Od kryptowalut po etyczne firmy: jak wykorzystać nową moc finansów, gdy pieniądze stają w obliczu bezprecedensowych zmian


Bitcoin, Reddit, kryptowaluty, waluty cyfrowe, ESG, etyczne inwestowanie i aplikacja do wszystkiego, co możesz zrobić ze swoimi pieniędzmi. Relacja między pieniędzmi a społeczeństwem przechodzi bezprecedensową zmianę, przekonuje Bruce Davis, dyrektor zarządzający platformy inwestycyjnej w energię odnawialną Abundance Investment i członek rządowej grupy zadaniowej ds. zielonych finansów.

„Od błyskawicznego wzrostu zapotrzebowania na przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu, po niemal gwałtowne reakcje alergiczne ludzi, którzy odkrywają, że ich fundusze emerytalne są inwestowane w firmy, których nienawidzą, społeczeństwo budzi się, gdy władza finansowa ma nad naszym życiem i domaga się pewnych tej mocy z powrotem”

Rosnąca presja społeczna i ekonomiczna wywoływana przez stale rosnące nierówności – ekonomista Thomas Piketty szacuje, że takich nierówności społecznych nie widzieliśmy od czasów Rewolucji Francuskiej – oraz rosnąca demokratyzacja i cyfryzacja pieniądza i samych finansów.

„Kryzys klimatyczny i pandemia ujawniły wpływ tych trendów, sprawiając, że politycy spotykający się w Kornwalii na początku tego miesiąca na G7 nie mogą ich zignorować”, wyjaśnia Davis.

Świadome sposoby inwestowania

Rzeczywiście, po latach dyskusji, ministrowie finansów z całego świata zgodzili się w zeszłym tygodniu na reformy, dzięki którym korporacje wielonarodowe będą płacić sprawiedliwą część podatków w krajach, w których prowadzą działalność, zgodnie z zasadą globalnej stawki minimalnej, która zapewni, że korporacje wielonarodowe będą płacić podatek w wysokości co najmniej 15% w każdym kraju, w którym prowadzą działalność.

Upewniając się, że rynki odgrywają swoją rolę w przejściu do zera netto, zobowiązali się do nałożenia na firmy obowiązku zgłaszania wpływu ich decyzji inwestycyjnych na klimat – i „konkretnych kroków” w celu rozprawienia się z przestępcami środowiskowymi.

„Globalne korporacje bezkarnie przerzucające swoje pieniądze na całym świecie są na celowniku” – mówi Davis.

„W świecie ESG – inwestycji środowiskowych, społecznych i rządowych – kampanie takie jak Make My Money Matter Richarda Curtisa wstrząsają sennym światem emerytur i wymagają, aby pieniądze, które oszczędzamy na naszą przyszłość, nie przyczyniały się do kryzysu klimatycznego .

„Obecnie istnieje bezprecedensowy wybór i szybko rosnący poziom przejrzystości dla inwestorów, którzy chcą, aby ich pieniądze były dostosowane nie tylko do ich wartości, ale także do osiągnięcia zera netto. Należą do nich innowacje, takie jak Tumelo , który pokazuje dokładnie, w które firmy inwestujesz swoją emeryturę, oraz firmy takie jak moja, które oferują bezpośrednie inwestycje w projekty pomagające osiągnąć zero netto.

„Dla banków to znacznie więcej niż nadążanie za nowymi, sprytnymi aplikacjami do oszczędzania. Rozwój walut cyfrowych niepokoi nawet nasze ogromne banki centralne , które rozważają własne wersje Bitcoin, zwane stabilnymi monetami (CBDC), aby zachować kontrolę nad dźwigniami monetarnymi naszych gospodarek.

„Żyliśmy z naszą papierową gotówką emitowaną przez Bank of England przez 400 lat i być może wkrótce będziemy nosić monetę Bank of England w naszych wirtualnych portfelach”.

Reklamy

Finanse w ciągłym ruchu

Pan Davis twierdzi, że jesteśmy w trakcie „demokratyzacji finansów”.

Jednym z przykładów, na który wskazuje, jest szeroko nagłośniona cena akcji GameStop , w której „wieloryby i rekiny z Wall Street konkurują z przytłaczającymi ławicami małych inwestorów w Stanach Zjednoczonych”, przy czym ta ostatnia grupa koordynowała za pośrednictwem platformy mediów społecznościowych Reddit znacząco przesunąć cenę akcji na początku tego roku.

