Czy Bitcoin jest kolejnym osieroconym AKTYWEM?


Crypto Climate Accord może nie wystarczyć, aby zapobiec sytuacji, w której Bitcoin stanie się osieroconym aktywem, takim jak kopalnie węgla i pola naftowe

„Running bitcoin”, napisał na Twitterze pionier kryptowalut Hal Finney w styczniu 2009r. Kilka dni później otrzymał pierwsze 10 bitcoinów, jakie kiedykolwiek sprzedano. Finneyowi spodobał się pomysł bezpiecznego, anonimowego tokena cyfrowego, wolnego od kontroli krajowych. Ale dwa tygodnie później wrócił do Twittera, aby ostrzec o błędzie w systemie: „Myślę o tym, jak zmniejszyć emisje CO2 z powszechnej implementacji Bitcoin”.

Dwanaście lat później świat zmaga się z eko-katastrofą, jaką jest Bitcoin. Waluta zabezpiecza alternatywny globalny system płatności, w którym wartość pojedynczego bitcoina osiągnęła 79 000 USD w połowie kwietnia, w porównaniu z 10 000 USD w styczniu 2020r. ale bitcoiny są niematerialnymi jednostkami wartości tworzonymi przez sieci superkomputerów, a ich wpływ na środowisko, równają się śladowi węglowemu w średnio uprzemysłowionym kraju.

Wiele z tych farm serwerów znajduje się w chłodniejszych krajach, aby oszczędzać energię, a niektóre, jak np. Islandia, Norwegia i Quebec, wykorzystują odnawialną energię cieplną i wodną. Jednak według Centrum Alternatywnego Finansowania Uniwersytetu w Cambridge (CCAF) dwie trzecie mocy bitcoinów pochodzi z paliw kopalnych. Około 75% wydobycia bitcoinów odbywa się w Chinach, gdzie 65% energii elektrycznej pochodzi z węgla. (W maju, jak na ironię, Chiny zakazały krajowym firmom płatniczym obsługi transakcji Bitcoin; ich bank centralny odrzucił wirtualną walutę jako „nie jest prawdziwą walutą”).

Prawdziwy czy nie, Bitcoin zjada energię elektryczną. Stało się to jasne w połowie kwietnia, kiedy kopalnia została zamknięta z powodu kontroli bezpieczeństwa, zakłócenia w regionalnych elektrowniach na krótko spowodowały wyłączenie jednej trzeciej globalnej mocy obliczeniowej Bitcoina. Nagle roczny wzrost cen Bitcoina dobiegł końca.

CCAF szacuje, że produkcja Bitcoina pochłonie w tym roku około 130 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej – mniej więcej tyle samo co Argentyna, Holandia czy prowincja Ontario. To duży skok od 2019 roku, kiedy CCAF obliczył, że produkcja Bitcoina spaliła 45 TWh.

Reklamy

Oczekuje się, że popyt będzie rósł. W miarę jak coraz więcej górników ustala limity dla bitcoinów, algorytmy wymagane do zdobycia bitcoinów stają się coraz bardziej złożone, wymagając coraz większej mocy obliczeniowej.

W dążeniu do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, region Mongolii Wewnętrznej Chin próbuje zamknąć nieautoryzowanych górników bitcoinów. W maju założyciel Tesli Elon Musk napisał na Twitterze, że chociaż popiera pojęcie kryptowaluty, „trend zużycia energii przez Bitcoin w ciągu ostatnich [sic] kilku miesięcy jest szalony”. Powiedział, że Tesla przestanie akceptować płatności Bitcoin, dopóki branża nie „przejdzie na bardziej zrównoważoną energię”. Analitycy twierdzili, że decyzja Muska będzie silnym sygnałem dla innych firm.

Niektórzy górnicy Bitcoina walczą. Podpisali „Porozumienie Crypto Climate Accord”, które proponuje dekarbonizację przemysłu kryptograficznego poprzez uczynienie go w 100% odnawialnym zasilaniem do 2025 roku. Ale to może nie wystarczyć, aby zapobiec sytuacji, w której Bitcoin stał się osieroconym aktywem – takim jak istniejące kopalnie węgla i pola naftowe, które społeczeństwo nie może już sobie pozwolić na działanie.

Ben Ashby, partner z londyńskiego Good Governance Capital, mówi, że zależność Bitcoina od przetwarzania komputerowego sprawia, że ​​sam w sobie jest skamieniałością. Ponadto, mówi, zdecentralizowana natura Bitcoina sprzeciwia się próbom przeprowadzania audytów środowiskowych przez inwestorów ESG. Ashby wierzy, że inwestorzy będą coraz bardziej unikali Bitcoina na rzecz bardziej zrównoważonych rozwiązań: „Nie ma wewnętrznego powodu, dla którego ta działalność wydobywcza musi mieć miejsce”.

Gdy rządy opracowują własne waluty cyfrowe, Ashby mówi, że los Bitcoina może przejść do historii wraz z MySpace i Betamax – jako eksperymenty, które wydawały się wtedy dobrym pomysłem.


źródło: https://www.corporateknights.com/channels/climate-and-carbon/is-bitcoin-the-next-standed-asset-16227162/


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.