Walka z bitcoinami w Chinach budzi obawy przed brudniejszym wydobywaniem kryptowalut


Podczas gdy aktywiści klimatyczni świętują ostatnie ograniczenia Chin dotyczące energochłonnego przemysłu kryptowalut, eksperci od kryptowalut ostrzegają, że ten ruch może zwiększyć, a nie obniżyć, emisje.

Ogólny chiński zakaz kopania kryptowalut zadał cios branży krytykowanej za jej wpływ na środowisko, ale emisje z tego sektora mogą w rezultacie wzrosnąć, chyba że inne kraje podążą za przykładem Chin, klimatu i powiedzieli eksperci techniczni.

Wartość bitcoina spadła w zeszłym tygodniu po tym, jak chiński bank centralny wezwał banki i firmy płatnicze w tym kraju do ostrzejszego rozprawienia się z handlem kryptowalutami, w ostatnim zaostrzeniu restrykcji dla tego sektora przez Pekin.

To była dobra wiadomość dla działaczy na rzecz klimatu, którzy wyrazili zaniepokojenie potencjałem energochłonnego przemysłu wydobywczego kryptowalut, który może zakłócić międzynarodowe wysiłki na rzecz powstrzymania globalnego ocieplenia.

Bitcoin i inne kryptowaluty są tworzone lub „wydobywane” przez komputery o dużej mocy konkurujące o rozwiązywanie złożonych zagadek matematycznych, które pochłaniają energię i napędzają emisje ocieplające planetę, chyba że zużywają energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.

Niedawny ruch Pekinu sparaliżował chiński przemysł – stanowiąc ponad połowę światowej produkcji kryptowalut – co znacznie utrudnia osobom w Chinach handel cyfrowymi monetami.

Ale odcinając dostęp do chińskiej sieci energetycznej, z jej obfitymi dostawami przystępnej cenowo energii odnawialnej, nowe ograniczenia mogą popchnąć górników w kierunku bardziej brudnych źródeł energii elektrycznej, ostrzegł Pete Howson, starszy wykładowca rozwoju międzynarodowego na Northumbria University w Wielkiej Brytanii.

„Chiny produkują ogromne ilości taniej energii wodnej, zwłaszcza w prowincji Syczuan – wszystko to jest teraz prawie niedostępne dla górników bitcoinów” – powiedział Thomson Reuters Foundation.

Reklamy

„ZBRODNIA NA ŚRODOWISKO”

Eksperci branżowi przewidują, że produkcja kryptowalut wzrośnie gdzie indziej, ponieważ chińscy górnicy sprzedają swoje maszyny lub szukają schronienia za granicą – często w krajach o mniejszej energii odnawialnej.

„Zarówno w krótkim, jak i średnim okresie (represja) prawdopodobnie zwiększy emisje związane z wydobyciem bitcoinów” – powiedział Alex de Vries, założyciel platformy badawczej Digiconomist, która publikuje szacunki dotyczące wpływu bitcoina na klimat.

„Bez Chin, które są największym na świecie rynkiem energii odnawialnej w wartościach bezwzględnych, wydaje się mało prawdopodobne, aby górnicy mieli wiele możliwości, aby stać się bardziej ekologicznymi” – dodał.

Shota Siradze, który prowadzi w Tbilisi firmę zajmującą się kryptowalutami, która pomaga niedoszłym górnikom w zakładaniu sklepów w byłej sowieckiej republice Gruzji, powiedział, że w zeszłym tygodniu jego telefon znów zaczął brzęczeć po miesiącach ciszy, gdy ogłoszenie Chin wywołało falę zapytań z zagranicy. inwestorów.

„Ludzie piszą i dzwonią do mnie, prosząc o znalezienie miejsca do zainstalowania ogromnych ilości procesorów”, powiedział, dodając, że zakłada, że ​​większość potencjalnych klientów właśnie kupiła serwery z Chin.

