Nie kupuję monety, chyba że wiem, gdzie została wydobyta


Gwiazda „Shark Tank”, Kevin O’Leary, ogłasza, że będzie kupować tylko bitcoiny wydobywane z czystej energii.

Ponieważ rosnąca liczba dużych korporacji i dużych inwestorów przybywa, aby inwestować w kryptowalutę bitcoin, coraz częściej zarysowuje się linia, jeśli chodzi o to, jak i jakie rodzaje bitcoinów będą nabywać.

Niedawno inwestor Kevin O’Leary z „Shark Tank” powiedział, że kupi tylko bitcoiny wydobyte przy użyciu czystej energii. „Widzę w ciągu najbliższego roku lub dwóch, dwa rodzaje monet” – powiedział podczas poniedziałkowego wystąpienia w programie CNBC „Capital Connection”.


„Krwawa moneta z Chin i czysta moneta wydobywana w sposób zrównoważony w krajach, które wykorzystują energię wodną, a nie węgiel”.


Proces wydobywania bitcoinów, w którym należy rozwiązać złożone algorytmy matematyczne, aby utworzyć i przyznać nowe bitcoiny, jest bardzo energochłonny. Wraz ze wzrostem zainteresowania bitcoinem rośnie ilość energii potrzebnej do jego stworzenia. Według Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index, energia użyta do wydobywania bitcoinów osiągnęła równowartość rocznego śladu węglowego Argentyny.

O’Leary powiedział, że zamierza kupować tylko bitcoiny wydobywane w sposób zrównoważony, co zazwyczaj wiąże się z wykorzystaniem energii wodnej na obszarach takich jak Szwecja czy Norwegia.

Jednak od kwietnia 2020 r. około 65% bitcoinów było wydobywanych w Chinach, które według Statista w dużej mierze spalają węgiel na energię elektryczną.

„Wszystkie te kwestie… teraz wysunęły się na pierwszy plan w bitcoinie” – powiedział O’Leary. „Instytucje nie będą kupować monet wydobywanych w Chinach, monet wydobywanych przy użyciu węgla do spalania energii elektrycznej, monet wydobywanych w krajach objętych sankcjami”.

Połączenie tych problemów ze zrównoważoną energią to niedawne sankcje i publiczne oburzenie przeciwko Chinom za łamanie praw człowieka.

Jednym z głównych obaw związanych z prawami człowieka są oskarżenia, że ​​rząd chiński represjonował ujgurskich muzułmanów poprzez „surowe ograniczenia wolności religijnej, stosowanie pracy przymusowej, masowe przetrzymywanie w obozach dla internowanych, przymusową sterylizację i wspólne niszczenie ujgurskiego dziedzictwa”. oświadczenie ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

W odpowiedzi Unia Europejska ogłosiła również sankcje wobec Chin.

„Nie kupuję monety, chyba że wiem, gdzie została wydobyta, kiedy została wydobyta, skąd pochodzi” – powiedział O’Leary. „Nie w Chinach. Żadnej monety krwi dla mnie”.


źródło: https://thehill.com/changing-america/sustainability/climate-change/546534-shark-tank-star-kevin-oleary-announces-he-will