Przewodnik instalacji Chia w systemie Linux


Oryginalne instrukcje na GitHub (https://github.com/Chia-Network/chia-blockchain/wiki/INSTALL) są bardzo krótkie i mylące, więc stworzono szczegółowy przewodnik, który jest odpowiedni nie tylko dla doświadczonych menedżerów systemów, ale także dla opornych.

Jak farmić w systemie Linux?

Przeprowadzimy proces instalacji Chia na przykładzie systemu operacyjnego Ubuntu / Debian. Ale możesz podobnie zainstalować Chia na dowolnym innym systemie operacyjnym z rodziny Linux.

Zakładam, że masz zdalny serwer Ubuntu. Ale możesz zainstalować Chia na swoim domowym komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Ubuntu. W takim przypadku nie musisz instalować interfejsu graficznego, ponieważ wersja desktopowa jest już dostarczana z Gnome. Nie musisz też instalować xrdp i łączyć się w dowolnym miejscu za pośrednictwem protokołu RDP.

Reklamy

Najłatwiejszy i najszybszy sposób na skonfigurowanie połączenia ze zdalnym serwerem: przy użyciu RDP (Remote Desktop Protocol). Aby połączenie było udane, musisz mieć Xrdp na zdalnym serwerze i powłokę graficzną do wizualizacji tego, co się dzieje. Jeśli wybierzesz Ubuntu (na przykład 20.04), najłatwiejszym sposobem jest powłoka Gnome dołączona do dystrybucji.

Instalowanie powłoki graficznej

Aby zainstalować te komponenty, musisz zaktualizować wszystkie pakiety w systemie. Aby to zrobić, musisz otworzyć terminal i uruchomić polecenia:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade -y

To może chwilę zająć.

Następnym krokiem jest instalacja powłoki graficznej. Aby to zrobić, w tym samym terminalu musisz uruchomić polecenia i zrestartować serwer:

sudo apt install ubuntu-desktop

sudo reboot

Po ponownym uruchomieniu nowo zainstalowana powłoka graficzna będzie działać na serwerze. Aby to zobaczyć, musisz połączyć się przez RDP (więcej o tym później).

Oprócz Gnome są też inne: KDE, XFCE czy LXDE. Aby je zainstalować, musisz uruchomić inne polecenia:

sudo apt install kubuntu-desktop

sudo apt install xfce4

sudo apt-get install lxde

Aby skonfigurować zdalny dostęp do Ubuntu przez RDP, musisz znać adres IP komputera lub serwera, z którym chcesz się połączyć. Również w Ubuntu powinien być pakiet xrdp i środowisko graficzne (na przykład Xfce). Będziesz wtedy mógł zalogować się do Ubuntu z systemu Windows lub Max OS X za pośrednictwem pulpitu zdalnego RDP.

Reklamy

Ważne! Musisz wcześniej zdecydować, której powłoki chcesz użyć. Użyłem Gnome, ponieważ jest to standardowe środowisko Ubuntu, do którego jestem przyzwyczajony i Chia radzi go używać. Niemniej jednak, jak jest napisane w prawie wszystkich tutorialach w Internecie, spośród wszystkich wymienionych powłok, Gnome zużywa najwięcej zasobów (procesor, pamięć RAM). Dlatego każdy radzi używać XCFE4.

Zainstaluj XRDP

Aby zainstalować dostęp zdalny na serwerze Ubuntu, musisz uruchomić polecenia:

sudo apt-get install xrdp

sudo systemctl enable xrdp

sudo ufw allow 3389/tcp

sudo /etc/init.d/xrdp restart

  • Polecenie sudo apt-get install xrdp z uprawnieniami administratora instaluje wymagany moduł.
  • Polecenie sudo systemctl enable xrdp dodaje xrdp do listy startowej podczas uruchamiania systemu.
  • Polecenie sudo ufw allow 3389/tcp otwiera port 3389 do nasłuchiwania. Umożliwi to łączenie się z serwerem przy użyciu różnych klientów RDP.
  • Polecenie sudo /etc/init.d/xrdp restart zrestartuje moduł, aby zaakceptował nowe ustawienia.

Na tym kończy się instalacja i konfiguracja maszyny. Zwróć uwagę, że zrobiliśmy to wszystko jako root.

Instalowanie Chia w systemie Linux

Przed rozpoczęciem pracy należy utworzyć w systemie użytkownika innego niż root. Chia nie będzie działać jako root.

sudo adduser nazwa_uzytkownika

Następnie musisz wprowadzić hasło nowego użytkownika, dodać dodatkowe informacje (nie jest to wymagane, wystarczy cały czas naciskać Enter) i uruchomić polecenie (aby dodać utworzonego użytkownika do grupy administratorów sudo):

sudo usermod -aG sudo nazwa_uzytkownika

Łączymy się ze zdalnym pulpitem przez RDP

Przed rozpoczęciem pracy należy połączyć się z działającym serwerem za pomocą klienta RDP. Jest ich sporo dla różnych systemów operacyjnych. Musisz połączyć się przez RDP, ponieważ GUI Chia nie uruchomi się po połączeniu przez ssh.

Jeśli planujesz połączyć się z systemu operacyjnego Windows, ma wbudowane narzędzie do zdalnego sterowania. Znalezienie tego jest dość proste: możesz przejść do początku i w polu wyszukiwania wpisać „Połączenia ze zdalnymi pulpitami i aplikacjami”. Jeśli chcesz, możesz użyć dowolnego innego klienta RDP.

Jeśli masz Mac OS X, możesz skorzystać z bezpłatnej aplikacji Microsoft Remote Desktop – właśnie tego użyłem.

