Mały, brudny sekret Bitcoina: nie jest łatwo być zielonym


Przez Nick O’Malley i Chris Zappone

W zależności od tego, kogo zapytasz Bitcoin, cyfrową walutą w sercu szaleństwa kryptowalut jest waluta lub towar, bańka spekulacyjna lub bezpieczne narzędzie do przechowywania i budowania bogactwa.

Wszyscy są zgodni co do tego, że stał się on oszałamiającym konsumentem energii i producentem niszczącego klimat dwutlenku węgla. Debata między jej orędownikami i przeciwnikami rośnie wraz z jej ceną i wartością, intensyfikowaną przez przyspieszenie globalnych wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

Zwolennicy bitcoinów muszą teraz zmagać się z rzeczywistością, która wbudowana w projekt kryptowaluty to pozornie nieskończone zapotrzebowanie na energię w postaci mocy obliczeniowej.

„Jednym z największych zagrożeń dla klimatu jest obecnie to, że ludzie domagają się większej ilości bitcoinów” – mówi profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Macquarie, Sean Foley.

Aby zrozumieć, dlaczego bitcoin wymaga tak dużej ilości energii, musisz zrozumieć, w jaki sposób jest weryfikowany – w stale rosnących bankach komputerowych „kopalni”.

Reklamy

Zgodnie z projektem obliczenia bitcoina stają się coraz trudniejsze, ponieważ coraz więcej komputerów wchodzi do sieci. W ten sposób Foley mówi, że wydobywanie bitcoinów jest „jak wbijanie słomy w ziemię i naprawdę mocne ssanie”.

Wraz z przepływem pieniędzy przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem rosną i przechodzą do bogatych w energię, ale mało regulowanych środowisk, takich jak Chiny, Rosja i Iran, w wyścigu, aby potwierdzić więcej obliczeń i „wydobyć” więcej bitcoinów.

Według danych Cambridge Center for Alternative Finance w kwietniu 2020 roku około 65 procent całego wydobycia bitcoinów na świecie miało miejsce w Chinach.

Daniel Roberts, biznesmen z Sydney, dyrektor wykonawczy i współzałożyciel Iris Energy, dostrzega nieodłączną wartość nowego aktywa.

Iris Energy stara się obecnie pozyskać ponad 600 milionów dolarów, aby rozszerzyć swoją działalność wydobywczą bitcoinów na arenie międzynarodowej.

Roberts jest nie tylko przekonany o użyteczności bitcoina jako towaru i bezpiecznego magazynu bogactwa, ale uważa, że ​​jego szybkie rozprzestrzenianie się jest w rzeczywistości dobre dla wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Model biznesowy Iris zakłada ustanowienie potencjału komputerowego na rynkach energii, na których występuje nadwyżka energii odnawialnej.

Kiedy ogólne zapotrzebowanie na energię i ceny są niskie, Iris zwiększy swoją moc obliczeniową. Mówi, że podczas szczytu, gdy ceny rosną, Iris może odrzucić swoją działalność. W ten sposób Iris czerpie korzyści z taniej energii, podczas gdy operatorzy energii odnawialnej są w stanie utrzymać popyt w mniej dochodowych okresach, umożliwiając ich dalszą ekspansję.

Roberts nie wierzy też, że szybko rosnąca ilość mocy komputera – i zużycia energii – przeznaczona dla bitcoinów jest marnowana.

Reklamy

Dowodem pracy [weryfikacja kryptograficzna przez komputery] jest innowacja, to cecha, a nie błąd bitcoina” – mówi.

Porównuje ten nieustający wydatek energii w łańcuchu bloków – księdze wszystkich wydobytych monet i dokonanych transakcji – co 10 minut do zrzucania soku na wcześniejsze transakcje, aby je chronić.

„Z definicji, fakt, że ludzie cenią bitcoin ze względu na jego cechy, mówią w sposób dorozumiany, że cenimy dowód pracy i zużycia energii, aby to zabezpieczyć i zabezpieczyć mój pojazd oszczędnościowy.

„Nie do mnie należy stwierdzenie, czy coś ma wartość i zasługuje na skierowaną ku temu energię … Rynek decyduje, dokąd należy skierować energię”.

Analitycy Bank of America twierdzą, że rosnąca złożoność transakcji, na których opiera się bitcoin, jest „największą wadą całego systemu”, ponieważ wymaga to coraz większej mocy do funkcjonowania .

