Prawda o gwałtownie rosnących cenach dysków twardych


Chińscy agenci podnoszą ceny co godzinę

Źródło tego artykułu: Financial Times, Autor: Xu Dan

Ogólnie rzecz biorąc, monety Chia można wydobywać za pomocą dysków twardych, a im większa przestrzeń dyskowa, tym wyższa wydajność wydobycia. Wraz z eksplozją monet Chia wzrósł popyt na dyski twarde, a ceny dysków twardych wzrosły we wszystkich obszarach. Wśród nich najbardziej dotkniętymi obszarami są dyski twarde klasy korporacyjnej o pojemności 8T i więcej, które są najbardziej odpowiednie do wydobycia, są poważnie niedostępne, a ich ceny wzrosły prawie trzykrotnie.

Seagate i Western Digital to główne marki mechanicznych dysków twardych o dużej pojemności, z których obie są firmami amerykańskimi i są sprzedawane jako agenci w Chinach.

Obecnie na dwóch platformach handlu elektronicznego JD i Taobao nie ma w magazynie dysków 6T i wyższych firm Seagate i Western Digital. Dział obsługi klienta firmy Seagate JD powiedział: „Dyski twarde o dużej pojemności są w zasadzie wyprzedane, a produkty są aktywnie magazynowane i kupowane, a dokładny czas przybycia nie został na razie powiadomiony”.

Ale w Xianyu, grupie QQ, grupie WeChat i sklepach stacjonarnych wiele osób sprzedaje mechaniczne dyski twarde o dużej pojemności po wysokich cenach.

W południe 19 kwietnia Times Finance wszedł do Zhongguancun Science and Trade Electronic City i zapytał, czy dostawca dysków twardych ma dyski twarde klasy korporacyjnej 8T. Sprzedawca Lin Feng (pseudonim) wyjął dwa dyski twarde Western Digital 6T klasy korporacyjnej: „Wiem, dlaczego jesteś. Kupuj (czyli wydobywaj), moja cena jest najbardziej opłacalna. Teraz brakuje dysków twardych 6T i 8T, ponieważ są to podstawowe kopalnie, ludzie, którzy chcą spróbować, ale nie chcesz wydawać dużo pieniędzy, wybiorę ten rodzaj dysku. „

Firmowy dysk twardy Lin Feng Western Digital 6T kosztuje 400zł. Przed wzrostem ceny zwykłych dysków twardych klasy korporacyjnej 6T, 8T i 16T wynosiły odpowiednio około 480zł, 730zł i 1900zł.

Według Lin Feng około 4 dni temu (15.04) cena mechanicznych dysków twardych w Zhongguancun Science and Technology Trade and Electronics City zaczęła gwałtownie rosnąć, a cena rosła z każdą godziną. „Weźmy na przykład dysk twardy 8T. Dwa dni temu cena rano wynosiła jeszcze 800zł, ale po południu 890zł. Teraz możesz zobaczyć, ile to kosztuje.”

Times Finance zapytał wiele sklepów w Zhongguancun i stwierdził, że z wyjątkiem towarów Lin Feng, ceny wszystkich mechanicznych dysków twardych o dużej pojemności są w zasadzie na tym samym poziomie, z niewielką różnicą między sobą. 16T to odpowiednio 1620 i 2900 juanów, 6200 juanów. Kiedy Times Finance wstępnie wspomniał, że inne sklepy mają tańsze ceny, druga strona powiedziała: „W takim razie radzę się pospieszyć i kupić u niego. Nie chodzi o to, ile to teraz kosztuje, jest to kwestia dostępności. Jeśli się odwrócisz, u mnie cena może być już inna. „

W społecznościach internetowych i platformach handlu używanego, niektóre dyski twarde są tańsze. 19 kwietnia Times Finance dołączył do grupy QQ o nazwie „wymiana błędów technologii chia” poprzez wyszukiwanie słów kluczowych. Chociaż reguła grupy mówiła, że ​​omawiana jest tylko technologia wydobywcza, duża liczba osób sprzedających dyski twarde nadal wchodziła do grupy.