Do poprawnego połączenia wystarczy znać adres IP serwera i port, który jest dostępny dla połączenia RDP. Zwykle na serwerach dedykowanych podawany jest adres IP, a port RDP jest ustawiany jako domyślny 3389. Jeśli port jest standardowy, to w ciągu połączenia może wystarczyć określenie tylko adresu IP.

Jeśli port jest określony, zwykle parametry połączenia mogą mieć postać:

ip:port

Po udanym połączeniu otworzy się okno, w którym   należy wprowadzić login i hasło nowego użytkownika, którego utworzyliśmy wcześniej.

Ważne! Konieczne jest dokładne wybranie użytkownika, którego utworzyliśmy. Po pomyślnej autoryzacji zostanie wyświetlony graficzny interfejs użytkownika serwera.

Ważne! Przełączenie użytkownika w terminalu nie wystarczy do uruchomienia aplikacji Chia. Aby uruchomić poprawnie, musisz połączyć się z serwerem do utworzonego użytkownika. Jeśli połączyłeś się z innym użytkownikiem za pośrednictwem interfejsu graficznego Ubuntu, możesz  nacisnąć przycisk zasilania Ubuntu i wybrać opcję „Zmień użytkownika”, znaleźć żądanego (utworzonego) i kliknąć go, a następnie wprowadzić nazwę użytkownika i hasło.

Aktualizacja systemu

Aby zainstalować Chia, musisz najpierw zaktualizować swój system. Można to zrobić za pomocą następujących poleceń, uruchamiając je w terminalu serwera (Ctrl + Alt + T):

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade -y

Zainstaluj Python

Aby pracować z Chia, potrzebujesz Pythona co najmniej 3.7. Dlatego dalsze działania zależą od systemu operacyjnego zainstalowanego na serwerze zdalnym. Na przykład python 3.8 jest już zainstalowany w nowszych dystrybucjach Ubuntu 20.04 LTS.

Jeśli twój serwer nie ma Pythona, na przykład, jeśli masz Ubuntu 18.04 lub wcześniejszy lub inny system operacyjny z rodziny Linux, musisz go najpierw zainstalować:

sudo apt-get install python3.7

Następnie musisz uruchomić te polecenia, aby zainstalować rozszerzenia dla Pythona ( domyślnie nie ma żadnych venv i disutils ):

sudo apt-get -y install python3-venv python3-distutils python3-dev git

Pakiety libcanberra-gtk-module, libgconf-2-4, npm muszą być zainstalowane, aby mieć pewność, że się tam znajdują. Ponieważ podczas aktualizacji mogą nie zostać zainstalowane (zależy to od kompilacji systemu operacyjnego, ponieważ mają różne wersje). Aby je zainstalować, wprowadź następujące polecenia:

sudo apt-get -y install libcanberra-gtk-module

sudo apt-get -y install libgconf-2-4

sudo apt-get -y install npm

Zainstaluj Chia

Zaleca się utworzenie osobnego katalogu do pracy:

sudo mkdir chia

Następnie musisz nadać uprawnienia do tworzenia i modyfikowania obiektów w tym folderze oraz zmiany właściciela katalogu na obecnego:

sudo chmod -R 770 chia

sudo chown -R nazwa_uzytkownika: nazwa_uzytkownika chia

Następnie musisz przejść do utworzonego katalogu:

cd chia

i pobierz dystrybucję z repozytorium:

git clone https://github.com/Chia-Network/chia-blockchain.git -b latest --recurse-submodules

Następnie przejdź do katalogu z pobraną dystrybucją:

cd chia-blockchain

Środowisko instalacji:

sh install.sh

i czekaj na zakończenie jego tworzenia. W zależności od pojemności systemu i szybkości Internetu może to zająć różną ilość czasu.

Jeśli odmówiono dostępu podczas uruchamiania, należy wykonać polecenie instalacji za pomocą sudo:

sudo sh install.sh

Ważne! Nie przerywaj procesu instalacji, w przeciwnym razie będziesz musiał ponownie rozpocząć proces instalacji.

Też ważne! Jeśli wystąpiły błędy podczas uruchamiania polecenia sh install.sh , warto sprawdzić, w którym katalogu próbujesz uruchomić. Musisz znajdować się w katalogu chia-blockchain, który został utworzony podczas kopiowania repozytorium (git clone https://github.com/Chia-Network/chia-blockchain.git -b latest –recurse-submodules).

Po zakończeniu stworzone środowisko będzie można aktywować w następujący sposób:

. ./activate

lub tak:

source venv/bin/activate

Po aktywacji przed linią poleceń powinien pojawić się napis (venv):

(venv) user@ubuntu:/home/root/chia/chia-blockchain$

Jeśli pojawi się napis venv, zrobiłeś wszystko dobrze. Jeśli go tam nie ma,   najprawdopodobniej coś poszło nie tak. Zaleca się ponowne powtórzenie procesu instalacji.

Teraz musisz zainstalować powłokę graficzną Chia:

sh install-gui.sh

Instalacja może zająć kilka minut. Po zakończeniu instalacji możesz zacząć używać chia.

Aby to zrobić, przejdź do katalogu chia-blockchain-gui:

cd chia-blockchain-gui

Ważne! Przed uruchomieniem Chia musisz sprawdzić, czy środowisko venv jest aktywne, czyli powinieneś mieć (venv) na początku wiersza poleceń.

Przykładowa ścieżka może wyglądać następująco:

(venv) user@ubuntu:/home/root/chia/chia-blockchain/chia-blockchain-gui$

Chia jest uruchamiana poleceniem:

npm run electron &

To wszystko! Powinieneś mieć otwarty program Chia.