Czy wiesz, że Autorem koncepcji proof of space jest.. polski kryptograf?


Stefan Dziembowski jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim a jego koncepcja PoS, ma już 8 lat!

Prof. S.Dziembowski

Modele zabezpieczania danych przed niepowołanym dostępem, matematyczne podstawy kryptowalut, kryptograficzne aspekty inteligentnych kontraktów i inne zagadnienia z zakresu kryptografii i bezpieczeństwa IT to obszary, wokół których koncentruje się wieloletnia współpraca prof. Stefana Dziembowskiego i prof. Sebastiana Fausta z Technische Universität Darmstadt.

Prof. Stefan Dziembowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz prof. Sebastian Faust z Technische Universität Darmstadt prowadzą wspólne badania nad podstawami i zastosowaniami kryptografii oraz bezpieczeństwa IT. Znacząco wpłynęły one na systemy używane w świecie rzeczywistym. Prace współtworzone przez naukowców prezentowane są na licznych wiodących konferencjach, wśród których wymienić można np. Crypto, ACM CCS oraz IEEE Security and Privacy. Publikowane są również w czasopismach.

Jedna z ich wspólnych prac w 2014 roku zdobyła nagrodę Best Paper Award na konferencji Eurocrypt, zaliczanej do grona najbardziej prestiżowych corocznych tego rodzaju wydarzeń poświęconych kryptografii. Publikacja ta, zatytułowana „Unifying Leakage Models: from Probing Attacks to Noisy Leakage”, znacząco przyczyniła się do ogólnego poznania metod obrony przed tzw. atakami typu „side-channel”. Ataki te są uważane za jedne z największych zagrożeń dla praktycznych systemów bezpieczeństwa.

Ważny obszar ich współpracy naukowej dotyczy też technologii blockchain i kryptowalut. W szczególności zaproponowali oni pojęcie tzw. „dowodów przestrzeni” (ang. proofs of space”), które oferują bardziej „ekologiczną” alternatywę dla wydobywania kryptowalut niż ta wykorzystywana w Bitcoinie. Przedstawiona przez badaczy technologia jest obecnie wdrażana w komercyjnych projektach blockchainowych. Prof. prof. Dziembowski i Faust stworzyli również system „Perun”, który umożliwia wykonywanie aplikacji blockchainowych w czasie rzeczywistym. Oprócz opublikowania kilku znaczących prac na ten temat, pracują oni obecnie nad wdrożeniem tej technologii w postaci projektu typu open source zintegrowanego z istniejącymi platformami blockchainowymi.

Link do publikacji: https://eprint.iacr.org/2013/796.pdf


źródło: https://www.uw.edu.pl/prof-stefan-dziembowski-laureatem-nagrody-copernicus/


Reklamy