Rozpęd Bitcoina się skończy i będzie brzydki


  • Zagrożenie regulacjami i wpływem na klimat pęknie, powiedział CNBC Stephen Isaacs.
  • „To bardzo brudny produkt i z każdą minutą robi się brudniejszy” – powiedział.

Bitcoin zapoczątkował ruch wychwalany przez inwestorów za jego zdolność do decentralizacji systemu finansowego. Ale jeden doradca inwestycyjny właśnie wskazał dwa kluczowe czynniki, które stanowią duże zagrożenie dla tempa bitcoina: zagrożenie regulacjami i ich wpływ na klimat.

Najpopularniejsza kryptowaluta na świecie przerwała w środę swój mini-spadek, podnosząc się o 1% do ponad 55 000 USD. W ciągu weekendu spadł aż o 17% , częściowo za sprawą niezweryfikowanego raportu, który mówi, że Departament Skarbu USA może wkrótce rozprawić się z instytucjami finansowymi wykorzystującymi aktywa cyfrowe do prania pieniędzy.

„W weekend wyczuliśmy, co może się stać, jeśli regulacje dotrą do tego produktu – nie zamierzam nazywać tego klasą aktywów” – powiedział Stephen Isaacs, przewodniczący komitetu inwestycyjnego w londyńskiej firmie doradczej Alvine Capital, powiedział CNBC.

„Nie wiem, gdzie to się skończy ani jak się skończy, ale to się skończy” – powiedział. „A kiedy to się skończy, będzie brzydkie, bo nic tam nie będzie”.

Isaacs dodał ponadto, że zużycie energii bitcoina będzie jego upadkiem, „jeśli ktoś poważnie myśli o zmianach klimatycznych”.

„To bardzo brudny produkt, który z minuty na minutę staje się brudniejszy, ponieważ rośnie ilość energii potrzebnej do wydobywania dodatkowych zasobów”

Analiza przeprowadzona przez Cambridge University pokazuje, że bitcoin zużywa rocznie więcej energii niż cała Argentyna, podała BBC w lutym. Mówi się, że zużycie energii ma liniowy związek z jej ceną.

Badania przeprowadzone przez Bank of America pokazują, że każdy 1 miliard dolarów wpływów odpowiada takiej samej ilości energii zużywanej przez 1,2 miliona samochodów. Z drugiej strony uważa się, że waluty cyfrowe proponowane przez banki centralne nie mają takiego samego negatywnego wpływu.

Isaacs powiedział, że waluta zyskuje na wartości z powodu spekulacji i inflacyjnego środowiska typu „kup wszystko”, ale nie ma ona podstaw, ani wartości wewnętrznej.

„To prawie ofiara własnego sukcesu, że jeśli ten produkt umożliwia transfer ogromnych ilości pieniędzy między osobami, które mają całkowitą anonimowość, jest to sprzeczne z całą generacją regulacji”autor: Shalini Nagarajan , Business Insider US
źródło: https://www.businessinsider.co.za/bitcoin-regulation-climate-impact-carbon-footprint-end-momentum-stephen-isaacs-2021-4


Reklamy