Te rynki czerpią korzyści z nowej „zielonej” kryptowaluty chia


autor: Anne Sraders

Nie tylko entuzjaści kryptowalut zwracają uwagę na nową „ekologiczną” kryptowalutę chia .

Producenci dysków twardych, tacy jak Western Digital, widzieli rosnące zapotrzebowanie na ich dyski twarde i dyski od czasu, gdy chia wykorzystuje wolne miejsce na dyskach twardych do weryfikacji transakcji blockchain, zamiast korzystać z energochłonnego modelu „dowodu pracy” stosowanego przez jak Bitcoin – uruchomiony w świecie kryptowalut. Moneta, która zaczęła handlować na początku maja, została stworzona w 2017 roku przez założyciela BitTorrent Brama Cohena w sieci Chia i twierdzi, że jest ‚zieloną’ alternatywą dla Bitcoina.

Jeszcze przed rozpoczęciem handlu monetą pojawiły się doniesienia o  niedoborach dysków twardych na obszarach takich jak Azja Południowo-Wschodnia,  gdy górnicy przygotowywali się do wprowadzenia na rynek chia.

„W ostatnich tygodniach popyt i ceny na [dyski twarde lub dyski twarde] o dużej pojemności znacznie się zwiększyły… a ceny dysków półprzewodnikowych lub SSD dla przedsiębiorstw również wzrosły”, analitycy z Bank of America napisali w czwartkowym raporcie. „Główny czynnik wpływający na wzrost popytu” według BofA: chia.

Wszystkie te siły wzmocniły akcje Western Digital, dominującego sprzedawcy dysków twardych, ponieważ akcje wzrosły o ponad 8% w ciągu ostatnich kilku tygodni po dużym wzroście na początku tego tygodnia. Analityk Wedbush, Matthew Bryson, mówi Fortune : „Z pewnością uważam, że chia jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego, co się dzieje z … Western Digital, szczególnie w tym sensie, że rosnący popyt po stronie dysku twardego spowodował niedobór dostępności dużej pojemności dyski ”.

Rzeczywiście, sieć Chia zużywa coraz więcej pamięci w ostatnich tygodniach – obecnie ponad 8 eksabajtów, ponad 2000% wzrost od kwietnia. Analitycy tacy jak Bryson będą obserwować, „co się dzieje ze wzrostem eksabajtów, co w pewnym sensie mówi wam, jak wyglądał popyt. Obecnie stale rośnie” – zauważa. W międzyczasie ceny niektórych produktów Western Digital również rosły w szybkim tempie w ciągu ostatniego miesiąca, w przeliczeniu na BofA.

Reklamy

Analitycy firmy zauważają, że „wzrost popularności Chia spowodowałby wzrost ceny zarówno dysku twardego, jak i dysku SSD, ponieważ dysk twardy jest używany głównie do przechowywania działek, podczas gdy dysk SSD jest używany do kreślenia ze względu na większą pojemność i wydajność do obsługi dużej ilości danych” – napisali. Działki i kreślenie odnoszą się do modelu „dowodu czasu i przestrzeni” chia, który polega na rozsiewaniu i kreśleniu przez „rolników” (zamiast „górników”) dysków twardych w ramach procesu odblokowywania monet.

Głównym pytaniem jest oczywiście to, jak długo może wiać wiatr w plecy chia. Analitycy BofA zauważają, że „trwałość tej trajektorii popularności Chia pozostaje niejasna” w dłuższej perspektywie, ale argumentują, że „widzimy, że [Western Digital] korzysta ze zwiększonego popytu”. Dlatego bank podnosi cenę docelową akcji z 80 USD za akcję do 90 USD za akcję (około 26% w porównaniu ze środową ceną zamknięcia).

Inni, jak Bryson firmy Wedbush, postrzegają biznes firmy (pomyśl o pamięci flash) jako to, co „naprawdę napędza ich model”; Bryson nie uważa, że ​​chia będzie „transformacyjna” na dłuższą metę. Uważa jednak, że „z bliskiej perspektywy, ponieważ istnieją ograniczenia dotyczące produkcji, chia oraz silny popyt w innych obszarach… [wystarczy], aby utrzymać napięty łańcuch dostaw przez kilka następnych kwartałów” – mówi.

Mimo to niektórzy krytycy już teraz obawiają się, że rosnąca ilość sprzętu używanego do hodowli większej ilości chia może w końcu osłabić jej „ekologiczność”, ponieważ więcej sprzętu oznaczałoby większe zużycie energii. „Martwię się, że kiedy się rozwiną, ten dowód przestrzeni i czasu ma w pewnym sensie taką samą metodologię [jak] dowód pracy, jak Bitcoin, a ich model jest taki: ostatecznie musisz kupić więcej sprzętu, aby otrzymać zapłatę” – John Wu, prezes Ava Labs, która ma własną platformę blockchain, powiedział niedawno Fortune .

Ale na razie rosnący popyt i ceny takiego sprzętu prawdopodobnie będą dobrodziejstwem dla takich osób jak Western Digital.


Reklamy

źródło: https://fortune.com/2021/05/20/chia-coin-green-cryptocurrency-hard-drives-western-digital-stock/


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.