Jak Bitcoin oparty na paliwach kopalnych umieszcza Nigerię na mapie węglowej


Dane z Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu pokazują, że Afryka odpowiada za zaledwie 2-3 procent globalnych gazów cieplarnianych (GHG). Jednak liczba ta może szybko wzrosnąć wraz ze wzrostem zainteresowania na kontynencie (a zwłaszcza w Nigerii) zdecentralizowaną walutą cyfrową Bitcoin.

Według danych CoinDance, platformy internetowej dostarczającej statystyki Bitcoin, Nigeria sprzedała łącznie 60 215 Bitcoinów (o wartości ponad 566 milionów dolarów) w latach 2015-2020 na Paxful, wiodącej platformie Bitcoin peer-to-peer, dzięki czemu Nigeria jest największym inwestorem na świecie na platformie, tylko po USA. Firma analityczna Usefultulips ujawniła, że ​​Nigeria odnotowała aż 25,8 miliona dolarów w miesięcznych wolumenach bitcoinów w 2020 r., najwyższy w Afryce.

Na miłość do Bitcoina w tym kraju mają wpływ różne czynniki charakterystyczne dla gospodarek wschodzących. W szczególności w przypadku Nigerii czynnikami są wysoka stopa bezrobocia i duża populacja młodzieży, nieustanna dewaluacja waluty, słaba polityka monetarna, trudności w transgranicznym transferze środków, niepohamowana inflacja, niestabilny kurs walutowy, różne zakazy i ograniczenia na tradycyjnych platformach transakcyjnych i niepowodzenie demokracji – przykładem jest to, w jaki sposób rząd zamknął różne tradycyjne platformy finansowania podczas protestów #EndSARS w październiku zeszłego roku, co doprowadziło do tego, że Bitcoin stanowił co najmniej 40 procent funduszy na protesty.

Ponadto, z perspektywy instytucjonalnej, kraj angażuje się w bogate transakcje biznesowe z Chinami, centrum wydobycia bitcoinów. Od 2017r. Chiny stanowiły 22 procent importowanych towarów do Nigerii – ponieważ taki handel bitcoinami jest tańszy i pomaga ominąć przeszkody związane z transakcjami z krajem, w którym wydobywa się bitcoin. Wraz z nadejściem pandemii moneta była od 3 lat najwyższa, podobnie jak wszystkie rzeczy cyfrowe, co doprowadziło do ponad 100-procentowego wzrostu transakcji Bitcoin pochodzących z Nigerii, co plasuje nigeryjski rynek bitcoinów na poziomie 213,7 mln USD.

Reklamy

Zagadką, która się pojawia, jest to, że wydobycie bitcoina – i rzeczywiście większości kryptowalut – jest bardzo energochłonnym procesem, który w większości wykorzystuje paliwa kopalne – i często najtańsze z nich, które są również często najbrudniejsze, aby osiągnąć ekonomię skali. 65 procent wydobycia bitcoinów odbywa się w Chinach, a ponieważ większość energii w tym kraju pochodzi z węgla, wydobycie skutkuje ekstremalnymi poziomami emisji gazów cieplarnianych.

Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index pokazuje, że sieć Bitcoin zużywa w ciągu roku tyle samo energii, co cała Argentyna – do 121 terawatogodzin energii elektrycznej. Jeden z raportów CNBC stwierdza, że ​​wydobycie bitcoinów odpowiada za mniej więcej taką samą ilość emisji dwutlenku węgla z Nowej Zelandii – około 35,95 miliona ton emisji dwutlenku węgla rocznie i może przewyższyć emisje dwutlenku węgla w Czechach i Katarze, jeśli jest to dozwolone przy obecnej energii poziomy wykorzystania.

Co więcej, pojedyncza transakcja Bitcoin ma taki sam ślad węglowy jak 680 000 transakcji Visa lub 51 210 godzin oglądania YouTube. Jeden artykuł z Oak Ridge Institute w Ohio wykazał, że ilość energii użytej do wydobycia bitcoina o wartości jednego dolara jest ponad dwukrotnie większa niż ilość energii zużytej do wydobycia miedzi, złota i platyny o wartości jednego dolara.

Co gorsza, wraz ze wzrostem ceny Bitcoina, matematyczne łamigłówki wymagane do wydobycia monety stają się coraz trudniejsze, a ponieważ komputery będą potrzebowały większej mocy obliczeniowej do przetwarzania transakcji, wymagana energia rośnie. Jedno z badań przeprowadzonych przez Chińską Akademię Badaczy ujawniło, że „zużycie energii przez wydobycie bitcoinów wkrótce przekroczy zużycie energii we Włoszech i Arabii Saudyjskiej, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania, aby je powstrzymać”.

Dr Larisa Yarovaya, wykładowca i badacz w dziedzinie finansów międzynarodowych i fintech w Southampton Business School, przemawiając do Financial Times, powiedziała, że „nabywcy kryptowalut powinni również wziąć indywidualną odpowiedzialność za swój wkład [w emisje dwutlenku węgla]”. I rzeczywiście, jeśli ta odpowiedzialność ma zostać poniesiona, Nigeria będzie ponosić zdumiewająco większy poziom odpowiedzialności za emisje gazów cieplarnianych niż wcześniej, widząc, jak jeden z raportów Sierra Club wskazał, że sam Bitcoin ma potencjał do zwiększenia globalnego ocieplenia ostatnie 2 stopnie Celsjusza w ciągu trzech dekad.

Wraz z sukcesem Nigerii na listach przebojów Bitcoin, jej stały patronat przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych z wydobycia bitcoinów, ponieważ bez rozwijającego się rynku nie może być żadnej sprzedaży ani wydobycia. Oznacza to, że przyczyniając się pośrednio do wzrostu globalnych emisji, kraj może nie być już w stanie pochwalić się „minimalnym wkładem w globalną mieszankę gazów cieplarnianych”, jak przekonywał w przeszłości rząd Nigerii.

Chociaż istnieją ruchy zmierzające do przejścia ze źródeł energii wydobywania bitcoinów na źródła odnawialne, zwłaszcza po niedawnym apelu miliardera Elona Muska, wydaje się, że społeczność międzynarodowa jeszcze nie zdała sobie sprawy, w jakim stopniu moneta przyczynia się do tworzenie gospodarek opartych na węglu z krajów rozwijających się, takich jak Nigeria.


źródło: https://nairametrics.com/2021/07/02/how-fossil-fuel-backed-bitcoin-is-putting-nigeria-on-the-carbon-map/


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.