Zielonej przystani Bitcoina kończy się energia


Islandia, Szwecja i Norwegia były popularnymi lokalizacjami wydobywczymi ze względu na obfitość energii geotermalnej, wodnej i wiatrowej.

Region skandynawski traci przewagę w wydobywaniu zielonych bitcoinów , podobnie jak branża podlega coraz większej kontroli pod kątem emisji dwutlenku węgla.

Islandia, Szwecja i Norwegia są popularnymi lokalizacjami wydobywczymi ze względu na obfitość geotermalnej, wodnej i wiatrowej mocy. Chiny, gdzie wydobywa się większość monet, opierają się głównie na węglu. Ta nadwyżka energii w Skandynawii będzie malała, ponieważ huty aluminium, platformy wiertnicze i hutnicy stali się spragnieni energii odnawialnej.

„W 2021 i 2022r. może być bardzo mało nadwyżki energii” – powiedział Hordur Arnarson, dyrektor generalny Landsvirkjun, islandzkiego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. „Ze względu na kwestie klimatyczne widzimy wiele bardzo interesujących segmentów, które szybko się rozwijają, a kilka z nich potrzebuje energii elektrycznej”.

Monety wydobywane są przez komputery przetwarzające złożone algorytmy w halach wielkości hangarów lotniskowych. To sprawia, że ​​energia elektryczna jest jednym z kluczowych nakładów, zużywając tyle energii, ile tysiące gospodarstw Wydobywanie bitcoinów zużywa obecnie 66 razy więcej energii elektrycznej niż w 2015r., a emisje dwutlenku węgla z tego procesu mogą podlegać rosnącym regulacjom, powiedział Citigroup Inc. w niedawnym raporcie.

Reklamy

Oczekuje się, że emisje z wydobycia monet w Chinach osiągną szczyt w 2024r., uwalniając do atmosfery tyle samo dwutlenku węgla, co całe Włochy, wynika z badania opublikowanego w Nature Communications.

Islandia była pionierem ekologicznego wydobycia. Jeszcze cztery lata temu gościło na nim aż 8% światowej produkcji Bitcoinów, podała narodowa fundacja Blockchain, a obecnie liczba ta spadła do mniej niż 2%. Według najnowszych dostępnych danych, University of Cambridge obniżył ten udział i wyniósł 0,35% w kwietniu 2020r. dla porównania Chiny stanowiły wówczas 65%.

Rosnące obawy o wpływ kryptowalut w Chinach napędzają popyt na lokalizacje wydobywcze w innych krajach. Kevin O’Leary, prezes O’Leary Funds Management LP, powiedział CNBC na początku tego miesiąca, że ​​pojawią się dwa rodzaje bitcoinów: „krwawa moneta” z Chin i „czysta moneta” wydobywana przy użyciu zrównoważonej energii wodnej, której pochodzenie można udowodnić i że zdecydowałby się na zieloną.

Największymi konsumentami energii elektrycznej na Islandii są gigantyczne huty zbudowane dziesiątki lat temu w celu czerpania korzyści z taniej energii. Według Landsvirkjun, wraz ze wzrostem cen aluminium, zakłady należące do Rio Tinto Plc i innych będą zużywać więcej energii elektrycznej po spowolnieniu w 2020 roku.

Wysyp Bitcoin


Nie jest jasne, ilu kopaczy kryptowalut działa w regionie. Firma Hive Blockchain Technologies Ltd. z Kanady rozszerzyła w tym roku wydobycie w kraju, a także w Islandii i Szwecji. Notowana na giełdzie w Hongkongu firma Genesis Mining Ltd. posiada zakłady w Szwecji i Islandii. Bitfury Holding BV jest również aktywny na wulkanicznej wyspie. Żaden z nich nie odpowiedział na pytania dotyczące przyszłej roli regionu.

Gisli Kr. Katrinarson, dyrektor handlowy w AtNorth, największym islandzkim operatorze centrów danych i siedzibie niektórych górników, mówi, że nie widzi niedoboru energii.

Ponieważ Bitcoin po raz pierwszy w tym miesiącu przepłynął przez 60 000 dolarów, Daniel Fannar Jonsson, dyrektor generalny nowej firmy wydobywczej GreenBlocks, jest optymistyczny. Przytacza wybitną historię Islandii w branży i mówi, że energia bezemisyjna jest nadal dużym plusem.

