Zielony Bitcoin nabiera rozpędu


Teraz to już tylko z górki

Urok bardziej przyjaznej dla środowiska kryptowaluty, podobnej do Bitcoin, wywołał szał w Chinach, gdzie szacuje się, że powstaje 65% całkowitego hashratu sieciowego. Wydobywanie bitcoinów jest wysoce dochodową działalnością, a górnicy poszukują zasobów zielonej energii, aby zwiększyć swoje zyski. Działalność wydobywcza ma tendencję do migracji w zależności od pory roku, więc górnicy mogą uzyskać dostęp do tańszej energii.

Chia Network, która otrzymała etykietę „Green Bitcoin”, ma szansę stać się jednym z największych funduszy kryptowalutowych roku. Według chińskiego reportera kryptowalut WuBlockchain cena monet w przedsprzedaży wynosi od 200 do 300 USD. Mniejsze chińskie giełdy oświadczyły, że poprą Chia, podczas gdy trzy główne chińskie giełdy (Binance, OKC i Huobi), które przeniosły swoją siedzibę poza Chiny po zakazie, milczą w tej sprawie.

Chia i obietnica zielonego bitcoina

Twórca protokołu BitTorrent Bram Cohen założył Chia Network, zieloną alternatywę dla Bitcoin, w 2017 roku. Chia Network to amerykański start-up z San Francisco, którego celem jest zaprojektowanie bardziej przyjaznego dla środowiska łańcucha bloków przy zachowaniu tych samych cech, które użytkownicy znają. Po sprzedaży BitTorrenta TRON Foundation w 2018 roku, Chia Network ogłosiła zamiar przeprowadzenia mini-IPO za pośrednictwem amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w tym samym roku. Chia zdołała zebrać 5 milionów dolarów w 2020 roku w ramach serii finansowania przez Slow Ventures.

Chia Network stara się opracować bardziej ekologiczną alternatywę dla górnictwa, ponieważ wykorzystuje mechanizm konsensusu Proof of Time and Space. Górnicy przydzielają miejsce na dysku twardym na swoich dyskach twardych i są nagradzani za swój wkład. W ten sposób bariera wydobycia zmniejsza się, ponieważ Chia ułatwia proces wydobywania w domu.

Reklamy

Ogłoszenie przez Chia upublicznienia w Chinach i uwolnienie ich głównej sieci 17 marca wywołało podekscytowanie wśród chińskich górników. Dyski twarde, które stanowią rdzeń kopalni Chia, podwoiły się w Chinach, ponieważ inwestorzy detaliczni poszukiwali dysków twardych klasy korporacyjnej. Według doniesień Chia wkracza w dyskusję o wydobywaniu dysków twardych, wcześniej zmonopolizowaną przez Filecoin. Podczas gdy oba łańcuchy bloków mają na celu osiągnięcie zupełnie innych celów, górnicy szukają zysków z wydobywania.

Zielone rozwiązanie Chia wynikało z mechanizmu konsensusu w łańcuchu bloków. Ponadto Brian Cohen stwierdził, że transakcje typu blockchain nie powinny być uzależnione od „sprzętu jednorazowego użytku lub dużych rachunków za energię elektryczną”, tworząc paralelę między sposobem weryfikacji transakcji Bitcoin a Chia. Ponadto sukces Cohena z BitTorrentem był pierwszym krokiem w kierunku decentralizacji danych w Web 2.0 i pomógł podsycić szum Chia.

Z drugiej strony

  • Wstępne wydobycie i przyjęcie standardów regulacyjnych nie odpowiada początkowym wartościom decentralizacji Bitcoina.
  • Przed wydobyciem 21mln nagród blokowych budzi obawy dotyczące centralizacji i kontroli w sieci Chia.
  • Podkreślenie zielonej alternatywy dla Bitcoin może być wykorzystane tylko jako ruch PR, ponieważ wydobywanie bitcoinów staje się coraz bardziej zależne od energii odnawialnej.
  • Wydobywanie układów ASIC lub GPU nie zawsze oznacza „bardziej ekologiczne” rozwiązania, ponieważ użycie dysku twardego może zwiększyć liczbę niebezpiecznych odpadów elektronicznych.

Górnictwo ekologiczne: przyszłość?

Ponieważ wydobycie kryptowalut budzi obawy dotyczące globalnej emisji dwutlenku węgla, opracowywane są nowe mechanizmy konsensusu w celu złagodzenia tych zagrożeń. Nawet Ethereum migruje do Ethereum 2.0, odchodząc od proof-of-work jednak ich motywy są bardziej związane ze skalowalnością sieci i opłatami transakcyjnymi.

Elon Musk i dyrektor generalny Twittera, Jack Dorsey, podkreślili, w jaki sposób Bitcoin zachęca do rozwoju energii odnawialnej, a wydobywanie bitcoinów może zaowocować „przyszłością czystej energii”. Grupa Bixin podkreśliła, że ​​ekologiczne wydobycie jest głównym priorytetem górników, ponieważ 43,5% energii w prowincji Xinjian pochodzi ze źródeł odnawialnych. Chociaż dane sugerują, że wydobywanie bitcoinów zużywa więcej energii niż kraj Argentyny, brakuje jasności co do tego, ile z tej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, a ile z nieodnawialnych.

Górnictwo w Chinach jest źle widziane nie z powodu emisji dwutlenku węgla, ale z powodu rosnących obaw związanych z centralizacją. Chociaż wydobycie jest zjawiskiem ogólnoświatowym, niewielki nacisk kładzie się na lokalizacje farm górniczych poza Chinami. 


źródło: https://www.investing.com/news/cryptocurrency-news/green-bitcoin-is-gaining-momentum-2491214


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.