5 wniosków z nowej białej księgi Chia Network


Chia została założona przez Brama Cohena, twórcę BitTorrent , jednego z najbardziej wpływowych protokołów w Internecie. Założona przez niego firma została później sprzedana Fundacji Tron w 2018 roku.

Chia po raz pierwszy ogłosiła zamiar wejścia na giełdę za pośrednictwem tak zwanej mini-IPO amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w 2018 r. , ale zdecentralizowany internetowy start-up Blockstack wygrał jako pionier, zbierając 23 miliony dolarów zgodnie z rozporządzeniem A + w 2019 r. W zeszłym roku Chia zebrał nową rundę finansowania w wysokości 5 milionów dolarów, kierowaną przez Slow Ventures.

Plany uległy nieznacznym zmianom od tego czasu, ponieważ firma planuje teraz w ten czy inny sposób przedstawić swoją ofertę na krajowej giełdzie papierów wartościowych, gdzie może być przedmiotem publicznego obrotu, a firma będzie podlegać takiej samej przejrzystości, jak każda inna spółka notowana na giełdzie .

Jednym z pierwszych sponsorów Chia był współzałożyciel AngelList, Naval Ravikant , który powiedział CoinDesk w e-mailu: „Wspierałem Chię, ponieważ znam Brama od dawna i jest jednym z najlepszych żyjących projektantów protokołów (BitTorrent) razem z Satoshi i Vitalikiem ”.

Chia już wcześniej przedstawiła swoją wizję techniczną, model konsensusu zwany Dowód Przestrzeni i Czasu (PoST). Ten nowy artykuł wyraża wizję zrównoważonego rozwoju firmy Chia.

Prezes i dyrektor operacyjny Chia, Gene Hoffman, powiedział CoinDesk, że opinia publiczna powinna kontrolować więcej XCH niż firma, znacznie wcześniej niż 21 lat i że token i tak nie jest krytycznym elementem modelu konsensusu. 

„W przeciwieństwie do większości projektów, posiadanie monety nie ma nic wspólnego z protokołem – to nie jest dowód stawki. Wykres procentowego udziału monet w białej księdze jest najgorszym przypadkiem, ponieważ spodziewamy się wykorzystania dystrybucji akcjonariuszy do migracji XCH szerokiej bazy akcjonariuszy publicznych”.

CoinDesk przejrzał nowy biały papier Chia. Oto pięć kluczowych wniosków z nowej mapy drogowej Chia.


1. Blockchain został zaprojektowany, aby ponownie umożliwić wydobywanie w domu

PoST polega na ładowaniu nieużywanej przestrzeni dyskowej komputera ciągami cyfr, które rolnicy (co Chia nazywa weryfikatorami blockchain) pozwalają załadować na swoje komputery. Im więcej miejsca, tym większa szansa na wygranie bloku.

„To bardzo proste. Po prostu pobierz wersję dla systemu Mac lub Windows i kliknij dwukrotnie ”- powiedział Hoffman CoinDesk. „Jestem prawie pewien, że będzie to najłatwiejsza kryptowaluta do zweryfikowania dla zwykłych ludzi w historii”.

Inne blockchainy stosują podobne podejście, takie jak Spacemesh. Filecoin dąży również do wykorzystania nieużywanej przestrzeni dyskowej.
W fazie testowej Chia osiągnęła już 1700 węzłów, co jest bardzo prawdopodobne, że będzie wskazywać na zainteresowanie uruchomieniem węzła, gdy mainnet zostanie uruchomiony. Jego publiczny kanał czatu w Keybase ma prawie 4000 osób.

2. Chia preferuje przewidywalną, ciągłą inflację w stosunku do sztywnego limitu

Bitcoin skupia się na twardej kapitalizacji ale Chia twierdzi, że nie jest to stała kwota, która ma tak duże znaczenie, jak kwota przewidywalna. Chia nie ma ograniczenia, ale nie zaskoczy też posiadaczy nieprzewidzianymi emisjami .

„Możliwość bezpośredniego obliczenia wspólnego oczekiwania co do całkowitej podaży w dowolnym momencie daje takie same korzyści finansowe i zapewnia spokój ducha” – argumentuje biała księga.

Jak wspomniano, firma uruchomi sieć główną z 21 milionami XCH, ukłonem w stronę bitcoina, a rolnicy mogą zacząć zarabiać od razu. Chociaż podwojenie podaży poprzez rolnictwo zajmie 21 lat, Hoffman wie, że będzie bardzo blisko w ciągu zaledwie sześciu lat. Wtedy emisje znacznie spowolnią w ramach harmonogramu redukcji o połowę.
Do tego czasu jest prawdopodobne, że firma sprzeda lub zrzuci znaczną ilość XCH.

