Ludzie rozczarowani „zielonym bitcoinem”


Wydając tysiące dolarów na zakup dysku twardego w celu wydobycia pieniędzy z Chia, wiele osób otrzymało „gorzkie owoce”, ponieważ wyniki nie były zgodne z oczekiwaniami.

„Wydałem ponad 2 miliardy dongów (waluta Wietnamu), aby kupić platformę i dysk twardy, aby „gospodarować” pieniądze Chia. Ale jak dotąd mam tylko kilka dongów w portfelu i trudno będzie odzyskać kapitał, jeśli będę kontynuował” – powiedział Van Nguyen, górnik z Chia, powiedział. „Nie sądziłem, że będzie to takie trudne” – powiedział Nguyen.

Podobnie jak pan Nguyen, Vu Dang zainwestował również ponad 1 miliard dongów w system kopania Chia – cyfrową walutę, która jest uważana za „zielony bitcoin”, ponieważ istnieje sposób na kopanie przy użyciu dysku twardego zamiast karty graficznej (GPU ), co jest bardziej przyjazne dla środowiska. Dang powiedział, że otrzymał 3 monety Chia po ponad miesiącu wydobycia.

Kiedy pod koniec marca w Chinach i Wietnamie pojawiła się gorączka Chia, ludzie tacy jak pan Nguyen i pan Dang zaczęli polować na dyski twarde o dużej pojemności, głównie typu od 6 do 10 TB ale aby zbudować swój system, oprócz wykorzystania wszystkich swoich oszczędności, Nguyen musiał pożyczać od przyjaciół i krewnych.

System wydobywczy Chia pana Nguyen działa sprawnie od początku kwietnia, ale prawie pół miesiąca później do portfela trafiła pierwsza moneta. Po dwóch miesiącach system zarobił prawie 5 dongów. Obliczając obecną cenę prawie 700 USD za dong, pan Nguyen zarabia tylko mniej niż 3500 USD, co stanowi około 80 milionów VND, mniej niż 1/25 wydanego kapitału, nie licząc zużycia energii elektrycznej.

Pierwsza moneta wydobyta przez pana Dang pojawiła się po prawie dniu „farmy”, co bardzo go podekscytowało. Ale przez następne kilka tygodni w jego portfelu nie pojawiły się już monety, po czym otrzymał dwie „krople” dwóch. Obecnie zebrał właśnie kwotę 2100 USD (48 mln dongów) i nadal ponosi stratę w wysokości blisko 1 mld dongów.

W grupach wydobywczych Chia na Facebooku wiele osób znajduje się w takiej samej sytuacji jak Nguyen i Dang. Przyznali, że nie nauczyli się dokładnie, jak wykorzystać Chia, ale kupili ją z mentalnością „strachu przed utratą szansy na wzbogacenie się”. Teraz stoją przed dylematem, ponieważ trudno będzie zarobić, jeśli nadal będą wykorzystywać Chia, ale sprzedaż platformy przyniosła dużą stratę.

Reklamy

Jak „grać” inaczej

Hoang Nam, osoba z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie kopania kryptowalut, stwierdziła , że kopanie Chia nie przypomina kopania innych kryptowalut , takich jak Bitcoin czy Ethereum. „Większość dzisiejszego kopania kryptowalut to algorytmy, aby odszyfrować i otrzymać »zapłatę« z określoną kwotą. Wydobywanie Chia zależy od szczęścia. To jak gra w loterię. ”

Większość obecnych systemów farm w Wietnamie ma około 200 do 500 TB, tylko kilka ma ponad 1 PiB (1 PiB = 1,125 TB). „Mając kilkaset do kilku tysięcy działek, górnicy Chia w Wietnamie z trudem mogą konkurować z „strasznymi” chińskimi systemami o pojemności tysięcy PiB” – skomentował. „Systemom w Wietnamie bardzo trudno jest zarobić dużo Chia.

Niedawno Chia Network dodała nową funkcję o nazwie Pool Protocol dla „rolników”, pozwalającą wielu osobom, które posiadają mały system, przyłączyć się i równomiernie podzielić ilość wydobycia Chia. Jednak niektórzy górnicy Chia w Wietnamie powiedzieli, że ta metoda zarabia bardzo mało, wymaga czasu, a możliwość odzyskania kapitału jest jeszcze trudniejsza.

Ze względu na „loteryjny” charakter, ci, którzy inwestują w system o dużej pojemności, niekoniecznie są w stanie wykorzystać więcej Chia, ale wręcz przeciwnie, są osoby, które „wygrywają” tę kryptowalutę. „Mam przyjaciela, który zainwestował 1,2 miliarda dongów, ma system ponad 3000 działek, ale nie otrzymał żadnej Chia w ciągu 3 tygodni. Ale inny brat dał 200 mln na system z ponad 700 działkami w ciągu tygodnia, zarobił 4″

Ponieważ nie mógł utrzymać systemu w tak „nieszczęsny” sposób, pan Nguyen powiedział, że zaoferował sprzedaż swojego systemu, ale nikt go jeszcze nie kupił. Tymczasem pan Dang powiedział, że będzie nadal „rolował”, ale przyznał, że „nie wiedział, kiedy będzie w stanie odzyskać swój kapitał”.

Wielu innych również musiało żałować, że sprzedali swoje dyski twarde tylko za 2/3, nawet o połowę taniej, kiedy je kupili, aby „zmniejszyć straty”. Na portalach społecznościowych coraz częściej pojawia się również temat sprzedaży dzielonego lub pojedynczych dysków twardych o dużej pojemności.

Jednak według eksperta komputerowego te modele dysków twardych będą trudne do sprzedania zwykłym użytkownikom. Powodem jest to, że dyski twarde, które były używane do kopania Chia, będą miały krótszą żywotność niż zwykle, więc nikt nie odważy się ich kupić, mimo że cena jest tańsza niż na rynku.


źródło: https://vnexpress.net/nhung-nguoi-vo-mong-voi-bitcoin-xanh-4289754.html


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.