Tesla zmienia stanowisko wobec Bitcoina w związku z obawami klimatycznymi


Nowina, która była do.. przewidzenia

Cena Bitcoina spadła po tym, jak Elon Musk powiedział, że Tesla nie będzie już akceptować kryptowaluty jako metody płatności. Musk wyraził obawy dotyczące wpływu wydobywania bitcoinów na klimat.

Amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla zawiesił swoje plany akceptacji Bitcoin jako metody płatności, ogłosił CEO Elon Musk w oświadczeniu na Twitterze w późną środę.

Musk, który stał się znany z przesuwania cen kryptowalut za pośrednictwem tweetów, przytoczył ogromną ilość energii wymaganej do utrzymania działania Bitcoina i jego wpływu na środowisko jako uzasadnienie zwrotu Tesli.

„Jesteśmy zaniepokojeni gwałtownym wzrostem wykorzystania paliw kopalnych do wydobycia i transakcji Bitcoin, zwłaszcza węgla, który ma najgorszą emisję spośród wszystkich paliw” – czytamy w oświadczeniu.

Chociaż kryptowaluta jest „dobrym pomysłem na wielu poziomach”, wiąże się ona z „wielkim kosztem dla środowiska” – powiedział Musk.

Cena Bitcoina spadła o prawie 13% późną środą po ogłoszeniu Tesli, według Coin Metrics. Coindesk na stronie kryptowalutowej pokazał, że wartość dolara Bitcoina spadła do 24-godzinnego minimum, nieco powyżej 46 000 USD, po czym nieznacznie odbiła i oscylowała wokół 50 000 USD.

Jaki związek ma Tesla z Bitcoinem?

Tesla wywołała boom Bitcoin w lutym, po ogłoszeniu, że zainwestuje około 1,5 miliarda dolarów w kryptowalutę z zamiarem umożliwienia klientom kupowania za jej pomocą swoich e-samochodów.

Zgodnie z dokumentami papierów wartościowych, godziwa wartość rynkowa bitcoinów Tesli na koniec marca wyniosła 2,48 miliarda dolarów. Tesla powiedział, że nie planuje sprzedaży swoich zasobów Bitcoin.

„Tesla nie będzie sprzedawać żadnego bitcoina i zamierzamy go używać do transakcji, gdy tylko wydobycie przejdzie na bardziej zrównoważoną energię” – czytamy w oświadczeniu.

Firma szukała również innych opcji kryptowalut bez wpływu Bitcoina na środowisko.

Jaki jest wpływ Bitcoin na środowisko?

Bitcoin jest wydobywany przez komputery rozwiązujące złożone zagadki. Im więcej bitcoinów jest wydobywanych, tym bardziej złożone stają się łamigłówki, przez co wymagają więcej energii obliczeniowej.

Badanie przeprowadzone w 2019 roku przez naukowców z Politechniki w Monachium i MIT wykazało, że emisja CO2 dla całej sieci Bitcoin wyniosła w 2018 roku 22,9 miliona ton.

W takim tempie emisje dwutlenku węgla związane z Bitcoinem przypominają te z dużego miasta w bogatym kraju lub w całym kraju rozwijającym się, takim jak Sri Lanka.

Musk wykazał się entuzjazmem, wprowadzając samochody elektryczne, takie jak te produkowane przez Teslę, do głównego nurtu, odciągając kierowców od pojazdów z silnikami spalinowymi, które przyczyniają się do zmiany klimatu.


źródło: https://www.dw.com/en/tesla-changes-stance-on-bitcoin-amid-climate-concerns/a-57515879


Reklamy

Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.