PNY: Chia Coin, niedobór NAND za obniżonymi gwarancjami na dyski SSD


Niedawno firma PNY znalazła się w centrum uwagi, gdy firma zmniejszyła wytrzymałość swoich dysków SSD XLR8 CS3030 ale najwyraźniej nie informując w pełni swoich klientów o zmianach lub konsekwencjach. Spadek gwarantowanej trwałości zapisu, który wyniósł blisko 80%, wywołał wiele pytań – pytań, na które PNY odpowiedziało w oficjalnym oświadczeniu przekazanym Tom’s Hardware .

PNY nie zaprzecza, że ​​obniżyła wytrzymałość w składzie XLR8 CS3030. Firma przypisała swoją decyzję dwóm czynnikom: gwałtownemu wzrostowi popytu na konsumenckie dyski SSD do hodowli monet Chia oraz niedoborowi pamięci NAND.

Chociaż nie był to jeden z najlepszych dysków SSD na rynku, XLR8 CS3030 był jednym z najtrwalszych. Obniżając wytrzymałość dysku, PNY prawdopodobnie chce odwieść rolników z Chia od zakupu dysku.

PNY potwierdziło, że oceniło inne opcje NAND dla XLR8 CS3030 ze względu na globalny niedobór komponentów. Chociaż wydajność pozostaje nienaruszona na papierze, dostawca zaktualizował ocenę TBW (zapisanych terabajtów) dla dysków. Oryginalny XLR8 CS3030 używał pamięci NAND 3D TLC (poziom potrójnej komórki). PNY nie ujawniło żadnych szczegółów na temat substytutu NAND. Biorąc pod uwagę niższe wartości TBW, podejrzewamy, że PNY przeszło na QLC (komórkę czteropoziomową) NAND, prawdopodobnie wyjaśniając, w jaki sposób firma sprzedaje teraz XLR8 CS3030 z modelem 4 TB, czyli smakiem, którego PNY wcześniej nie oferował.

Szczerze mówiąc, zaktualizowany arkusz specyfikacji XLR8 CS3030 nie wiąże się z pewnym kontrolerem SSD ani NAND, pozostawiając miejsce na wymianę komponentów. Wygląda na to, że firma PNY zaktualizowała dokument 17 maja 2021 r., więc zakładamy, że tylko jednostki wysyłane po tej dacie używają różnych NAND. Jest prawdopodobne, że mamy kolejną sytuację SX8200 Pro, w której na rynku krąży wiele wariantów tego samego dysku.

Byłoby prawie niemożliwe odróżnienie jednego napędu od drugiego, przynajmniej na podstawie przypadkowej obserwacji, ponieważ PNY używa tego samego numeru części. W każdym razie sprzedawca uważa, że ​​okres gwarancji najprawdopodobniej wygaśnie, zanim przeciętny konsument osiągnie próg TBW. Dlatego niższa wytrzymałość produktu nie powinna mieć wpływu na konsumentów, którzy „używają dysku SSD zgodnie z przeznaczeniem”.

Na koniec firma PNY zwróciła uwagę na to, jak firma poradzi sobie z gwarancją na XLR8 CS3030. Ograniczona pięcioletnia gwarancja jest nadal ważna. Jednak dyski sprzedawane przed 17 maja 2021r. są zgodne z poprzednimi ocenami TBW, podczas gdy dyski SSD sprzedawane po tej dacie są objęte nowymi specyfikacjami.

Pełne oświadczenie PNY można znaleźć poniżej:

Oficjalne oświadczenie PNY: 

Zmiany wprowadzone przez firmę PNY w polityce gwarancyjnej dysku SSD XLR8 CS3030 były spowodowane dwoma czynnikami: wzrostem zapotrzebowania na szybkie dyski SSD klasy konsumenckiej w rolnictwie Chia oraz brakiem pamięci NAND w całej branży. Zmiany te zostały opublikowane i upublicznione na stronie internetowej firmy zarówno w sekcji gwarancji, jak i specyfikacji produktu CS3030 w dniu 17 maja 2021 r.

Dlaczego TBW został dodany do gwarancji na dysk SSD CS3030 firmy PNY: 

Wraz z początkiem farmy Chia wiele marek komponentów PC ponownie zastanawia się nad swoimi gwarancjami, ponieważ sprzęt klasy konsumenckiej nie jest zwykle używany do intensywnego zapisu, który jest synonimem farmy Chia. Aktywność zapisu wymagana do farmowania monet Chia może zużyć typowe dyski SSD klasy konsumenckiej w ciągu kilku tygodni. Z tego powodu firma PNY, podobnie jak inne firmy, wprowadziła do swojej gwarancji na dyski SSD zasadę terabajtów zapisanych (TBW). W przypadku konsumentów korzystających z tych dysków SSD zgodnie z przeznaczeniem okres gwarancji (lata) prawdopodobnie skończy się, zanim osiągną progi TBW.
Źródło:  https://www.tomshardware.com/news/galax-kills-warranty-ssd-mining . 

Dlaczego obniżono ocenę CS3030 TBW: 

Ze względu na niedobór pamięci NAND w całej branży, PNY zakwalifikowało dodatkowe opcje NAND dla dysku SSD XLR8 CS3030. Podczas gdy wydajność odczytu/zapisu spełniała lub przekraczała opublikowane specyfikacje, część wytrzymałości TBW była niższa, dlatego PNY ustanowiło próg gwarancji i zaktualizował arkusz sprzedaży w oparciu o najniższą ocenę TBW tych zakwalifikowanych opcji. W przypadku konsumentów korzystających z tych dysków SSD zgodnie z przeznaczeniem okres gwarancji (lata) prawdopodobnie skończy się, zanim osiągną progi TBW. 

Zakres gwarancji PNY SSD:

Dyski sprzedane przed 17 maja 2021 r. odpowiadają wcześniej ogłoszonej gwarancji, podczas gdy dyski sprzedane 17 maja 2021 r. i później odpowiadają najnowszym progom gwarancji i TBW. Ponownie, większość konsumentów korzystających z tych dysków zgodnie z przeznaczeniem prawdopodobnie przekroczy okres gwarancji (lata) przed przekroczeniem progu TBW.


źródło: https://www.tomshardware.com/news/pny-admits-reducing-ssd-write-endurance-chia-coin-boom


Reklamy

Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.