Chia Mining: sprawdzanie Chia z 16 TB dysków SSD Sabrent


autor: Anthony Gareffa

Sabrent sięgnął i prawie spakował 4 dyski SSD Rocket NVMe PCIe 3.0 M.2 o pojemności 4 TB oraz kartę ASUS Hyper M.2 X16 V2, która obsługuje 4 dyski SSD NVMe M.2.
W sumie mam do dyspozycji 16 TB superszybkiej pamięci masowej NVMe SSD opartej na PCIe 3.0 – to absolutnie przytłaczające, gdy mam 16 TB pamięci flash w moim komputerze, ale uwielbiam to.

Na początku byłem tak bardzo niezdecydowany, że chciałem napisać artykuł dla Sabrent, ale potem używanie dysków SSD do wydobywania monet Chia wydaje się nadużyciem sprzętu. Różni się od pracy z GPU 24/7 w celu wydobywania kryptowalut, ponieważ możesz to robić przez tygodnie, miesiące, lata i nie uszkodzi to ogólnie Twojego produktu.

Nie w taki sposób, że już nie będzie działać… jasne, wentylatory mogą już nie być tak świetne… może być konieczne odkurzenie, a nawet zdjęcie całej chłodnicy i wyczyszczenie. Ale… powinno działać. Twój procesor graficzny będzie nadal działał po miesiącach lub latach nadużywania kopania kryptowalut, ale kopanie monet Chia jest zupełnie inne.

Zabije twój dysk SSD.

Więc wchodząc do tego artykułu, wahałem się – ale w końcu to zrobiłem. Myślę, że technologia, którą bogowie mówili mi, żebym tego nie robiła, bo tak wiele bolała mnie głowa, że ​​czytając ten artykuł, to nie było zabawne. Byłem tak zajęty, że nie da się tego opisać słowami, zajmowałem się testowaniem i pisaniem przez 15 godzin dziennie dla wielu premier AMD i NVIDIA z grafiką Radeon RX 6800, GeForce RTX 3070 Ti i RTX 3080 Ti karty.

Kiedy już uruchomiłem kryptowalutę Chia i uruchomiłem mój system AMD Threadripper, zacząłem grać, po tym, jak w moim systemie zaczęły pojawiać się problemy, które ucinały ten artykuł. Nie zamierzałem przechodzić przez kilka kolejnych tygodni testów, więc pomyślałem, że po prostu napiszę artykuł o moich dotychczasowych doświadczeniach z wydobywaniem monet Chia.

Reklamy


Konfigurowanie komputera

Jeśli używasz kilku superszybkich dysków SSD i potrzebujesz karty PCIe RAID, której tutaj używam, musisz upewnić się, że masz odpowiednią płytę główną, a kiedy już to zrobisz”. Musisz wejść do BIOS-u i zmienić niektóre ustawienia.

Największym z nich jest bifurkacja PCIe, która pozwoli Ci zamienić jedną z Twoich linii PCIe x.0 x16 w wiele x4 w celu podłączenia 4 dysków SSD na liniach PCIe — łącznie 16 linii z 4 dyskami = 4 linie PCIe 3.0 każdy (x4x4x4x4). Jest to charakterystyczne dla niektórych płyt głównych i nie będzie działać na większości płyt głównych.

Moje skoncentrowane na grach systemy AMD Ryzen 9 5900X + X570 i Intel Core i9-10900K + Z490 nie mogły przyjąć karty, ponieważ nie mogłem wymusić na moim gnieździe PCIe x16 ustawienia x4x4x4x4 – poza, wybrałem procesor AMD Ryzen Threadripper 2990WX oraz płyta główna GIGABYTE X399 AORUS PRO.

Linie PCIe nie stanowią problemu w Threadripper… co jest główną zaletą posiadania całej mocy procesora, linii PCIe i pamięci RAM. Możesz uruchomić śmieszną ilość sprzętu na raz, ale jaki jest pożytek, jeśli nie masz linii PCIe, na których można by go uruchomić?

Będziesz potrzebował dużo mocy procesora

Jeśli myślałeś, że wydobywanie monet Chia jest trudne tylko po stronie pamięci twojego komputera, pomyśl jeszcze raz – twój procesor zostanie ukarany tak samo, jeśli odpowiednio go obciążysz. Używałem procesora AMD Ryzen Threadripper 2990WX, z 32 rdzeniami i 64 wątkami i mogłem z łatwością wykorzystać 100% procesora.

https://www.tweaktown.com/

To trochę szalone.

Aha, i mnóstwo superszybkich dysków SSD
Jeśli zamierzasz ładować dyski SSD M.2 dla swojej farmy kryptograficznej Chia, nie możesz zrobić nic lepszego niż rodzina dysków SSD Sabrent — nie zawracałbym sobie głowy dyskami SSD Rocket 4 Plus firmy Sabrent opartymi na PCIe 4.0 , ale raczej dyski PCIe 3.0, ponieważ są tańsze.

Będziesz w stanie wyciągnąć większą prędkość z dysków, ale wiele gigabajtów na sekundę to normalna rzecz w Sabrent – firma zna tylko jeden sposób: pedał do dechy. Dla Sabrenta nie ma nic innego, dlatego ich główne napędy nazywają się Rocket… no cóż.

Nie zapomnij o ogromnych dyskach twardych do długoterminowego przechowywania
Jeśli chcesz poważnie podejść do wydobywania Chia i przechowywania go… wtedy będziesz potrzebować gotowych dysków twardych o pojemności 10 TB i ich stosów. Będziesz mógł przechowywać 91 standardowych bloków Chia, a wielu właścicieli farm Chia ma niezliczone gigantyczne mechaniczne dyski twarde do swoich farm Chia.

Możesz użyć zewnętrznych dysków twardych lub wewnętrznych dysków twardych, a także dysków SSD, jeśli chcesz wydać pieniądze na superszybkie dyski do gotowych działek Chia. Nie zawracałbym sobie tym głowy, ponieważ potrzebujesz superszybkich dysków SSD do kreślenia, a gdy skończysz, możesz przenieść ukończone wykresy Chia na większy dysk twardy w celu przechowywania.

Końcowe przemyślenia


Czy poleciłbym skonfigurowanie systemu i rozpoczęcie wydobywania Chia na dysku SSD? Nie. Jeśli masz zapasowe dyski lub masz pieniądze na zabawę, a komputery i kopanie kryptowalut to twoje hobby… dlaczego do diabła nie? Są gorsze rzeczy, na które możesz wydać swoje pieniądze.


źródło: https://www.tweaktown.com/articles/9861/chia-coin-crypto-mining-checking-out-with-16tb-of-sabrent-ssds/index.html


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.