR3_i-LN4F+ wynosi około 115 USD.

Zasilacz

Ponieważ dyski SSD i HDD wymagają bardzo niskiego zużycia energii, wystarczy do 500 watów mocy. Oczywiście można również użyć skrzynki 750-watowej, ale obecnie nie jest to konieczne. Jednak ważne jest, aby wybrać zasilacz z wieloma złączami SATA, Mole i PCI, aby podłączyć inne dyski. Koszt tego typu zasilacza nie powinien przekraczać 40 dolarów.

RAM

Minimalna ilość pamięci RAM wymagana dla Chia to 2 GB, ale zalecane jest 4-8 GB pamięci RAM. Jednak ostatecznie nie ma to wpływu na produktywność gospodarstwa.

Statyw rolniczy z wieloma dyskami można zbudować niezależnie w dużej obudowie komputera. Wystarczy wyjąć kartę GPU z konfiguracji (jeśli procesor ma zintegrowany układ wideo) i zainstalować jak najwięcej dysków z portami SATA III w odpowiednich złączach na płycie.

Przyszłość sieci Chia

Chia Network to stosunkowo nowy projekt, ale jego popularność spowodowała braki HDD i SDD w niektórych częściach świata. Western Digital i Seagate, dwaj najwięksi producenci dysków twardych, odnotowali rosnący popyt na swoje produkty. Może to nieuchronnie prowadzić do wzrostu kosztów hodowli XCH.

Innym problemem jest to, jak delikatny okazał się dysk podczas wydobywania Chia. Pod koniec maja niemiecki dostawca pamięci masowej w chmurze Hetzner zakazał użytkownikom umieszczania Chia na swoich serwerach. Firma twierdzi, że obciążenie jej sprzętu znacznie wzrosło, a jej dyski twarde uległy awarii z powodu sadzenia Chia.

Raport twierdził nawet, że Chia może zabić dysk SSD o pojemności 512 GB w mniej niż dwa miesiące, a dysk o pojemności 1 TB w mniej niż trzy miesiące. W normalnych warunkach dysk może działać do pięciu lat.

Jednak według twórców Chia Network rozwiązanie tego problemu jest w trakcie opracowywania. Powiedzieli, że większość ludzi w społeczności Chia korzysta z używanych dysków SSD zakupionych w centrach danych, a firma współpracuje z wieloma wiodącymi dostawcami pamięci masowych, aby opracować specjalistyczne produkty dla Chia.

Nawet jeśli użytkownik zdecyduje się na uprawę Chia i poradzi sobie z problemem konieczności regularnej wymiany dysku, wszystko sprowadza się do ceny samej monety Chia, która ma przesądzić o opłacalności tego wysiłku.


źródło: https://www.chiaxch.net/2332.html


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.