3. Plany objęcia organów regulacyjnych, w szczególności poprzez kierowanie spółką, która ma wymogi dotyczące sprawozdawczości publicznej

„Widzieliśmy oszustwa i farsy, które pojawiły się przed naszym projektem w tej przestrzeni i zamiast tego przyjmiemy organy regulacyjne” – stwierdza biała księga. „Nie powinno być kontrowersyjne, że inwestorzy zasługują na ochronę poprzez publiczne ujawnienie, a na pewno nie należy sprzedawać inwestycji publicznych bez tej prawnie wymaganej przejrzystości”.

Przechodząc do publicznego notowania, Chia zasadniczo pozwoli sponsorom traktować swój kapitał jako fundusz ETF dla kryptowaluty XCH. Wynika to z faktu, że głównym aktywem firmy będzie znaczna przedkopalnia (lub przedfarmia, w żargonie Chia) 21 milionów XCH, które zostaną zatrzymane dla firmy i mają zostać wykorzystane do rozwoju sieci.

„Jest własnością firmy i podlega znaczącym kontrolom korporacyjnym, które będą miały coraz więcej zębów, gdy wejdziemy na giełdę” – powiedział Hoffman. Postanowienia, które firma zobowiązała się wymagać, aby wykorzystywała swoje zasoby XCH wyłącznie w sposób korzystny dla posiadaczy XCH.

„Możemy wykorzystać przedfarmię do pozyskania kapitału, który tylko osłabia akcjonariuszy, a nie rolników” – zauważył Hoffman.

4. Blockchain Chia ma wiele natywnych funkcji, które powinny ułatwić budowanie znanych aplikacji kryptograficznych

Chia ma wiele funkcji wbudowanych od samego początku, które mogą zwiększyć zaufanie i bezpieczeństwo użytkowników.

Oto kilka opisanych w białej księdze:

  • Depozyt typu clawback : „Wypłata depozytu typu clawback dodaje okres, w którym nadawca może odzyskać środki po przeniesieniu pierwotnego przelewu do łańcucha bloków.”
  • Wolny portfel papierowy: „Wolne portfele papierowe pozwalają na przechowywanie inteligentnej transakcji, która może rozpocząć, opóźniony w czasie proces odzyskiwania środków z gorącego portfela, ale nie jest to duplikat klucza prywatnego”.
  • Kolorowe monety: Monety ERC-20 Ethereum są tym, czym były kolorowe monety, kiedy były jeszcze koncepcją. „Monety w kolorze Chia mogą być używane do tworzenia efemerycznej wartości, a zatem aplikacje na łańcuchu blokowym Chia na ogół nie wymagają pożyczek błyskawicznych. To była jedna z pięt achillesowych DeFi w Ethereum ”.

Pożyczki błyskawiczne były kluczem do ataków na zdecentralizowane projekty finansowe, takie jak bZx , Harvest i Yearn Finance.

5. Chia jest sceptyczny co do bezpieczeństwa „proof-of-a”, przeciwko państwom narodowym i innym zagrożeniom

„Ich założenia są gorsze, ponieważ mają tendencję do powodowania centralizacji i nie są tak solidne, jak konsensus Nakamoto pod międzynarodową presją geopolityczną”, mówi biała księga o łańcuchach bloków typu proof-of -holder (PoS) (po odrzuceniu z ręki prywatnych, dozwolonych łańcuchów bloków ) .

Chia twierdzi, że problem z proof-of-work (PoW) polega na tym, że spala on zbyt dużo energii. Niemniej jednak Chia pisze również w nowej białej księdze, że jej technologia uzupełnia bitcoin, największą sieć PoW.

Ale PoS, do którego zmierza Ethereum , to inna sprawa. Chia uważa, że ​​bezpieczeństwo tego modelu nie jest wystarczające. W białej księdze stwierdza się: „Poświęcono znaczną ilość wysiłku, próbując rozwiązać to, co uważamy za nierozwiązywalne problemy z Proof of Stake jako alternatywną strategią wykorzystania mniejszej ilości energii elektrycznej zabezpieczającej publiczne łańcuchy bloków”.

Przytacza trzy kluczowe kwestie: centralizację, gdzie tokeny mają tendencję do koncentrowania się wśród kilku gigantycznych posiadaczy; ataki dalekiego zasięgu , w których historię łańcucha można zrewidować łatwiej niż w PoW, ponieważ w PoS nie ma, no cóż, pracy (żeby o tym mówić); oraz niezdolność sieci PoS do odzyskania sprawności po ataku 51%.


źródło: https://www.nasdaq.com/articles/5-takeaways-from-chia-networks-new-white-paper-2021-02-12

Reklamy