O godzinie 15:27 sprzedawca wysłał w grupie wiadomość: „Seagate 16T SATA 4125 sztuk można rozprowadzić, zapasy znajdują się w Szanghaju, można wysłać całą płatność i odebrać cenę! Cena: 5XXX .” Pracownik Times Finance odpowiedział o godzinie 15:36. Zapytany o cenę sprzedający, powiedziała: „Cena wynosi 5300 juanów, a jest ich ponad 300 sztuk.

Na Xianyu jest również wielu sprzedawców sprzedających mechaniczne dyski twarde klasy korporacyjnej po różnych cenach, niektórzy nawet sprzedają dyski twarde na aukcjach. Sprzedawca z Kunming trzy dni temu zaczął licytować dyski twarde Western Digital klasy korporacyjnej 18T, mówiąc, że „łańcuch kapitałowy wkrótce zostanie przerwany, jeśli kupisz więcej, a sprzedasz 5 z nich”. Obecnie 10 osób bierze udział w licytacja, a najwyższa oferta to 20 300 juanów (ok.11000zł)

Kiedy dyski twarde klasy korporacyjnej są niedostępne, niektórzy ludzie wracają i kupują dyski twarde do monitoringu. Te ostatnie są zwykle używane do strumieniowego odtwarzania multimediów i nadzoru wideo, a ich niezawodność jest niższa niż w przypadku dysków twardych klasy korporacyjnej, ale wyższa niż zwykłe dyski. Sprzedawca polecony Times Finance and Economics powiedział: „Obecnie w magazynie dostępnych jest 9 dysków twardych 8T do monitoringu, czyli ponad 2600 juanów, a cena na poziomie przedsiębiorstwa to około 3000 juanów, których nie ma w magazynie. (Monitoring- twarde dyski) są takie same dla górnictwa, ale prędkość jest niższa.” Zgodnie ze zdjęciami dostarczonymi przez drugą stronę, jej inwentarz to dyski twarde Seagate 8T do monitoringu.

Jednak niektórzy gracze twierdzili, że dyski twarde do monitoringu mogą nadal normalnie kopać. „Można ich używać, ale nie ma gwarancji, że są uszkodzone, nie są tak dobre jak klasy korporacyjnej”. Cena dysków twardych do monitoringu również wzrosła we wszystkich kierunkach.

Niedobór mechanicznych dysków twardych powoduje również wzrost cen dysków półprzewodnikowych, które obecnie rosną o około 100–200 juanów. „Wiele osób, które chcą kupić mechaniczne dyski twarde, nie może ich kupić, a jeśli cena jest zbyt wysoka, kupią tranzystory i podniosą cenę”. Lin Feng powiedział Times Finance and Economics, że człowiek z lokalnej telewizji przyszedł kupić dyski twarde dwa dni temu, nie mógł znaleźć mechanicznego dysku twardego o dużej pojemności i ostatecznie kupił prawie 70 małych dysków półprzewodnikowych.

Czy tak duży wzrost cen jest sztuczny?

Times Finance odwiedził Zhongguancun Science and Trade Electronic City i odkrył, że sprzedawcy dysków twardych w Electronic City nie mają żadnych zapasów. Kiedy klienci tego potrzebowali, dzwonili do dealerów na miejscu, aby zapytać o zapasy i cenę, ale zastali tylko kilka towarów. Niektórzy kupcy mówili, że obecnie ceny od dealerów są również bardzo wysokie, a zysk z jednej sztuki wynosi około 100 juanów.

Western Digital i Seagate to firmy amerykańskie, które mają swoich agentów w Chinach. Zwykle dyski twarde są przesyłane od agenta do dystrybutora, następnie od dystrybutora do sprzedawcy, a na końcu od sprzedawcy do konsumenta.