Wcześniejsze boomy kryptowalut w Gruzji, która korzysta głównie z energii hydroelektrycznej, spowodowały gwałtowny  wzrost zapotrzebowania na energię i ciągłe przerwy w dostawie prądu w separatystycznym regionie Abchazji, gdzie wydobycie zostało niedawno zakazane.

Podczas gdy niektórzy chińscy górnicy sprzedają, inni wyprowadzają się, podobno kierując się do Kazachstanu, który w dużej mierze opiera się na paliwach kopalnych do produkcji energii elektrycznej, lub do Teksasu, gdzie mogą podnieść rachunki za media i pogorszyć istniejące problemy energetyczne w południowym stanie USA naukowcy powiedzieli.

„Stan jest w złym stanie, aby powitać bitcoinerów” – powiedział Howson z Northumbria University.

„Kilka miesięcy temu widzieliśmy tam awarie, które pozbawiły prądu miliony ludzi. Setki ludzi straciły życie. Zamarzły na śmierć. Bitcoin znacznie pogorszy sytuację”.

Entuzjaści kryptowalut twierdzą, że zdecentralizowana waluta cyfrowa jest warta kosztów energii, które ich zdaniem są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi kluczowymi sektorami gospodarki.

Szacuje się, że wydobycie bitcoinów stanowi obecnie około 0,3% światowego zużycia energii elektrycznej – więcej niż w Austrii w ujęciu rocznym, ale około jednej trzeciej zużywanej każdego roku przez bezczynną elektronikę domową w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z  indeksem opracowanym przez Cambridge University .

Mimo to krytycy branży mają nadzieję, że działania Chin wywołają globalne represje.

Reklamy

„Teraz bardzo ważne jest, aby rządy podjęły kroki w celu zakazania importu maszyn do wydobywania bitcoinów” – powiedział Howson.

„Podobnie jak światowy handel częściami chińskiego tygrysa, wydobyciem bitcoinów należy traktować jako przestępstwo przeciwko środowisku”.

ZMIENNOŚĆ CEN

Więcej krajów może rzeczywiście pójść w ślady Chin, ponieważ obawy dotyczące kryptowalut nie ograniczają się do środowiska, powiedział Eswar Prasad, profesor polityki handlowej na Cornell University w Nowym Jorku.

Chińskie władze twierdzą, że kryptowaluty zakłócają porządek gospodarczy i ułatwiają nielegalne transfery aktywów i pranie pieniędzy. Analitycy twierdzą, że Pekin martwi się również potencjalną konkurencją o cyfrowego juana.

W zeszłym tygodniu Bank Rozrachunków Międzynarodowych, organizacja patronacka nazwana „bankiem centralnym banków centralnych”, powiedziałże kryptowaluty były wykorzystywane do ataków ransomware i przestępstw finansowych, dodając w szczególności bitcoin „niewiele odkupieńczych atrybutów interesu publicznego”.

Moneta wciąż może liczyć na wpływowych zwolenników: również w zeszłym tygodniu prezydent Salwadoru Nayib Bukele powiedział, że we wrześniu wejdzie w życie ustawa, która sprawi, że kraj ten jako pierwszy przyjmie bitcoin jako prawny środek płatniczy.

Ale szerzej, działania Chin będą prawdopodobnie postrzegane jako cios w legitymizację zdecentralizowanych kryptowalut, takich jak bitcoin, co może jeszcze bardziej zaszkodzić rentowności walut cyfrowych, powiedział Prasad.

„Kluczowym wyzwaniem, przed którym stoją zdecentralizowane kryptowaluty, jest to, że okazały się one nieefektywnym i kosztownym środkiem wymiany, a zamiast tego stały się aktywami spekulacyjnymi” – powiedział w e-mailu.

„Ich brak wewnętrznej wartości sprawi, że będą podatni na ogromną zmienność cen, co jeszcze bardziej utrudni im wypełnianie ich rzekomej roli jako środków wymiany, które są bardziej wydajne niż istniejące technologie płatnicze”.


źródło: https://news.trust.org/item/20210628234902-1okai


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.