Iran zakazuje wydobywania bitcoinów


Rząd Iranu ogłosił zakaz wydobywania bitcoinów i innych kryptowalut, ogłosił w środę prezydent kraju Hassan Rouhani, gdy urzędnicy obwiniają energochłonny proces o awarie w wielu irańskich miastach.

Zakaz wchodzi w życie natychmiast i będzie obowiązywał do 22 września, powiedział Rouhani państwowej telewizji, co jest najnowszym sygnałem głośnego odrzucenia popularnej waluty cyfrowej. 

Irańska stolica Teheranu i kilka innych dużych miast borykała się z wieloma codziennymi przerwami w dostawie prądu w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a urzędnicy obwiniają za to niedobór gazu ziemnego, przedłużającą się suszę, która utrudniała elektrownie wodne w kraju – i coraz częściej wydobywanie bitcoinów. 

A większość zużycia energii z wydobywania bitcoinów pochodzi od nielegalnych górników lub tych działających bez licencji, mówią urzędnicy rządowi.

To spowodowało ogólnokrajowe rozprawienie się z nielegalnymi kopaczami bitcoinów, a także tymczasowe cięcia energii elektrycznej na legalnych farmach bitcoinów, gdy zapotrzebowanie na moc gwałtownie rośnie, dzięki zwiększonemu zużyciu z powodu zamówień koronawirusa na pobyt w domu. Wraz ze wzrostem temperatur w kraju zużycie energii w ostatnich tygodniach było tak wysokie, że niektóre placówki medyczne miały trudności z utrzymaniem swoich chłodni do przechowywania szczepionek Covid-19.  

W styczniu irańska policja skonfiskowała prawie 50 000 maszyn do wydobywania bitcoinów, które nielegalnie wykorzystywały dotowaną energię elektryczną. Według irańskiego państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Tavanir górnicy konsumowali 95 megawatów na godzinę po niskich, dotowanych przez państwo stawkach.

Rząd Iranu twierdzi, że 85% wydobycia bitcoinów w tym kraju odbywa się nielegalnie. W 82-milionowym kraju znajduje się 50 licencjonowanych farm wydobywczych, które zużywają łącznie 209 megawatów energii, powiedział Tanavir w środę. 

Kryptowaluta, która w kwietniu osiągnęła rekordowo wysokie ceny powyżej 63 000 USD za monetę, znalazła się ostatnio pod ostrzałem ze względu na energochłonność jej produkcji i wynikające z niej koszty środowiskowe.

Górnicy bitcoinów używają specjalnie zbudowanych komputerów do rozwiązywania złożonych równań matematycznych, które skutecznie umożliwiają przeprowadzenie transakcji bitcoin. Górnicy są nagradzani za swoje wysiłki w cyfrowej walucie.

Jednak cały proces jest niezwykle energochłonny ze względu na ilość energii zużywanej przez komputery.

Reklamy

Iran wśród 10 krajów zajmujących się wydobyciem bitcoinów

Teheran pozwala kryptowalutom wydobywanym w Iranie płacić za import towarów, co może pomóc w obejściu szeroko zakrojonych amerykańskich sankcji nałożonych na ten kraj przez administrację Trumpa. Irański bank centralny zakazuje handlu kryptowalutami wydobywanymi za granicą, choć według Irańczyków mieszkających w tym kraju można je znaleźć na czarnym rynku. 

Według firmy analitycznej Elliptic, około 4,5% całego wydobycia bitcoinów na świecie miało miejsce w Iranie w okresie od stycznia do kwietnia tego roku. To sprawiło, że znalazł się w pierwszej dziesiątce na świecie, podczas gdy Chiny zajęły pierwsze miejsce z prawie 70%.

Chiny w połowie maja ogłosiły własny zakaz dla podmiotów finansowych i płatniczych świadczących usługi dla transakcji kryptograficznych, które wysyłały bitcoiny i kilka innych walut cyfrowych do tankowania. W kwietniu turecki bank centralny zakazał używania kryptowalut i aktywów kryptograficznych, powołując się na ryzyko transakcji.

Ruch z Iranu i Chin nastąpił po bombowej decyzji dyrektora generalnego Tesli, Elona Muska, o zawieszeniu zezwolenia na zakup pojazdu firmy w bitcoinie, powołując się na obawy związane ze zmianą klimatu. Cena monety spadła o 10% i spadła znacznie dalej po wprowadzeniu chińskiego zakazu, spadając do 30 000 USD przed wyrównaniem niektórych strat.

Bitcoin podskoczył w poniedziałek, zbliżając się do 40 000 dolarów po tym, jak Musk powiedział, że prowadził „potencjalnie obiecujące rozmowy” z górnikami bitcoinów z Ameryki Północnej na temat tego, jak uczynić ten proces bardziej przyjaznym dla środowiska. Waluta cyfrowa wynosiła około 38 800 USD w środę o 14:25 ET, co oznacza wzrost o około 4% w stosunku do poprzedniego dnia.


źródło: https://www.cnbc.com/2021/05/26/iran-bans-bitcoin-mining-as-its-cities-suffer-blackouts.html


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.