Więcej niż jeden sprzedawca ujawnił Times Finance, że dyski twarde nie są obecnie niedostępne, ale agenci Seagate i Western Digital w Chinach ich nie wysyłają. „Mój przyjaciel pracuje w agencji Western Digital. Wczoraj wieczorem (18 kwietnia) ich firma spotkała się i powiedziała, że ​​nie mogą teraz wysyłać do dealerów, a wciąż jest wiele towarów do wysłania” – powiedział Lin Feng Times Finance.

Niektóre osoby, które mają dostęp do agentów w Chinach, wezmą to na zapas. Lin Feng początkowo sprzedawał tylko telefony komórkowe, ale teraz ma łącznie 5 dysków twardych 6T Seagate Enterprise, z których wszystkie zostały odebrane znajomym 18 kwietnia za cenę 1150 juanów. Powiedział jednak, że „nie jest odważny” i nie ma odwagi kupować towarów na dużą skalę. Lin Feng ujawnił Times Finance, że kupiec z Zhongguancun Science and Trade Electronic City, który pierwotnie sprzedawał komputery z powodu wiadomości o podwyżce cen dysków twardych, zarabiał 3 miliony juanów dziennie, gdy cena wzrosła.

Times Finance również nawiązał kontakt z kupcem na dużą skalę. Powiedział, że otrzymał wiadomość o wzroście cen miesiąc temu. W tym czasie zebrał 500 dysków twardych 16T klasy korporacyjnej. „Teraz zostało ich bardzo mało, ale mogę kontynuować składanie zamówień. Dysk twardy 16T Enterprise Edition kosztuje 5800 juanów. Mogę go kupić tyle, ile zechcesz.” Widząc, że pracownik Times Finance nie chce kupić dysku po takiej cenie, druga strona dodała: „Zejdę do 5000 juanów. „

Osoby, które kupią zapasy, będą szukać różnych kanałów sprzedaży dysków twardych. Times Finance dołączył do grupy WeChat zwanej „grupą kanałów zakupów dysków twardych”. Właściciel grupy założył grupę WeChat zajmującą się sprzedażą dysków twardych. Przyjmują rezerwacje codziennie o 9 rano i zamykają bibliotekę wczesnym rankiem. Wieczorem 20 kwietnia, grupa liczy 192 osoby. Ceny dysków twardych Seagate 4T, 6T i 8T dla przedsiębiorstw, które sprzedaje, wynoszą odpowiednio 1450 juanów, 1550 juanów i 2400 juanów. Na godzinę 17:00 stan magazynowy wynosił odpowiednio 200, 300 i 90.

Właściciel grupy powiedział, że jego kanałem zakupów jest agent pierwszego stopnia firmy Seagate Dahua. „Teraz rynek jest zaopatrzony. Prowadzimy sprzedaż w okolicy. Wszystkie zakupy są dokonywane partiami. Obecny popyt na dyski twarde jest stosunkowo duży, a przesyłki są bardzo szybkie. Wysyłamy szybko, a zakup zostanie zrealizowany w najwyżej dwa dni, dziś są jeszcze dwie partie ”.

Nie wiadomo, kiedy spadną ceny dysków twardych. Niektórzy uważają, że wraz z otwarciem handlu monetami Chia cena dysków twardych wzrośnie, inni uważają, że obecna cena jest tylko sztucznie podnoszona i wkrótce spadnie.

Osoba, która zabiegała o klientów przy bramie Electronic City, ostrzegła, gdy usłyszała, że Times Finance chce kupić dyski twarde: „Na pewno nie jest to opłacalne teraz. Cena spadnie za kilka dni”. Grupy handlowe również są pełne wiadomości o obniżkach cen.


źródło: https://finance.sina.com.cn/blockchain/roll/2021-04-21/doc-ikmxzfmk8135946.shtml


Reklamy