Bardziej ekologiczne kryptowaluty w centrum uwagi, gdy Bitcoin spotyka się z krytyką środowiskową


Interes w zielone kryptowaluty rośnie po tym jak Tesla CEO Elon Musk ogłosił, że jego spółka, powołując się na kwestie środowiskowe, zawiesza korzystania z Bitcoin do zakupu pojazdów.

Ogłoszenie Muska sprawiło, że cena Bitcoina gwałtownie spadła, a wirtualny token spadł z ponad 57 000 $ do poniżej 49 000 $ w mniej niż 24 godziny. Musk, miliarder znany ze swoich inwestycji w kryptowalutę, wyraził obawy co do wpływu wydobywania bitcoinów, czyli energochłonnego procesu bicia nowych monet.

Aby wydobyć Bitcoin, który obecnie kosztuje około 35 000 dolarów, komputery o dużej mocy służą do tworzenia platform weryfikujących transakcje na wirtualne monety. Wiele z tych platform znajduje się w Chinach. W rzeczywistości kraj ten jest odpowiedzialny za ponad 75% wydobycia bitcoinów na świecie, zgodnie z ostatnimi badaniami .

Problem z całym wydobyciem mającym miejsce w Chinach polega na tym, że jest ono odpowiedzialne za około połowę światowej produkcji energii węglowej i jest z ogromnym marginesem wiodącym emitentem dwutlenku węgla na ziemi. Musk powiedział w oświadczeniu, że chociaż uważa, że ​​kryptowaluta ma obiecującą przyszłość, nie może wiązać się z poważnymi kosztami dla środowiska.

Reklamy

GÓRNICY KRYPTOWALUT WYCIĄGUJĄ SIĘ Z CHIN WŚRÓD PÓŹNIEJSZEJ CRACKDOWN

„Jesteśmy zaniepokojeni gwałtownym wzrostem wykorzystania paliw kopalnych do wydobycia i transakcji Bitcoin, zwłaszcza węgla, który ma najgorszą emisję spośród wszystkich paliw” – powiedział Musk. „Tesla nie będzie sprzedawać żadnego Bitcoina i zamierzamy go używać do transakcji, gdy tylko wydobycie przejdzie na bardziej zrównoważoną energię. Przyglądamy się również innym kryptowalutom, które zużywają <1% energii / transakcji Bitcoina”.

Ale czym są te inne kryptowaluty i dlaczego potrzebują o wiele mniej energii niż Bitcoin?

Wiele kryptowalut wykorzystuje coś, co nazywa się „dowodem pracy”, czyli algorytmem zabezpieczającym waluty wirtualne, w tym Bitcoin i Ethereum, drugą co do wielkości kryptowalutę. Bitcoin działa na łańcuchu bloków, który zawiera historię każdej transakcji.

„Proof of work to niezbędny element dodawania nowych bloków do łańcucha bloków Bitcoin” – twierdzi CoinDesk . „Bloki są przywoływane do życia przez górników, graczy w ekosystemie, którzy wykonują proof-of-work. Nowy blok jest akceptowany przez sieć za każdym razem, gdy górnik wymyśla nowy zwycięski dowód pracy, co zdarza się mniej więcej co 10 minut.”

Istnieje nowsza metoda sprawdzania integralności łańcucha bloków, zwana „dowodem stawki”, która sprawia, że ​​górnicy nie są bardziej skłonni do dodawania bloków przy użyciu ogromnych platform komputerowych o dużej mocy, takich jak dowód pracy. Raczej prawdopodobieństwo dodania bloków przez górników opiera się na tym, czy mają większą część wydobywanej kryptowaluty – stawkę. Im więcej monet znajduje się w posiadaniu górnika, tym większą ma moc wydobywczą.

Reklamy

Ethereum zmierza w kierunku dowodu stawki z Ethereum 2.0, chociaż inne realne altcoiny już używają dowodu stawki i mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż Bitcoin i Ethereum w swoich obecnych iteracjach.

Jedną z takich kryptowalut jest Cardano, które ma token o nazwie ADA. Waluta potwierdzająca stawkę rozpoczęła się w 2015 roku jako projekt mający na celu „zmianę sposobu projektowania i opracowywania kryptowalut”, zgodnie z informacją na stronie internetowej waluty. Cardano zostało założone przez Charlesa Hoskinsona, który był jednym ze współzałożycieli Ethereum.

Podczas gdy Bitcoin zużywa 707 kilowatogodzin lub kWh na transakcję, Cardano zużywa tylko skromne 0,5479 kWh, według centrów danych TRG. Ma również największą kapitalizację rynkową spośród wszystkich kryptowalut opartych na dowodzie stawki, wynoszącą prawie 50 miliardów dolarów. W przeciwieństwie do innych kryptowalut, zyskał na wartości po ogłoszeniu Muska i osiągnął maksimum 2,45 USD, po czym 23 maja spadł do nieco ponad 1 USD. W piątek po południu osiągnął poziom około 1,56 USD.

Chia Network – nowicjusz w dziedzinie kryptowalut, używa nowego algorytmu, który nazywa „dowodem przestrzeni i czasu” do wydobywania tokenów. Zamiast wymagać ogromnej infrastruktury komputerowej Bitcoin, górnicy używają dysków twardych do generowania i przechowywania liczb losowych, co nagradza górników, którzy wykorzystują więcej miejsca. Według Guardiana, popyt na nowe tokeny Chia jest obwiniany za niedawne niedobory dysków twardych.

Chia Network, której logo jest dosłownie zielone i zawiera listek, twierdzi w swoim raporcie biznesowym, że „ma być„ zieloną”, przyjazną dla środowiska alternatywą” dla proof-of-work i wskazała, że ​​ceny energii elektrycznej są „w dużej mierze nie ma związku z prowadzeniem pamięci ”. 

Pomimo ogłoszenia Muska o zakupach pojazdów i zapewnienia, że ​​Tesla bada inne kryptowaluty, bitcoin zyskał na popularności na początku tego tygodnia, kiedy napisał na Twitterze : „Rozmawiałem z północnoamerykańskimi górnikami bitcoinów. Zobowiązali się opublikować aktualne i planowane wykorzystanie energii odnawialnej i poprosić o to górników. Potencjalnie obiecujące”.

Jako całość kryptowaluty, przynajmniej w najbliższej perspektywie, wydają się tutaj pozostać. Gigant usług finansowych Goldman Sachs nazwał Bitcoin „nową klasą aktywów”. Wraz z globalnym naciskiem firm, aby być bardziej świadomymi ekologicznie, alternatywne kryptowaluty, takie jak Chia Network i dziesiątki innych, mają potencjał do wzrostu popularności.


źródło: https://denvergazette.com/wex/greener-cryptocurrencies-in-focus-as-bitcoin-faces-environmental-criticism/article_4a208cd0-75fc-5b5d-907f-08ec79773abd.html


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.