Popyt Chia zachęca WD i Seagate do zwiększenia produkcji dysków twardych


Wiodący producenci dysków twardych cieszą się dodatkowym popytem ze strony rolników z Chia

Popyt na dyski twarde gwałtownie wzrósł ostatnio z powodu  hodowli kryptowalut Chia, powodując poważne niedobory dysków twardych i powodując, że ceny detaliczne osiągają rekordowo wysokie ceny. Aby sprostać zapotrzebowaniu na dyski twarde, firmy Seagate i Western Digital zwiększają produkcję swoich dysków twardych o dużej pojemności, uruchamiając istniejące linie produkcyjne w celu pełniejszego ich wykorzystania, co wymaga czasu. Jednak żadna z firm nie ma natychmiastowych planów zwiększenia swoich zdolności produkcyjnych (tj. budowy nowych fabryk/linii produkcyjnych) w najbliższym czasie, co oznacza, że ​​niedobory mogą się utrzymywać, jeśli szaleństwo Chia będzie trwać.

Producenci dysków twardych sprzedają zdecydowaną większość dysków dużym klientom na podstawie umów długoterminowych na predefiniowanych warunkach, więc są zobowiązani umownie do wysyłania ciężarówek z napędami do swoich największych klientów. To sprawia, że ​​szybkie zwiększenie produkcji dla punktów sprzedaży detalicznej jest od trudnego do niemożliwego. W rzeczywistości Seagate sprzedaje tylko 30% swoich dysków twardych za pośrednictwem dystrybutorów i sprzedawców detalicznych, podczas gdy Western Digital dostarcza 40% swoich dysków twardych za pośrednictwem kanałów dystrybucji.

W rezultacie, gdy w kwietniu rozpoczął się szał monet Chia, żaden z dostawców nie mógł nagle wpompować większej liczby dysków do sprzedaży detalicznej, ponieważ ceny dysków twardych o większej pojemności  gwałtownie wzrosły, a modele z najwyższej półki szybko się  wyprzedały.

Reklamy


W chwili publikacji pojemność dysku twardego przydzielona do sieci Chia wyniosła aż 20  EB (exabajtów), wzrost z 13 EB 29 maja i wzrost z 1 EB pod koniec kwietnia. 20EB to wciąż mniej niż 10% całkowitej pojemności HDD ( 288EB ) dostarczonej w I kwartale 2021 roku.

Świat konsumentów przeniósł się głównie na dyski SSD, więc firmy Seagate i Western Digital zmniejszyły moce produkcyjne dysków twardych w ciągu ostatnich kilku lat wraz ze spadkiem sprzedaży dysków twardych. W rzeczywistości nawet istniejąca zdolność produkcyjna jest więcej niż wystarczająca do zaspokojenia popytu — przynajmniej normalnie.

Aby zaspokoić popyt na dyski twarde dla rolników z Chia, obaj producenci dysków twardych zwiększą produkcję komponentów i napędów dysków twardych (na przykład z 90% wykorzystania istniejących linii produkcyjnych do 100%). Według dyrektorów dwóch firm, którzy przemawiali na konferencjach inwestorów w tym tygodniu, dokładnie to robią.  

„To nowe zapotrzebowanie na kryptowaluty Chia zasadniczo pomaga nam poprawić […] w krótkim okresie i przejść od sytuacji niewykorzystanej mocy do sytuacji prawie w pełni wykorzystanej mocy” – powiedział Gianluca Romano, dyrektor finansowy Seagate, na Global Technology Conference Bank of America Merrill Lynch 2021 (poprzez  SeekingAlpha ). „Następnie za dwa lub trzy kwartały widzimy, gdzie jesteśmy, i jeśli nadal jest to świetna okazja, możemy zwiększyć i zwiększyć wolumen lub pozostać tak, jak planowaliśmy wcześniej, wciąż w bardzo dobrej sytuacji”. 

„[Chia jest] wyraźnie rosnącą szansą, postrzegamy ją jako taką, tak naprawdę nie wiemy, jaka będzie długowieczność, czy jest to niewielki skok krótkoterminowy, czy też jest to coś, do czego zmierzamy aby móc liczyć na to przez wiele lat” –  powiedział  Bob Eulau, dyrektor finansowy Western Digital, na konferencji Stifel 2021 Virtual Cross Sector Insight Conference. 

„[..] Zobaczymy, jak sytuacja Chia będzie rozwijała się stopniowo, dotyczy to głównie wolumenów w kanale. Przeszliśmy przez okres, w którym byliśmy dość szczupli pod względem zasobów reklamowych i pracujemy nad uzyskaniem ta sytuacja została rozwiązana i w zasadzie produkujemy dla wszystkich naszych klientów z pełną wydajnością już teraz”. 

„Będziemy bardzo ostrożni, jeśli chodzi o zwiększanie pojemności po stronie dysku twardego. Naprawdę uważamy, że marże w tym biznesie muszą się poprawić, zanim zaczniemy dokonywać dodatkowych inwestycji” – dodał. 

Na razie zarówno Seagate, jak i Western Digital nie są pewne, czy Chia stanie się długoterminową okazją do rozwoju dysków twardych, czy też wzrost sieci Chia zatrzyma się, gdy ustabilizuje się na określonej pojemności. Jeśli tak się stanie, obie firmy będą miały większą widoczność popytu i odpowiednio dostosują moce produkcyjne. 

W międzyczasie żadna z firm nie planuje zwiększania ogólnych zdolności produkcyjnych, takich jak budowa nowej fabryki lub linii produkcyjnych, aby zaspokoić popyt ze strony rolnictwa Chia. Zamiast tego wykorzystają wszystko, co mają, do wyprodukowania jak największej liczby dysków o dużej pojemności. Oznacza to, że ceny detaliczne zaawansowanych dysków będą bardziej zależeć od popytu ze strony rolników z Chia niż od podaży firm Seagate i Western Digital, przynajmniej w najbliższym czasie. 


źródło: https://www.tomshardware.com/news/top-hdd-makers-ramp-up-production-due-to-chia-demand


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.