Ambev Stock – Inwestycja Tesli w Bitcoin, może zaszkodzić reputacji klimatycznej firmy i jej wynikom finansowym


Inwestycja Tesli w Bitcoin o wartości 1,5 miliarda dolarów może być dobra dla Elona Muska, ale jest zdecydowanie ryzykowna dla firmy


Tesla, jako sztandarowy nośnik przemysłu konsumenckich pojazdów elektrycznych i szerszego ruchu technologii klimatycznych wokół niego, może zaszkodzić jego klimatowi i reputacji wśród klientów.

Dopóki sieć energetyczna nie zdekarbonizuje w miejscach takich jak Rosja i Chiny, wydobywanie bitcoinów pozostaje dość brudnym biznesem (z perspektywy energetycznej), według niektórych inwestorów energetycznych, którzy odmówili identyfikacji, ponieważ nie byli upoważnieni do mówienia o planach Muska.

„Rozmawialiśmy o ludziach, którzy robili to w Rosji w 2018 roku i jak wykorzystywali węgiel do prowadzenia działalności wydobywczej” – powiedział jeden z inwestorów. „Koszt jednej transakcji z punktu widzenia energochłonności tylko się zwiększył. Nie rozumiem, jak te rzeczy się łączą, klimat i kryptowaluty ”.

Stawka sprawia, że Tesla jedną z największych posiadaczy korporacyjnych Bitcoin ale reprezentuje ogromną część Spółki $ 19 miliardów i ich ekwiwalentów na rękę.

„Biorąc pod uwagę wielkość ich skarbca, wydaje się to nieodpowiedzialne” – napisał jeden z inwestorów, którego firma wspierała Teslę od samego początku. Posunięcie firmy można postrzegać jako kolejny przykład absurdalności rynków kapitałowych w USA w dzisiejszym klimacie inwestycyjnym – i leżącego u podstaw cynizmu niektórych z jej największych beneficjentów.

W międzyczasie inwestorzy Bitcoin z zadowoleniem przyjęli ten ruch, który spowodował, że wartość ich zasobów wzrosła w ciągu dnia o około 18%.

„Ogłoszenie, że Tesla zdywersyfikowała swój skarbiec poprzez dodanie bitcoina, nie jest zaskakujące, podobnie jak pewność wynikająca z 8% alokacji gotówki w kasie. Inwestycja ta jest istotna dla Spółki i wykazuje zobowiązanie do maksymalizacji rentowności dla akcjonariuszy„ – napisał Stillmark założycieli Alyse Killeen. „Elon Musk ma długą historię działania u progu tego, co jest technicznie możliwe i wyznaczania trendu tego, co później stanie się powszechne pod względem operacyjnym. Podejrzewam, że to samo będzie prawdą w tym przypadku i że Tesla jest pierwszą z większej hordy spółek notowanych na giełdzie, które będą dążyć do optymalizacji zwrotów gotówki za pośrednictwem bitcoinów. ”

Obserwatorzy branży na Wall Street również skrytykowali duży zakład firmy na Bitcoin.

„Tesla kupująca 1,5 miliarda dolarów w BTC jest interesująca. Zakładam, że nie zabezpieczyli tego, więc w przyszłości albo będą bogaci w gotówkę, albo będą mieli dziurę w bilansie. Elon Musk pozostaje dziki”- napisał jeden z dyrektorów ds. Planowania kapitałowego w dużym banku na Wall Street, który odmówił identyfikacji, ponieważ nie był upoważniony do wypowiadania się w prasie. „[To] nie różni się niczym od dużej firmy, która wrzuca gotówkę do szalenie niestabilnej waluty rynków wschodzących”.

Jednak w krótkim okresie umowa przynosi dywidendy. Cena bitcoina wzrosła o prawie 8000 USD, czyli 18,73%, w ciągu dnia od ogłoszenia Tesli .

Inwestycja stanowi równowartość całego budżetu firmy na badania i rozwój, jak zauważył Killeen. To jest coś. Pojawia się również pytanie, czy jakikolwiek regulator wkroczy, aby ukarać Muska.

Musk od kilku tygodni tweetuje o swoim wsparciu dla Bitcoina i innych, bardziej tajemniczych (lub bezużytecznych) kryptowalut, takich jak Dogecoin, co wydaje się być naruszeniem jego umowy z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd.

Najbogatszy człowiek świata, został wcześniej ukarany grzywną przez agencje regulacyjne za swoje nawyki związane z tweetowaniem. W 2018 roku SEC oskarżyła Muska o oszustwo za tweety dotyczące prywatyzacji firmy zajmującej się pojazdami elektrycznymi za 420 USD za akcję.

Musk ostatecznie ugodował się z SEC, za cenę swojej roli prezesa zarządu Tesli i osobistą karę w wysokości 20 milionów dolarów – Tesla zapłacił kolejne 20 milionów dolarów na rzecz SEC.

Zmienność kryptowaluty może wpłynąć nie tylko na wynik finansowy Tesli , ale także uderzyć w jej klientów, gdyby używali tej waluty do kupowania samochodów.

„Bitcoin podskoczył w poniedziałek o ponad 15% do nowego maksimum 44 000 USD. Tego rodzaju siła cenowa oparta na szumie informacyjnym, powinna martwić zarówno inwestorów, jak i konsumentów – zwłaszcza jeśli ma być ona wykorzystywana jako środek wymiany”- napisał analityk GlobalData Danyaal Rashid, szef Thematic Research w GlobalData.

„Jeśli Elon Musk może pomóc podyktować cenę tego zasobu za pomocą tweeta lub dużego zamówienia, to samo może się zdarzyć, gdy cena z powrotem spadnie. Zakup pojazdu nie powinien mieć charakteru spekulacyjnego. Konsumenci, którzy mogli pomyśleć o zakupie bitcoina jako substytutu fiata – mogą bardzo łatwo otrzymać więcej lub mniej, niż się spodziewali ”.


źródło: https://fintechzoom.com/fintech_news_stock-market/ambev-stock-teslas-bitcoin-investment-could-be-bad-for-the-companys-climate-reputation-and-its-bottom-line/