Czy są jakieś kryptowaluty przyjazne ESG?


autor: Kirsteen Mackay

Wraz z inwestowaniem w ESG w 2021r., inwestorzy i właściciele firm muszą brać pod uwagę wpływ swoich decyzji i procesów na środowisko, ludzkość i większe dobro. 

W marcu Tesla (NASDAQ: TSLA) zaszokowała inwestorów decyzją o zaakceptowaniu Bitcoin (BTC) dla pojazdów. Ale teraz nagle odwrócił się od tej decyzji z powodu eskalacji problemów środowiskowych. Tak więc, nasuwa się pytanie, czy są jakieś aktywa kryptograficzne, które są przyjazne dla środowiska?

Faktem jest, że wydobywanie bitcoinów jest notorycznie energochłonne, co jest sprzeczne z naturą przyjaznego dla środowiska wizerunku Tesli. Wskazuje to na poważny problem związany z powszechnym przyjęciem kryptowaluty w czasie, gdy świat próbuje przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

PoW vs PoS vs PoC

Wydobywanie kryptowaluty przy użyciu algorytmu mechanizmu konsensusu Proof of Work (PoW) jest uważane za najbardziej energochłonny sposób wydobywania. PoW wykorzystuje moc obliczeniową samego urządzenia wydobywczego do wyszukiwania monet. To jest Bitcoin i obecnie Ethereum.

Kiedy po raz pierwszy rozpoczęło się wydobywanie bitcoinów, każdy z komputerem mógł spróbować. Jednak wraz ze wzrostem jego popularności poprzeczka do rozpoczęcia pracy została podniesiona. Obecnie większość wydobycia bitcoinów odbywa się w dużych centrach danych w Chinach, gdzie energia jest tania, ponieważ jest wytwarzana z węgla. Prowadzi to do przekroczenia rocznych emisji dwutlenku węgla w małym kraju.

Następnie jest Proof of Stake (PoS), do którego przechodzi Ethereum. Jest znacznie bardziej energooszczędny niż PoW. W PoS górnik musi postawić alokację finansową określoną przez kopane krypto, aby wziąć udział w poszukiwaniu monet lub tokenów.

Reklamy

Ale niektóre altcoiny i tokeny próbują wykorzystać inną formę modelu, znaną jako proof-of-space lub Proof-of-Capacity (PoC). W PoC dostępna przestrzeń na dysku twardym jest oferowana do decydowania o prawach do wydobywania i sprawdzania transakcji w procesie podobnym do konkursu.

Podobnie jak w przypadku kupowania losów na loterię lub kart bingo, zamiast tego tworzysz miejsce na dysku twardym. Im więcej miejsc przydzieliłeś do krypto PoC, tym bardziej prawdopodobne jest, że wygrywający numer pojawi się na twoim miejscu, a następnie skutecznie wygrałeś swój token.

Blockchainy działające na PoC podobno działają z dużo większą wydajnością energetyczną niż systemy PoW lub PoS.

Czy porzucenie płatności Bitcoin przez Teslę to podstęp?

Decyzja Tesli mogła chwilowo uspokoić tłum ESG, ale wielu, którzy kilka miesięcy temu okrzyknęli Muska bohaterem, nie jest teraz pod wrażeniem jego kolejki.

Microstrategy (NASDAQ: MSTR) CEO i byk Bitcoin Michael Saylor zestrzelił ogłoszenie Muska następującym tweetem:

W tweecie Muska ogłaszającym decyzję w sprawie Bitcoin stwierdza:

Przyglądamy się również innym kryptowalutom, które wykorzystują <1% transakcji energetycznej Bitcoin.

Więc która to może być moneta?


źródło: https://www.valuethemarkets.com/2021/05/13/are-there-any-esg-friendly-cryptos/


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.