Dysk twardy stał się droższy i rzadszy


Dla wielu kryptowaluty są sympatyczną alternatywą dla tradycyjnych funduszy. Ponadto, na przykład bitcoin jest doskonałą inwestycją ze względu na ogromne wahania kursów walut, nie wspominając o „wydobywaniu”, które można wykorzystać do osiągnięcia znacznych zysków przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Jak dotąd ten „właściwy sprzęt” był głównie kartą graficzną, a dzięki jej procesorowi graficznemu użytkownicy wydobywali różne kryptowaluty tak, jakby ich nie było jutro. (Po części doprowadziło to również do obecnego globalnego niedoboru chipów). 

Nowe zagrożenie dla naszego środowiska

Oprócz tego, że na świecie nie ma wystarczającej liczby konsol PlayStation 5, prawdziwym problemem z wydobyciem bitcoinów jest zanieczyszczenie spowodowane głodem energetycznym kopalni. Ponieważ kryptowaluty są wydobywane za pomocą profesjonalnych kart graficznych o niezwykle wysokim zużyciu energii, globalne zużycie energii osiągnęło coraz bardziej przerażające rozmiary. Zużycie samego bitcoina rośnie ze 148 terawatogodzinami rocznie – mniej więcej tyle samo, co roczne zużycie energii elektrycznej w Polsce.

A potem nawet nie wspomnieliśmy o niedawno opublikowanej analizie pekińskiej, że do 2024 roku Chiny, które są uważane za prawdziwe „imperium bitcoinów”, pochłoną 300 terawatogodzin wydobycia, a ta brutalna konsumpcja, oczywiście, poważnie zwiększy zanieczyszczenie: około 130 milionów ton dwutlenku węgla zostanie uwolnionych do powietrza. Znajdujemy również konkretną wartość krajową: Filipiny emitują dziś mniej więcej tyle dwutlenku węgla w ciągu całego roku.

Potrzebna była więc inna metoda, aby zaspokoić głód kryptowalut, który jest znacznie mniej zanieczyszczający, w końcu byłoby absurdem, gdyby nowoczesne rozwiązanie finansowe, kryptowaluta, prowadziło jeszcze bardziej do zniszczenia naszego środowiska.

Reklamy

HDD zamiast GPU

Ta nowa technologia została wymyślona przez guru programowania komputerowego Brama Cohena, któremu zawdzięczamy również protokół BitTorrent. Istotą tej nowej, bardziej przyjaznej dla środowiska metody nie jest używanie kart graficznych o dużej mocy z protokołem „Proof of Work” do tworzenia kryptowalut, ale używanie dysków twardych razem z innym „Dowodem Przestrzeni i Czasu”. Ponieważ dyski twarde zużywają dużo mniej energii, tak samo jest 

NOWA TECHNOLOGIA JEST RÓWNIEŻ ZNACZNIE BARDZIEJ PRZYJAZNA DLA ŚRODOWISKA.

Nie wspominając o tym, że ze względu na mniejsze zużycie, użytkownik musi też mniej wydawać na rachunki za energię elektryczną, więc wydobycie również może być znacznie bardziej opłacalne.

Cohen zbudował również własny biznes dla nowej technologii pod nazwą Chia Network. Sieć Chia stała się teraz prawdziwym szaleństwem – prawdopodobnie także dlatego, że Elon Musk niedawno ogłosił, powołując się na ochronę klimatu, że 

ALE NIE MOŻESZ KUPIĆ TESLI ZA POMOCĄ BITCOINÓW

W rezultacie kursy wymiany bitcoinów i innych kryptowalut również znacznie spadły. Dlatego też na pierwszy plan wysuwają się nowe technologie, których kluczem jest hosting. Oczywiście ma to również poważne konsekwencje rynkowe.

Zakupowe szaleństwo

Nic dziwnego, że zainteresowanie pamięcią masową gwałtownie wzrosło na całym świecie – zwłaszcza w Chinach i Europie. Zaczęli w szalony sposób kupować tradycyjne dyski HDD i SSD oraz zestawy dysków twardych do serwerów.

Doprowadziło to do rosnącego niedoboru dostaw w coraz większej liczbie miejsc – zwłaszcza w przypadku dysków twardych o pojemności 8 terabajtów i więcej.

Nadmierny popyt spowodował oczywiście nie tylko niedobory zapasów, ale także gwałtowny skok cen. Ceny hurtowe dysków wzrosły średnio o 20 do 40 procent od premiery Chia, 3 maja, jeśli w ogóle dostępne są droższe urządzenia. Każdy, kto planuje teraz zakup dysku SSD lub HDD, może spotkać się z niedoborem zapasów i dużym wzrostem cen. 

Reklamy

Jaka jest sytuacja na Węgrzech?

Zapytaliśmy przedstawicieli dwóch największych węgierskich sklepów: eMAG oraz przedstawiciela Eurolex Consulting Kft., Reprezentującego Extreme Digital, jak wygląda sytuacja z zapasami dysków SSD i HDD na Węgrzech.

W przypadku eMAG odpowiedzią było, że dyski twarde z większą pamięcią masową były kupowane od eMAG znacznie częściej niż w poprzednich miesiącach, ale NIE WIDZĄ JESZCZE WIĘKSZEGO SKOKU.

W celu utrzymania zapasów stale konsultujemy się z najlepszymi producentami. W Extreme Digital zwykle występuje redukcja dysków SSD i HDD o mniejszej pojemności (0,5–2 TB). Jednak większe dyski SSD i dyski twarde (przechowujące ponad 4 TB danych) zostały zakupione w ciągu około dwóch dni, a nasi dostawcy z trudem zdobywają nowsze zestawy.

Jeśli chodzi o zmiany cen, przechowywanie danych Extreme Digital stało się o około 20 do 30 procent droższe w porównaniu z okresem przed premierą kryptowaluty Chia. Jednak cena niektórych modeli mogła wzrosnąć półtora raza. W eMAG ceny produktów dla dysków SSD wzrosły o około 5 procent, a dla dysków twardych tempo wzrostu wyniosło około 5-10 procent.

Oczywiście liczby te odzwierciedlają obecną sytuację, która może się zmienić w dowolnym kierunku – w zależności od tego, jak „szalona” będzie kryptowaluta Chia na świecie iz nami.


źródło: https://index.hu/techtud/2021/05/27/zold-index-kriptovaluta-chia-network-merevlemez-hdd-ssd-bitcoin/


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.