„W Wielkiej Brytanii wprowadziliśmy pionierskie nowe formy inwestowania, takie jak pożyczki typu peer-to-peer i finansowanie społecznościowe, które są obecnie przyjmowane przez prawie każdy kraj na świecie – w ponad 180 krajach, według Cambridge Centre for Alternative Finance” – dodaje Panie Davis.

„Lubimy myśleć o pieniądzach jako odpornych na zmiany, zamkniętych w zakurzonym skarbcu i zarządzanych przez „technokratów” ukrywających się pod akronimami. Jednak w rzeczywistości pieniądze są produktem społeczeństwa, a wraz ze zmianami społeczeństwa zmieniają się nasze pieniądze i system finansowy, który tworzymy, aby je kontrolować, chronić i wykorzystywać”.

Obecnie, jak mówi Davis, regulatorzy i banki centralne starają się dogonić rynki, które wprowadzają innowacje w rekordowym tempie – a cenę płacą konsumenci.

Jako doskonały przykład wskazuje niedawny skandal związany z upadkiem małego dostawcy obligacji London Capital & Finance.

„Financial Conduct Authority również zmaga się z tymi dużymi zmianami. Nie działała w przypadku nieuregulowanych inwestycji promowanych w Internecie bez zabezpieczeń zapewnianych przez regulowanych dostawców peer-to-peer i crowdfundingowych.

„Jako Dame Gloster QC, która przygotowała zjadliwy niezależny raport na temat roli FCA w tej sprawie, bardzo jasno stwierdziła, że ​​to nie brak zasad, ale brak ich egzekwowania przyczynił się do strat, które wystąpiły”.

Dostosowanie się do nowej normy

Sposób, w jaki organizujemy finanse i pieniądze, przechodzi bezprecedensowy poziom zakłóceń, więc dlaczego instytucje finansowe wydają się tak spokojne?

„Od banków centralnych z bilionami dolarów aktywów w swoich bilansach, po ogromne instytucje finansowe, które zarządzają ponad 40 procentami światowego bogactwa – szacuje się, że 110 bilionów dolarów (77,7 bilionów funtów) jest kontrolowanych przez firmy zarządzające majątkiem – do banki na naszych głównych ulicach walczą o odnalezienie swojej roli w zdigitalizowanym społeczeństwie i gospodarce – wszystkie stoją pod presją dostosowania się do nowej normy” – mówi Davis.

„Zmiana w naszym systemie finansowym może być jak fala tsunami. Na głębokich wodach tych bilionów dolarów trendy te mogą wydawać się falą, ale kiedy znajdzie płytki brzeg, może obalić te instytucje, które nie dostosowują się.

„Nie chodzi tylko o akcje memów i Bitcoina, ale o związek między pieniędzmi a społeczeństwem”.

Oszczędności na przyszłość

Co to wszystko oznacza dla zwykłego inwestora?

„Wielu z nas może dokonać praktycznej zmiany, korzystając z naszych oszczędności emerytalnych lub dla szczęśliwców, którzy zaoszczędzili trochę pieniędzy z wymuszonej oszczędności, aby zainwestować w firmy, które robią coś pozytywnego dla przyszłości społeczeństwa i planety, ” on mówi.

Dostępna jest również szeroka gama innych „zielonych” i etycznych produktów i usług związanych z pieniędzmi. W zeszłym tygodniu firma Mastercard ogłosiła partnerstwo z Helpful , kampanią mającą na celu pomóc ludziom ograniczyć zużycie plastiku, oferując bezpłatną kartę debetową, która powoduje, że Helpful posadzi drzewo za każdym razem, gdy na nie wydasz.

„Cyfryzacja pieniądza zmienia nie tylko sposób oszczędzania i inwestowania, ale także to, komu ufamy” – mówi Davis.

„To samo rozdrobnienie autorytetu w zakresie wiadomości i rozrywki, które konsumujemy za pośrednictwem mediów cyfrowych, zbliża się do finansów”.

Ale kończy się zbawiennym ostrzeżeniem. „Demokracja rozkwita tylko w warunkach, w których prawo jest stosowane jednakowo, a demokratyczne finanse nie różnią się od siebie.

„Musimy zbadać, w jaki sposób firmy były w stanie wykorzystać nieuregulowane trasy, aby przyciągnąć niedoświadczonych i wrażliwych inwestorów, a nie tylko tworzyć nowe zasady dla firm, które są już regulowane”.


źródło: https://inews.co.uk/inews-lifestyle/money/saving-and-banking/crypto-ethical-companies-harness-new-power-finance-money-faces-unprecedented-change-1040745


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.