Optymalizacja systemu Windows dla farmy Chia


autor: Marcel [GE]

Zasadniczo nie ma znaczenia, jaki format ma twój system Chia. Niezależnie od tego, czy jest to komputer stacjonarny, serwer, laptop czy obudowa typu barebone. Wszystkie te systemy umożliwiają uprawianie roli i poletkowanie. Najbardziej energooszczędną opcją jest z pewnością wariant barebone, czyli minikomputery, które podczas pracy rzadko zużywają więcej niż 60 watów mocy. 

Wydajność komputera stacjonarnego lub serwera jest oczywiście wyższa, a możliwości rozbudowy (wewnętrzne dyski twarde, pamięć RAM itp.) są znacznie lepsze w tych systemach. Ale jeśli chcesz uruchomić całość na boku, odpowiedni jest system barebone z podłączonymi dyskami twardymi USB lub NAS. Liderem rynku w tej dziedzinie jest Intel ze swoimi systemami NUC. 

Jeśli jesteś zainteresowany takim systemem, upewnij się, że masz dobry procesor (np. Obecny Core i7), dużo pamięci RAM (np. 32 GB) oraz możliwość obsługi dwóch wewnętrznych dysków twardych (M2 NVME i SATA SSD lub 2x M2). Potrzebujesz dwóch dysków twardych, aby oddzielić płytę kreślącą od płyty systemowej. Dysk SSD M2 NVME powinien mieć co najmniej 1 TB, aby można było utworzyć 3 działki równolegle. SATA SSD lub drugi M2 potrzebuje tylko 128 GB do działania jako dysk systemowy. Gotowe pliki wykresów są następnie przesyłane na zewnętrzne dyski twarde USB lub NAS. 

Reklamy

Zaawansowane ustawienia systemu

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest ograniczenie efektów wizualnych w systemie Windows 10 do minimum. Aby to zrobić, po prostu wpisz „Pokaż zaawansowane ustawienia systemu” w menu Start/w wyszukiwarce, a następnie przejdź do właściwości systemu. Tutaj wybierz kartę „Zaawansowane” i kliknij „Ustawienia” w obszarze Wydajność. W następnym oknie wybierasz opcję „Dostosuj dla optymalnej wydajności”. Większość efektów wizualnych jest teraz wyłączona.

Następnie możemy zająć się plikiem wymiany. Dostęp do pliku wymiany można również uzyskać poprzez „zaawansowane ustawienia systemu” i opcję „wydajność”. Kliknij kartę „Zaawansowane”, aby przejść do odpowiednich ustawień. W pozycji „Wirtualna pamięć RAM” kliknij „Zmień”. 

Plik wymiany może obsługiwać system, jeśli pamięć jest często pełna. Dane są następnie przesyłane na dysk twardy. Jeśli masz wystarczającą ilość pamięci RAM w systemie, możesz dezaktywować plik wymiany. Jeśli masz tylko wolny dysk twardy (HDD), zalecamy dezaktywację pliku wymiany. Jeśli masz szybki dysk twardy (SSD) i chcesz skorzystać z pliku wymiany, należy ustawić rozmiar i nie pozwolić, aby system nim zarządzał. Rozmiar pliku wymiany można ustawić na rozmiar pamięci. Idealnie byłoby, gdybyś miał różne dyski twarde do drukowania systemowego i chia. W takim przypadku plik wymiany powinien zdecydowanie znajdować się na dysku systemowym. Zwróć uwagę, że wprowadzona tutaj wartość na stałe zajmuje miejsce na dysku twardym.

Ustawienia dysku twardego

Aby nie obciążać niepotrzebnie dysków twardych optymalizacją systemu i indeksowaniem, należy dezaktywować odpowiednie usługi. Zdecydowanie należy to zrobić dla kreślącego dysku twardego. Możesz przejść do ustawień, klikając prawym przyciskiem myszy dysk w Eksploratorze i wybierając „Właściwości”. W następnym oknie dezaktywujesz te dwie funkcje:

 • Kompresuj dysk, aby zaoszczędzić miejsce
 • Zezwól plikom na tym dysku na indeksowanie zawartości oprócz właściwości pliku

Ustawienia energii

Ustawienia zasilania ustawione przez system Windows mogą ograniczać wydajność systemu, a nawet zakłócać drukowanie. Z tego powodu należy dostosować ustawienia zasilania w systemie Windows.

Aby zmienić ustawienia, wpisz „Edytuj plan oszczędzania energii” w menu Start lub w wyszukiwarce Windows. Tutaj należy najpierw ustawić „Tryb oszczędzania energii po” na „Nigdy”. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że podczas drukowania system przełączy się w tryb oszczędzania energii, a tworzenie wykresu zostanie przerwane. Możesz ustawić opcję „Wyłącz ekran” zgodnie z własnymi wymaganiami.

