dyrektor Chia – dzisiejsza zmienność przypomina gwałtowne wahania cen akcji dot-comów w latach 90.


Tegoroczna ekstremalna zmienność na rynku kryptowalut zaniepokoiła regulatorów i dała dużym inwestorom do myślenia. Ale to nie przeszkadza Gene’owi Hoffmanowi, prezesowi i dyrektorowi operacyjnemu Chia, nowego „zielonego” tokena o wartości 500 milionów dolarów .

„W fazie adopcji zmienność jest prawie wymagana” – powiedział Insiderowi w wywiadzie. „To trochę tak, jakby powiedzieć, że zamierzamy zaadoptować internet pod koniec lat 90 bez zmienności na giełdach internetowych.”

Pod koniec lat 90 handlowcy ścigali wszystko, co jest zdalnie połączone z Internetem. Amazon był w tamtym czasie jednym z ulubieńców rynku i często mógł wzrosnąć lub spaść do 60% w ciągu miesiąca w okresie poprzedzającym krach na początku 2000 roku.

Kryptowaluty szalały w maju i czerwcu , tracąc w zeszłym miesiącu nawet 460 miliardów dolarów w ciągu jednego dnia po tym, jak Chiny – gdzie znajduje się większość światowych zdolności do wydobywania kryptowalut – powiedziały, że ograniczą banki, aby uniemożliwić im świadczenie usług związanych z kryptowalutami. Co więcej, dyrektor generalny Tesli Elon Musk napisał na Twitterze swoje zaniepokojenie zużyciem energii przez bitcoin, nazywając go „szaleństwem”. Mniej więcej w tym samym czasie jego firma przestała akceptować bitcoiny jako zapłatę za luksusowe pojazdy elektryczne.

Ale Hoffman uważa, że ​​są to tylko początkowe problemy, zanim nastąpi masowa adopcja kryptowalut i technologii blockchain, która je wspiera.

Miliarder Mark Cuban porównał kryptowaluty do bańki internetowej z końca lat dziewięćdziesiątych. Kuban powiedział w styczniu, że spodziewa się, że niektóre monety przetrwają przyszłe kraksy i staną się odpowiednikiem Amazona lub eBaya w świecie kryptowalut.

Chia została założona przez wynalazcę BitTorrenta, Brama Cohena w 2017 roku i promuje proces „dowód przestrzeni i czasu” jako znacznie bardziej energooszczędny sposób wydobywania monet niż „dowód pracy” bitcoina. Firma zebrała 61 milionów dolarów w ostatniej rundzie finansowania.

Dowód pracy to algorytm w technologii blockchain, który służy do potwierdzania transakcji bitcoinowych i nagradza górników nowymi monetami. Jest również bardzo energochłonny i sprawia, że ​​bitcoin jest jedną z mniej przyjaznych dla klimatu monet na rynku. 

Token XCH firmy Chia uzyskuje swoje ekologiczne referencje dzięki zużyciu energii w procesie wydobycia. Zamiast „wydobywać” monety, użytkownicy sieci „hodują” je.

„Farmerzy” Chia generują i przechowują liczby kryptograficzne na „wykresach” na swoich dyskach twardych lub dyskach półprzewodnikowych (SSD) – nowszym, szybszym typie urządzenia pamięci masowej. Działka rolnika może wygrać szansę na stworzenie bloku i otrzymać nagrodę w łańcuchu bloków na podstawie proporcji całkowitej powierzchni, którą rolnik zapełnił w porównaniu z całą siecią.

Serwer – zwany „Timelord” – weryfikuje blok i przyznaje rolnikowi tokeny XCH w procesie, który firma nazywa „dowodem przestrzeni i czasu”.

Ale Chia spotkała się z krytyką za tworzenie nowego rodzaju odpadów, w szczególności spalonych dysków twardych i dysków SSD. Popyt na te urządzenia pamięci masowej gwałtownie wzrósł w Europie, podczas gdy niektóre firmy IT w Wietnamie poinformowały, że wyczerpały się w zeszłym miesiącu.

„Nie ma darmowego lunchu” – powiedział Hoffman. „Trudno powiedzieć, że bycie tysiąc, 10000 razy wydajniejszym przy tym samym zabezpieczeniu nie jest ogromną innowacją”.

Hoffman powiedział również, że można uniknąć spalania dysków SSD: „Jeśli użyjesz taniego dysku SSD za 79 USD możesz go spalić, ale 99 USD wystarczy na całe życie” –  „Więc ludzie, którzy na to narzekają, kupują niewłaściwe narzędzie do pracy”.

Reklamy

Regulacja jest kluczem do przetrwania

Oprócz śladu węglowego bitcoina, perspektywa coraz ściślejszej kontroli regulacyjnej była jednym z kluczowych czynników wpływających na spadek z rekordowego poziomu około 65 000 USD w kwietniu do blisko 30 000 USD obecnie. I to nie tylko wpłynęło na bitcoin. W rezultacie Ether, XRP Ripple, dogecoin waluty memów, DOT Polkadota lub ADA Cardano gwałtownie spadły w porównaniu z maksimami z początku tego roku.

Hoffman powiedział, że Chia akceptuje regulacje rządowe – główną motywację stojącą za planami firmy, aby „stosunkowo szybko” wejść na giełdę, prawdopodobnie za pośrednictwem spółki in blanco lub SPAC.

„Każdy, kto w jakiś sposób połączył swój kapitał z monetą, generalnie robił nielegalną ofertę papierów wartościowych, która nie może się skalować, nie może zostać przyjęta, która nie może stać się tym, na czym rządy zarządzają walutami cyfrowymi banku centralnego” – powiedział Hoffman.

Częścią atrakcyjności kryptowalut jest ich zdecentralizowany charakter – żaden rząd ani bank centralny nie kontroluje ich – oraz stopień anonimowości, jaki zapewniają swoim użytkownikom.

Ale Hoffman wierzy, że ludzie chcą przejrzystości.

„Chcesz zobaczyć skontrolowane finanse i raporty kwartalne” – powiedział. „To nie są szalone pomysły, jeśli próbujesz zbudować zaufanie”.

Ma nadzieję, że notując swoją firmę na giełdzie i zachowując odpowiadający jej token XCH jako osobny aktyw, inwestorzy będą chronieni przed dzikimi wahaniami cen monet podczas korzystania z niego.


źródło: https://markets.businessinsider.com/currencies/news/crypto-stock-volatility-is-required-says-exec-of-chia-2021-6-1030517825


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.