ogromne chińskie imperium wydobywcze bitcoinów, grozi wykolejeniem celów klimatycznych


Chiny obsługują prawie 80% światowego handlu kryptowalutami, ale wymagana energia może zagrozić ich zobowiązaniu do osiągnięcia maksymalnej emisji dwutlenku węgla do 2030 r.

Chińskie kopalnie bitcoinów, które zasilają prawie 80% światowego handlu kryptowalutami, mogą podkopać cele klimatyczne kraju, jak stwierdzono w czasopiśmie Nature.

Bitcoin i inne kryptowaluty opierają się na technologii „blockchain”, która jest wspólną bazą danych transakcji z wpisami, które muszą zostać potwierdzone i zaszyfrowane. Sieć jest chroniona przez osoby zwane „górnikami”, które używają komputerów o dużej mocy do weryfikacji transakcji, a w nagrodę oferowane są bitcoiny. Te komputery zużywają ogromne ilości energii elektrycznej.

Według badania, około 40% chińskich kopalni bitcoinów jest zasilanych węglem, podczas gdy reszta wykorzystuje odnawialne źródła energii. Jednak elektrownie węglowe są tak duże, że mogą w końcu podważyć zobowiązanie Pekinu do maksymalnego poziomu emisji dwutlenku węgla przed 2030 r. i stać się neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060r.

Badanie Nature wykazało, że niekontrolowane chińskie kopalnie bitcoinów wygenerują 130,5 mln ton metrycznych emisji dwutlenku węgla do 2024 r. – blisko rocznych emisji gazów cieplarnianych we Włoszech lub bogatej w ropę Arabii Saudyjskiej.

Według badania, chińskie firmy z dostępem do taniej energii elektrycznej i sprzętu obsłużyły 78,89% globalnych operacji blockchain Bitcoin w kwietniu 2020 roku. Obejmuje to bicie nowych monet i śledzenie transakcji kryptowalutowych.

Współautor Wang Shouyang z Chińskiej Akademii Nauk powiedział: „Intensywna operacja bitcoin blockchain w Chinach może szybko stać się zagrożeniem, które może potencjalnie osłabić wysiłki związane z redukcją emisji”.

Rząd powinien skupić się na modernizacji sieci energetycznej, aby zapewnić stabilne dostawy ze źródeł odnawialnych, powiedział Wang. „Ponieważ ceny energii w regionach Chin o czystej energii są niższe niż w regionach zasilanych węglem… górnicy mieliby wtedy więcej zachęt do przenoszenia się do regionów z czystą energią”.

W tym roku oczekuje się, że przemysł wydobywczy kryptowalut zużyje 0,6% całkowitej światowej produkcji energii elektrycznej lub więcej niż roczne zużycie Norwegii, zgodnie z indeksem zużycia energii elektrycznej Bitcoin Uniwersytetu Cambridge .

Biorąc pod uwagę dostępne zyski, Wang powiedział, że nałożenie podatków od emisji dwutlenku węgla nie wystarczy, aby odstraszyć górników.

Chiny zakazały handlu kryptowalutami w 2019 roku, aby zapobiec praniu pieniędzy, ale wydobycie jest dozwolone.

Regiony bogate w węgiel wypierają teraz górników bitcoinów, którzy walczą o ograniczenie emisji. W zeszłym miesiącu Mongolia Wewnętrzna ogłosiła plany zakończenia energochłonnej praktyki wydobywania kryptowalut do końca kwietnia po tym, jak region nie osiągnął rocznych celów dotyczących zużycia energii.

Region odpowiadał za 8% mocy obliczeniowej potrzebnej do uruchomienia globalnego łańcucha bloków – zestawu internetowych rejestrów rejestrujących transakcje w bitcoinach. To więcej niż ilość mocy obliczeniowej przeznaczonej na blockchain w USA.

Bitmain notowany na giełdzie Nasdaq, który zarządza jedną z największych kopalni kryptowalut na świecie, powiedział, że przenosi działalność w Mongolii Wewnętrznej na obszary z większą energią wodną, ​​takie jak Junnan.


źródło: https://www.theguardian.com/technology/2021/apr/07/china-bitcoin-mining-climate-targets-nature-study