W kolejnym kroku wybierasz pozycję „Zmień zaawansowane ustawienia energii”. W ustawieniach zaawansowanych najpierw wybierz plan oszczędzania energii z rozwijanego menu. Opcje wyboru zwykle nieco się różnią. Zawsze powinieneś wybierać najwyższą. Tak więc „Ultimate Performance” lub „High Performance”, a jeśli te nie są dostępne, „Balanced”.

Ponadto teraz szczegółowo sprawdzamy kilka ustawień:

 • dysk twardy
  • Wyłącz dysk twardy po
   • Ustawienia (minuty): Nigdy
 • Ustawienia karty bezprzewodowej
  • tryb oszczędzania energii
   • Postawa: najwyższa wydajność
 • oszczędzać energię
  • Dezaktywacja po
   • Postawa: nigdy
 • Hibernacja po
  • Postawa: nigdy
 • Ustawienia USB
  • Ustawienie selektywnego oszczędzania energii USB
   • Ustawienie: wyłączone
 • PCI Express
  • Zarządzanie energią w stanie łącza
   • Ustawienie: Wył
 • Zarządzanie energią procesora
  • Minimalna wydajność procesora
   • Ustawienie: 100%
  • Polityka chłodzenia systemu
   • Ustawienie: aktywne
  • Stan maksymalnej wydajności procesora
   • Ustawienie: 100%

Skaner antywirusowy i zapora ogniowa

Systemu Chia należy również używać wyłącznie do hodowli / polowań na chia. Z tego powodu skanery antywirusowe można faktycznie dezaktywować. Istnieje oczywiście pewne zagrożenie bezpieczeństwa, ale ponieważ główne bramy poczty e-mail i sieci WWW nie są używane, można obejść się bez ochrony przed wirusami. Jeśli nie chcesz obejść się bez ochrony przed wirusami, możesz przynajmniej zadeklarować foldery plotowania i farmienia jako wyjątki.

Aby dezaktywować własny skaner antywirusowy systemu Windows, wystarczy wpisać „Ochrona przed wirusami i zagrożeniami” w menu Start i otworzyć okno administracyjne. Możesz dezaktywować poszczególne silniki w „Ustawieniach ochrony przed wirusami i zagrożeniami” => „Zarządzaj ustawieniami”.

Jeśli w tym momencie wyłączysz ochronę w czasie rzeczywistym, zostanie ona automatycznie ponownie aktywowana po krótkim czasie. Aby trwale dezaktywować ochronę w czasie rzeczywistym, należy postępować w następujący sposób. W menu Start wpisujesz „edytuj zasady grupy” i otwierasz edytor zasad grupy. Tutaj przejdziesz do „Konfiguracja komputera => Szablony administracyjne => Wszystkie ustawienia”. Tam wybierasz „Dezaktywuj ochronę w czasie rzeczywistym” i ustawiasz ustawienie na aktywne. Ochrona w czasie rzeczywistym jest teraz trwale wyłączona.

Zasadniczo możesz pozostawić aktywowaną zaporę systemu Windows. Podczas instalowania lub uruchamiania klienta Chia po raz pierwszy, zostaniesz poproszony o wyjątki dla Zapory systemu Windows. Musisz się na to zgodzić.

Niepotrzebne instalacje oprogramowania

Ponieważ w najlepszym przypadku używasz systemu tylko dla Chia, powinieneś odinstalować całe oprogramowanie, które nie jest potrzebne. Windows 10 z natury niesie ze sobą niektóre programy / aplikacje, które nie są potrzebne i tylko niepotrzebnie spowalniają system (gry itp.). Aby odinstalować programy, wpisz „Aplikacje i funkcje” w menu Start. Teraz możesz kliknąć listę i odinstalować różne programy.

Aktualizacje systemu Windows

Aktualizacje systemu Windows mogą być jednocześnie błogosławieństwem i przekleństwem. Zasadniczo są one oczywiście ważne, aby zamknąć luki w zabezpieczeniach systemu Windows, ale może się również zdarzyć, że system Windows uruchomi się ponownie bez pytania po zainstalowaniu aktualizacji. Oczywiście chcemy tego uniknąć, aby nie zniszczyć naszych aktywnych działek. Dlatego staramy się w miarę możliwości uniemożliwić aktualizacjom systemu Windows.


źródło: https://chiabase.de/2021/04/27/windows-optimierung-fuer-die-chia-farm-guide/


Reklamy

Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.