Wood’s Ark Investment i Dorsey’s Square opublikowały w zeszłym miesiącu raport zatytułowany: Bitcoin jest kluczem do obfitej, czystej energii przyszłości.

W artykule rzekomo wyjaśniono, „w jaki sposób sieć bitcoin funkcjonuje jako wyjątkowy nabywca energii, który mógłby umożliwić społeczeństwu wykorzystanie znacznie większej mocy generowania energii słonecznej i wiatrowej”.

Ponieważ energia odnawialna staje się tańsza, energia słoneczna i wiatrowa napotykają „wąskie gardła, głównie z powodu przerywanych dostaw energii i przeciążenia sieci”.

„Koparki bitcoinów jako elastyczna opcja ładowania mogą potencjalnie pomóc rozwiązać wiele z tych sporadycznych i zatorowych problemów, umożliwiając sieciom wdrażanie znacznie większej ilości energii odnawialnej”.

Badacz technologii z Nowego Jorku, Daniel Sinclair, mówi, że nie uważa przejścia na odnawialne źródła energii i bitcoin jako wzajemnie wykluczające się. „Niezależnie od tego, czy teza Ark się spełni, czy aktywa kryptograficzne wszechobecnie pełnią rolę jakiegoś mechanizmu magazynowania energii, już widzimy, jak niektóre z tych dynamik grają w przypadku górników migrujących do regionów, w których w innym przypadku energia nie byłaby wykorzystywana”.

Dodatkowa turbina obracająca się przy chińskiej tamie nie ma takiego samego wpływu na środowisko jak, powiedzmy, górnictwo mieszkaniowe w USA zasilane przez odległą elektrownię węglową, która powoduje duże straty energii przesyłowej, mówi Sinclair.

Entuzjaści kryptowalut twierdzą, że bitcoin reprezentuje tylko pierwszą generację technologii, która może ostatecznie – i bardziej efektywnie – stworzyć dramatyczne nowe możliwości w zakresie inwestycji, oszczędności, finansów i gospodarki.

Rządy poważnie traktują możliwość kryptowaluty (na czele z rządem Chin, który, jak na ironię, sprzeciwia się bitcoinom ).

Jednak związek między bitcoinem a zieloną energią spotkał się ze sceptycyzmem ze strony ekonomistów i społeczności zajmującej się zmianami klimatycznymi.

Reklamy

Holenderski ekonomista i naukowiec Alex de Vries, założyciel bloga digiconomist , kwestionuje pogląd, że kopacze bitcoinów mogą w dłuższej perspektywie czerpać zyski i wspierać ekspansję energii odnawialnej.

Twierdzi, że w miarę wykorzystywania większej mocy komputera w górnictwie górnicy muszą konkurować ze sobą, aby utrzymać rentowność, i że jest to potężny czynnik zniechęcający do wyłączania komputerów, gdy ceny energii są wysokie.

Sam pomysł, że miliony komputerów na całym świecie wyrzucają sobie przypadkowe liczby, aby stworzyć spekulacyjny towar, jest nie tylko absurdalny, ale i tragiczny, powiedział „ Herald and the Age” .

De Vries porównał to ćwiczenie do praktyki europejskich linii lotniczych latających pustymi samolotami z lotniska na lotnisko we wczesnej fazie pandemii, aby nie stracić upragnionych miejsc do lądowania na lotniskach. „Służyło to celowi, ale nadal było marnotrawstwem zasobów”.

Casey Handmer, australijski inżynier z siedzibą w USA, który pracował nad złożonymi technologiami i kwestiami energetycznymi, mówi na niektórych rynkach: „popyt na bitcoiny może przyspieszyć upadek energii węglowej ale pozostaje przede wszystkim mechanizmem konwersji taniej energii elektrycznej i dostępnego krzemu zdolność produkcyjna na gotówkę”.

„Mam wielką nadzieję, że wkrótce znajdziemy bardziej użyteczne mechanizmy generowania wartości z przyspieszonego przejścia produkcji energii elektrycznej z dala od zanieczyszczających paliw kopalnych”.

Jak mówi Foley w odniesieniu do energii i kryptowalut: „Myślę, że rozwiązanie problemu kosztów środowiskowych musi mieć charakter technologiczny. ”


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.