Maksymalizuj działki za pomocą Swar Chia Plot Manager


autor: Manfye Goh

Ręczne kreślenie w aplikacji Chia Blockchain nie jest zoptymalizowane i przyjazne dla użytkownika, zwłaszcza gdy używasz kreślenia w dużych ilościach. Menedżery wykresów, takie jak PlotmanSwar-Plot-Manager są preferowane przez zaawansowanych użytkowników, ponieważ maksymalizują codzienne generowanie wykresów poprzez optymalizację możliwości sprzętowych, takich jak procesor i pamięć RAM.

Swar jest preferowany przez użytkowników systemu Windows, zapewnia proste, łatwe w użyciu i niezawodne rozwiązanie, aby utrzymać generowanie fabuły.

Funkcje Swar obejmują [1]:

  • Rozłóż swoje wykresy, aby zasoby komputera mogły uniknąć wysokich szczytów.
  • Zezwól na listę katalogów docelowych.
  • Wykorzystaj maksymalnie przestrzeń tymczasową, rozpoczynając wcześnie nową działkę.
  • Uruchom jednocześnie maksymalną liczbę wykresów, aby uniknąć wąskich gardeł lub ograniczyć gromadzenie zasobów.
  • Bardziej dogłębny aktywny ekran fabularny.
  • Integracja powiadomień

Instalacja:

  1. Zainstaluj aplikację Chia Blockchain
  2. Zainstaluj Pythona 3.7 lub nowszy

Aby sprawdzić, czy zainstalowałeś Pythona, po prostu wpisz „python” lub „py” w wierszu polecenia.

Jeśli już zainstalowałeś Pythona, ale wygląda na to, że nie jest rozpoznawany jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne, dodaj Pythona do PATH w zmiennych środowiskowych .

3. Pobierz Swar z oficjalnego repozytorium Github lub bezpośredni link tutaj . Wypakuj pliki do nowego folderu. W moim przypadku będzie

4. Zauważ, że istnieje plik o nazwie „config.yaml.default”, zmień jego nazwę na „config.yaml”. Otwórz plik po zmianie nazwy.

Konfiguracja config.yaml

  1. Skonfiguruj chia_location:

Kliknij prawym przyciskiem myszy właściwości aplikacji łańcucha bloków chia, znajdź ścieżkę w „Rozpocznij w”, jak na poniższym obrazku

skopiuj adres i dodaj „\resources\app.asar.unpacked\daemon\chia.exe” za ścieżką, co spowoduje:

chia_location: C:\Users\<Username>\AppData\Local\chia-blockchain\app-1.1.6\resources\app.asar.unpacked\daemon\chia.exe

2. Ścieżka do folderu dziennika konfiguracji:

Po prostu utwórz folder dziennika w dowolnym miejscu i wklej ścieżkę, w moim przypadku będzie to:

ścieżka_folderu: F:\logs

Zadania kreślenia są podzielone na zadania i globalne, zadania są przypisane do pojedynczego dysku NVME SSD, możesz mieć uruchomionych wiele zadań, ale te zadania są ograniczone przez parametry globalne

Zgodnie z artykułem na temat optymalizacji chia, rozmiar wykresu różni się w zależności od faz, a wymagania dotyczące użycia wątków procesora również różnią się w zależności od faz, ważne jest, aby dostosować maksymalny współbieżny wykres, aby ograniczyć wykorzystanie przestrzeni i maksimum dla fazy 1, aby zoptymalizować procesor wykorzystanie wątku i pamięci RAM.

Na przykład pojedynczy wykres zajmuje 250 GB w okresie szczytowym, 1 TB NVME SSD może uruchomić tylko 3 wykresy, ale jeśli dostosujesz czas wykresu, będziesz w stanie wykreślić 4 jednocześnie z 1 TB NVME SSD.

Innym przykładem jest to, że jeśli masz tylko 12 wątków, możesz przydzielić tylko 4 wątki na postęp kreślenia, ale jeśli odpowiednio dostosujesz taktowanie, będziesz mógł użyć 6 wątków na wykres, ponieważ tylko faza 1 wymaga więcej niż 1 wątku procesora. Dlatego ważne jest, aby ustawić max_for_phase_1, aby zoptymalizować wykorzystanie procesora!

4. Konfiguracja zadania

Każde zadanie najlepiej jest przypisane do pojedynczego dysku SSD NVME lub do kreślenia dysku twardego

Oto kilka kluczowych ustawień, które należy skonfigurować przed uruchomieniem plotera Swar:

max_plots : maksymalna działka na dysk twardy, aby uniknąć błędów

temporary_directory : ssd NVME twojego plotera z nazwą folderu

destination_directory : katalog na dysku twardym

threads : wykorzystanie wątków procesora, jest to liczba wątków, które zostaną przypisane do plotera. Tylko faza 1 wykorzystuje więcej niż 1 wątek

max_concurrent : maksymalny współbieżny postęp kreślenia, na przykład 1 TB NVME max to 4 kreślenia na czas

max_for_phase_1 : zrób to 2

stagger_minutes : dostosuj zgodnie z fazą 1 raz / 2, aby zmaksymalizować efekt.

Uruchamianie SWAR:

Przejdź do wiersza poleceń, wpisz „CD <Twoje katalogi SWAR”, na przykład mój przypadek to

cd C:\Users\<nazwa użytkownika>\Desktop\Swar-Chia-Plot-Manager-main

następnie uruchom

python manager.py start
python manager.py view

Gratulacje, uruchomiłeś swój ploter Swar. Miłego kreślenia!🎉🎉


źródło: https://medium.com/geekculture/maximize-plots-with-swar-chia-plot-manager-c3c24622fab2


Reklamy

Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.