W innych częściach regionu skandynawskiego nowe, ekologiczne i energochłonne gałęzie przemysłu będą wytwarzać wszystko, od stali wolnej od węgla po wodór i amoniak. Ich zaletą jest to, że pobudzają gospodarkę, tworząc tysiące miejsc pracy, a jednocześnie pomagając zmniejszyć emisje. Z drugiej strony wydobywanie bitcoinów nie daje społeczeństwu zbyt wiele.

Wydobywanie bitcoinów jest problematyczne, ponieważ „prowadzi do niemal nieskończonego wzrostu zapotrzebowania na energię”, powiedział Espen Barth Eide, czołowy prawodawca energetyczny norweskiej Partii Pracy. „To wyprze inne, o wiele bardziej produktywne branże”.

Według menedżera sieci Statnett SF, norweski program elektryfikacji zwiększy zapotrzebowanie na moc o 30% do 2040r. Kraj ten, znany jako zielona bateria Europy ze względu na ogromne zasoby wodne, jest gotowy do wysyłania większej ilości energii elektrycznej na kontynent za pośrednictwem nowych kabli, co ograniczy dostępność dla nowych dużych użytkowników.

Według konsultanta branżowego Volue Insights AS oczekuje się, że nadwyżka energii w Skandynawii, z wyłączeniem Islandii, zmniejszy się o 90% od 2023r. do końca dekady. Nowy popyt będzie dotyczył głównie produkcji wodoru i centrów danych.

Reklamy


Chociaż Islandia zbudowała oddzielną elektrownię wodną, ​​aby umożliwić budowę nowej huty w 2008r., ta uprzejmość nie obejmie górników Bitcoin, według Arnarsona, szefa mediów.

„Nikt nie zbudowałby elektrowni dla Bitcoina” – powiedział. „Istnieje wiele niepewności co do przyszłego rozwoju”.

Kryptowaluty pojawiły się jako alternatywna inwestycja w ostatniej dekadzie, ale słynie z zawodzenia inwestorów. Spektakularna katastrofa sprzed trzech lat pozostawiła go lodowatym. Został odrzucony przez miliarderów, w tym Warrena Buffetta.

Goldman Sachs Group Inc. i Morgan Stanley planują zaoferować swoim klientom dostęp do inwestycji kryptograficznych. Tesla Inc. na początku tego roku ujawniła inwestycję w Bitcoin o wartości 1,5 miliarda dolarów, a teraz akceptuje ją jako zapłatę za swoje samochody elektryczne.

Na Islandii Johann Snorri Sigurbergsson, kierownik ds. Rozwoju biznesu w elektrowni HS Orka, mówi, że krajowi bliżej jest niedoboru energii niż nadmiaru. Jego firma zajmuje się zwiększaniem przepustowości na półwyspie Reykanes na południowym zachodzie.

Chociaż jest otwarty na przyjęcie większej liczby klientów, w tej chwili cena musiałaby być „dość wysoka”.

„Musielibyśmy kupić trochę energii na rynku, aby móc im służyć” – powiedział. „Ale tego rodzaju uzasadnienie biznesowe nie jest ceną, której szukają górnicy”.


źródło: https://energy.economictimes.indiatimes.com/news/power/bitcoins-green-haven-is-running-out-of-energy/82125287


Opinie i artykuły na tej stronie reprezentują jedynie autorów poszczególnych publikacji do których znajdują się odnośniki (źródło) pod każdym z artykułów. Nie oznacza, to że chia.com.pl zgadza się z tymi poglądami.
Strona chia.com.pl powstała jedynie z potrzeby informowania lub edukowania osób zainteresowanych tą technologią oraz dostarczania wiadomości z dziedziny blockchain i jego wpływu na środowisko, nie znajdują się na niej artykuły dotyczących predykcji cenowych kryptowaluty XCH (Chia).
Informacje tutaj prezentowane, nie mogą być wykorzystywane jako porada inwestycyjna i finansowa. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników strony są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Artykuły na stronie:
– nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715);
–  nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.
)

Więcej w dziale contact.